2017-02-23 23:15:22• hírek • Kocsis Zoltán

Ritkán látható szabadrúgásgóllal esett ki az Astra

Hazai pályán kétszer is egyenlíteni tudott a román bajnoki címvédő Astra csapata a Genk ellen az Európa Liga 16-os döntőjének első meccsén, a visszavágón azonban már elmaradt a bravúr. Ugyan a Genk sem játszott túlságosan meggyőzően, ám egy szépségdíjas szabadrúgásgóllal megnyerte a meglehetősen eseménytelen mérkőzést - és kivívta a továbbjutást.

Rendkívül kellemetlen időjárási körülmények közepette, szakadó februári esőben és néha viharossá erősödő széllökések között feszültek egymásnak a csapatok a Luminus Arénában. A két kezdő között volt egy elképesztő különbség: amíg a Genknél Pozuelo volt a legidősebb a maga 25 évével, addig az Astrában heten töltötték már be a 30. életévüket. Mi több, Geraldo Alves és Filipe Teixeira már a 36. szülinapi buliját is megünnepelte. A román bajnok legfiatalabb kezdője a kapus Silviu Lung jr. volt, aki júniusban tölti be a 28. életévét. És aki ugye a legendás, nagykárolyi születésű Silviu Lung fia.

Az első félidő túlnyomó többségében a Genk komoly mezőnyfölényben játszott, az Astra örült, ha kijött a szorításból. Leandro Trossard két lövésénél is nagyot védett azonban Lung, Ruszlan Malinovszki szabadrúgása után pedig elzúgott a kapufa mellett a labda. A legnagyobb gólszerzési lehetőséget mégis a szünet előtti percekben domináló románok hagyták ki, amikor a 41. percben Constantin Budescu senkitől sem zavartatva 10 méterről kapu fölé lőtte a labdát.

Hasonlóan eseménytelenül zajlott a második félidő is. Az Astra kezdett aktívabban, de a belgák lassan kiegyenlítették az erőviszonyokat. És a 67. percben megszerezték a vezetést. Pozuelo végezhetett el szabadrúgást a román tizenhatos jobb sarkának közeléből, a spanyol pedig az éles szögből pazarul csavart a hosszú felső sarokba.

A 75. percben egy hatalmas védelmi hibát követően Junior Morais tesztelte még Ryant, de az ausztrál védett, a Genk pedig továbbjutott. Megérdemelten, ám meglehetősen szürke teljesítménnyel.

Ami a többi mérkőzést illeti, volt meglepetés és dráma bőven. Az egyik legnagyobb szenzációt a ciprusi APOEL Nicosia okozta, amely a Bilbaóban elszenvedett 3-2-es vereség után odahaza 2-0-ra nyert az Athletic ellen és továbbjutott. A belga Gent egy gólos hazai győzelem után 2-2-re végzett Londonban a Tottenham ellen és hatalmas meglepetésre lépett tovább. Egy másik belga csapat, az Anderlecht is óriási meglepetést tudott okozni. Ugyan 2-0-ás előnnyel utazott Szentpétervárra, de a Zenit ledolgozta hátrányát és 3-0-ra is vezetett - amikor a belgák a 90. percben szerzett fejes góllal mégis továbbjutottak.

A 90. perc hozta meg a drámát Donyeckben is, a spanyol Celta Vigo ekkor tudta kiegyenlíteni büntetőből a hazai pályán elszenvedett vereséget. Következett a hosszabbítás, amikor is a spanyolok újabb gólt szereztek és továbbjutottak. A legnagyobb krimi azonban Firenzében volt, ahol a Fiorentina egy gólos idegenbeli győzelem után már 2-0-ra vezetett, ám a Borussia Mönchengladbach innen feltámadt, négy gólt is rúgott és bejutott a legjobb 16 csapat közé.

A következő kör párosítását pénteken sorsolják ki.

Európa Liga, 16-os döntő, visszavágók (összesített eredmények):
Gen
k - Astra 1-0 (3-2)
gól: Pozuelo (67.)

FC Köbenhavn-Ludogorec Razgrad 0-0
Továbbjutott: az FC Köbenhavn, 2-1-gyel

Tottenham Hotspur-Gent 2-2 (C. Eriksen 10., Wanyama 61., ill. H. Kane 20. - öngól, Perbet 82.)
Kiállítva: Alli (40., Tottenham)
Továbbjutott: a Gent, 3-2-vel

Sparta Praha-FK Rosztov 1-1 (Karavajev 83., ill Poloz 13.)
Kiállítva: Nhamoinesu (67., Sparta)
Továbbjutott: a Rosztov, 5-1-gyel

Fiorentina-Mönchengladbach 2-4 (Kalinic 17., Valero 28., ill. Stindl 44., 47., 55. - az elsőt 11-esből, A. Christiansen 60.)
Továbbjutott: a Mönchengladbach, 4-3-mal

Lyon-Alkmaar 7-1 (Fekir 5., 27., 78., Cornet 17., Darder 34., Aouar 78., Diakhaby 89., ill. L. Garcia 26.)
Továbbjutott: a Lyon, kettős győzelemmel, 11-2-vel

Sahtar Doneck-Celta Vigo 0-2 (Aspas, 91. - 11-esből, Cabral 109.) - h.u.
Továbjutott: a Celta Vigo, 2-1-es összesítéssel

Osmanlispor-Olympiakosz Pireusz 0-3 (Anszarifard 47., 86., Elyounoussy 70.)
Továbbjutott: az Olympiakosz Pireusz, 3-0-s összesítéssel

APOEL-Athletic Bilbao 2-0 (Szotiriu 46., Janniotasz 54. - 11-esből)
Kiállítva: Szotiriu (55., APOEL), A. Ituraspe (91., Bilbao)
Továbbjutott: az APOEL, 4-3-mal