Zseniális festő volt, mégis tömegsírban nyugszik Csontváry Tivadar


169 éve született hazánk egyik legellentmondásosabb művésze, a különc zseninek tartott Csontváry Kosztka Tivadar. A festőművész tehetségét ugyan elismerték, ám kevéssé honorálták, elszegényedve halt meg, sokak szerint megőrült.
Évtizedekkel a halála után fedezték fel újra, s ma már keresettek kis híján örökre elveszett művei, amelyek aukciós rekordokat döntenek.
Patikusként dolgozott: A művész 1875-ben gyógyszerészként végzett. Ezután patikusként dolgozott Léván, Iglón és Eszéken. Különc, de szorgos embernek ismerték. Közben elkezdett érdeklődni a festészet iránt, így patikusi fizetését külföldi tanulmányutakra fordította.
Megrázta az árvíz: Részt vett az 1879-es nagy szegedi árvíz idején a mentési munkálatokban. Közben egyrészt komolyan meghűlt, másfelől a pusztítás és az emberi szenvedés látványa megroppantotta, szorongást és depressziót váltott ki belőle.
Rekordösszeg a képéért: A közelmúltban 460 millió forintért kelt el a Titokzatos sziget című festmény egy hazai aukción, így ez minden idők legdrágább hazai képe. A rejtélyes kép jelentését máig nem tudják megmagyarázni a művészettörténészek.
Furán néztek rá: Bár a tehetségét már életében elismerték, különc életvitele miatt kerülték a művészt. A XIX. században megütközést keltett, hogy étrendjét leginkább gyümölcsök és zöldségek képezték, elutasította az alkoholt és a dohánytermékeket is.
El akarták adni a vásznait: Képei az utókor számára minden bizonnyal elvesztek volna a halála után, ugyanis az örökösei a rendkívül jó minőségű belga vásznakat anyagárban kocsiponyvának akarták eladni. Megmentőjük egy építész, Gerlóczy Gedeon volt, aki véletlenül rátalált az összetekert vásznakra és az utolsó pillanatban felvásárolta azokat.
A húgát festette meg? Évtizedek óta kutatják, ki lehet egyik leghíresebb képén a Pirosruhás gyermek. Feltehetően a húga, Bella, aki tízévesen az 1863-as kisszebeni tűzvész áldozata lett. A családi tragédia nagyon megrázta Csontváryt.
Picasso is elámult: A legenda szerint Csontváry zseniális képei láttán még Pablo Picasso is elámult, s ezt mondta: „Nem tudtam, hogy rajtam kívül más nagy festője is volt a századunknak!”
Leromlott az egészsége: 1919. június 20-án halt meg a budapesti Új Szent János Kórházban, két héttel a 66. születésnapja előtt. A hivatalos kórisme szerint verőérgyulladásban hunyt el, de egyesek szerint a leromlott egészségi állapotú festő éhen halt.
Méltatlan búcsú: Sírja az Óbudai temetőben volt, ám halála után 30 évvel a hozzátartozók nemfizettek tovább a sírhelyeért, így hamvai exhumálva közös sírba kerültek. Emlékét 1967 óta szobor őrzi a Fiumei úti sírkertben.
További színes hírekért keresd fel a Blikk.hu oldalát.