Mit keressünk?

Selectați limba de afișare

Zajlik a Magyar Kisebbség Történelme és Hagyományai tantárgyverseny országos döntője Szatmárnémetiben - Képgaléria

Bajnai Botond
Bajnai Botond
Április. 26. 2024. Péntek 18:13
Zajlik a Magyar Kisebbség Történelme és Hagyományai tantárgyverseny országos döntője Szatmárnémetiben - Képgaléria

Péntek délután a Dinu Lipatti Filharmóniában tartották meg a Magyar Kisebbség Történelme és Hagyományai tantárgyverseny 6. országos döntőjének megnyitó ceremóniáját, ahol szervezők és résztvevők egyaránt jelen voltak.
 

A megnyitóünnepség elején a román himnusz eléneklése után Nagy Máté, a Református Gimnázium 5. osztályos diákja zongorajátékkal nyitotta meg a rendezvényt, előadva Liszt Ferenc Opus 1 F-mol etűd részletét.

 


A szervezők nevében elsőként Boitor Anișoara, Szatmár megye főtanfelügyelője köszöntötte a jelenlévőket: „Szatmár megye szívében most egy olyan különleges találkozásnak lehetünk tanúi, ahol a történelmi múlt és a kulturális sokszínűség összefonódik a tudással és az egymás iránti kölcsönös tisztelet megnyilvánulásával. Az idei évben a Szatmár Megyei Tanfelügyelőség égisze alatt szerveztük meg a magyar kisebbség történelmének és hagyományainak szentelt országos vetélkedőt. Ez az esemény nem csak annak a lehetőségét teremti meg, hogy kifejezzük tiszteletünket a kisebbségek öröksége és közös történelmünkhöz való hozzájárulása iránt, de egyben teret enged a közösségeink közötti interkulturális párbeszéd előmozdításának is. Ezen a versenyen mindannyian felkaroljuk azt a gondolatot, hogy a sokszínűséget kulturális gazdagságként és felbecsülhetetlen ajándékként kell felfogni, amely gazdagítja saját emberi tapasztalatainkat, és a világról alkotott nézetünkben új perspektívákat nyit meg számunkra.” – fogalmazott.

A köszöntőbeszéd után Máthé Abigél, a Református Gimnázium 7. osztályos diákja Tompa Mihály A madár a fiaihoz című versét adta elő.

 

Az ügyes szavalat után Pataki Csaba megyei tanácselnök mondott köszöntő beszédet: „Örömömre szolgál, hogy Szatmár megyében, a magyar történelem és kultúra egy több szempontból is fontos szegletében szervezték meg idén a Magyar Kisebbség Történelme és Hagyományai Országos Tantárgyversenyt. Kedves diákok, vigyétek tovább a tudást! Kívánok nektek eredményes versenyt, de ami ennél is fontosabb: lássátok meg a történelem tényeiben a számotokra hasznos és a sötétebb időszakokban tájékozódási pontként szolgáló tanulságokat! Sok sikert kívánok mindenkinek!” – fogalmazott a megyei tanács elnöke.

 


Ezt követően a Református Gimnázium 7. osztályos diákjai Kánya Jázmin, Versényi Eszter, Debrenti Katalin, valamint Ferenczi Dóra 10. osztályos diák a Felszállott a páva című népdalt adták elő.

A négy refis leány megindító éneke után Kereskényi Gábor, Szatmárnémeti polgármestere köszöntötte a meghívottakat: „Szeretettel üdvözlöm A Romániai Magyar Kisebbség Történelme és Hagyományai tantárgyverseny országos szakaszának minden résztvevőjét Szatmárnémetiben. Megtiszteltetés, hogy hozzánk érkeztek a tantárgy legjobbjai. Tudjuk és érezzük, hogy egy ilyen esemény sokkal több annál, minthogy kiderüljön, melyik a legfelkészültebb csapat. Többről van itt szó. Azt gondolom kiváló alkalom ez arra, hogy megismerkedjünk, lássuk, hogy a székelyföldi, vagy partiumi diákoknak ugyanolyan fontos, hogy ismerjék nemzetünk és az erdélyi magyarok történelmét és hagyományait, mint mondjuk a kolozsváriak. Tudom, hogy nem könnyű kisebbségi sorsban élni, nem is szeretem ezt a szót, valahogy azt sugallja, hogy akiket ekként neveznek, azok kevésbé fontosak, vagy éppen gyengébbek, igényeik vagy jogaik kevésbé számítanak, mint az úgynevezett többségieknek… Ahogy végig nézek a színpadi dekoráción (két román- és egy EU-s lobogó -  szerk. megj), sok minden eszembe jut: itt elhangzott pár perccel ezelőtt a főtanfelügyelő asszony szájából például a tisztelet szó. Végig nézek a színpadon, és természetesen nem a szatmári magyar népviseletbe öltözött diákokra gondolok… sok miden eszembe jut, de nem a tisztelet. Egy hasonló rendezvényen például Beregszászban, az ukrán himnusz mellett eléneklik a magyar himnuszt, az ukrán zászló mellett pedig ott van a magyar zászló is. Ezért úgy látom, még nagyon sok a dolgunk addig, amíg utolérjük a demokratikus jogállamnak csak nagyon nagy jóindulattal nevezhető Ukrajnát. Mindazonáltal kedves diákok, múltunk és hagyományaink ismerete segít eligazodni a jelenben, és biztos fogódzót nyújt a jövő tervezéséhez, erősíti nemzeti identitástudatotokat és a szülőföldhöz való kötődéseteket, közvetve pedig közösségünk megmaradását. Köszönöm mindenkinek, aki a tantárgyverseny megszervezésében szerepet vállalt, a megmérettetésen versenybe szálló diákoknak pedig sok sikert és izgalmas vetélkedést kívánok!” – fogalmazott a polgármester.

 


Az elöljáró beszédét követően Kánya Jázmin Szilágyi Domokos Határok című versét adta elő.

A szavalat után dr. Rüsz - Fogarasi Enikő, a verseny központi bizottságának elnöke szólt a jelenlévőkhöz: „Kedves gyerekek ez a 2-3 nap most rólatok szól, amit szeretnénk ha így is éreznétek. Íme itt állunk a Romániai Magyarságtörténet Olimpia 6. megmérettetésén: Csíkszereda, Kolozsvár, Sepsiszentgyörgy, Nagyvárad és Marosvásárhely után most itt, Szatmárnémetiben találkoznak azok, akiknek szívügyük a romániai magyarságtörténet tanítása és tanulása. Mindannyiunk számára egy ünnep ez, amikor mindenki a maga helyén erejének és tudásának legjavát adja, és bizonyságot tesz arról, hogy nagyon érdekli őseinek múlja. Azok, akik itt vannak, intenzív tanulás árán megtanulták, hogy milyen izgalmas érdekfeszítő és színes tud lenni ez a múlt. Olyanok vagyunk mindannyian mint a detektívek, akik a múltból és a mélyből előhívjuk és megjelenítjük őseink útját, a mai világunk és a jövőnk számára. A magyarságtörténet ismerete mindazonáltal önazonosságunknak fontos záloga is, ti kedves diákok holnap erről tesztek tanúbizonyságot. A megyei szakasz eredményei azt mutatják, hogy ez a verseny egyaránt elérhető nagy iskolák diákjainak, vagy bármelyik kisebb iskola diákjainak számára. Az elmúlt évek is bizonyítják ezt, hiszen a díjazottak közé, úgy városi, mind falusi, nagy és kisebb iskolák diákjai egyaránt beküzdötték magukat. Legyen így ebben az esztendőben is!” – hangzott el a versenybiztosság elnökének beszédében.

Az utolsó beszédet megelőzően a Református Gimnázium diákjai citerával kísért népdalcsokrot adtak elő, majd Póti Eduárd a Református Gimnázium igazgatója, a versenybizottság ügyvezető elnöke köszöntötte a jelenlévőket: „Nagy megtiszteltetés számunkra, hogy az idei évben Szatmárnémeti adhat otthont a Magyar Kisebbség Történelme és Hagyományai tantárgyverseny országos döntőjének, nagyon örülünk, hogy idén ránk esett a választás. Persze ez kihívás is számunkra, hiszen ilyenkor bizonyítani is kell. A versenyek nem csak a versenyzők számára jelentenek kihívást, de a szervezők számára is. Az utóbbi hetekben nagyon sokan voltak, akik odaálltak a verseny mellé, segítettek minket a szervezésben, a központi bizottság tagjaitól kezdve a megyei csapaton át, a Szatmárnémeti Református Gimnázium teljes munkaközösségéig és rajtuk kívül is oly sokan. Illesse őket köszönet!" – foglmazott az iskolaigazgató.

 


Végezetül a Református Gimnázium diákjainak néptáncelőadása zárta a megnyitót: Kánya Jázmin, Ferenczi Dóra, Versényi Eszter, Erdei Dávid, Pongrácz Bence és Béres Kristóf Előadásában.

 


A verseny maga a szombati napon zajlik a Református Gimnázium osztálytermeiben. Az eredményhirdetésre még ezen a napon 19 órakor kerül majd sor.

A díjátadó ünnepséget vasárnap délelőtt 10 órától a Református Gimnázium dísztermében tartják.