Zajlanak a Borókagyökér Egyesület nyári táborai

.jpg)
Izgalmasan telik a nyár a Borókagyökér Egyesület háza táján, július 9. és 16. között három gyerektábor is zajlik a Szejke-tanyán.
Ezeken összesen 84 fiatal vesz részt, akik egy része a népzenei gyermek- és ifjúsági tábor, egy másik része a kézműves alkotótábor, míg harmadik része a szintén gyermekeknek szóló népmeséken alapuló bábkészítő- és mesetábor foglalkozásain vesz részt.
Amellett, hogy a táborok, jellegüket tekintve elkülönülnek egymástól, az egymás közti átjárás is hozzátartozik a mindennapokhoz, ennek köszönhetően pedig a résztvevők belekóstolhatnak a másik két tábor kínálta programokba, van közös tanulás, zenélés, esténként pedig élőzenés táncház.
Az alkotótábor során a gyerekek a kézműves foglalkozások mellett különböző gasztronómiai fogásokkal is megismerkednek, így maguk sütöttek kenyeret, savanyúságot, de a túró- és sajtkészítést is kipróbálhatják a hét folyamán. Ami a kézműves foglalkozásokat illeti, Majercsik Sass Tündével nemezelnek, Sass Boglárkával a bábkészítést gyakorolják, Páll Etelkával és Büte Beátával az övkészítéssel és szalagszövéssel ismerkedhetnek meg, Keresztes Zoltán fejőszék- és fafaragásra tanítja őket, Boca Ildikóval kosarat fonnak, Farkas Gáborral és Zsurzs Lászlóval a vályogvetéssel ismerkednek meg, Tordai Zotyával népi hangszert készítenek, míg Lévai Józseftől a bőrszütyő készítés technikáját leshetik el.
A hét folyamán lesz íjászat is a tábor keretében, illetve a tervek szerint megalakul a Borókagyökér Egyesület íjászcsapata is.
Népzenei tábor
Az egyesület által szervezett táborban jelen vannak azok a fiatalok, akik év közben népzenei oktatáson vesznek részt a Lépésházban, így bőgőn, brácsán és hegedűn is tovább fejlődhetnek azok, akik év közben is ezeket a hangszereket tanulják.
Az oktatók: Gorzó Boglárka (népdal), Major Arnold és Csomós Péter (hegedű), Solyom Ádám (brácsa), Bartalis Botond (bőgő), valamint élő zenét még Major Arnold és Népi Zenekara biztosít.
Báb- és mesemondótábor:
A báb- és mesemondó táborban Orbán Zsolt és Balázs Regina vezetésével tanulhatnak a gyerekek, a téma pedig a játékos gyümölcsfaismeret népmeséink tanításain keresztül. A résztvevők saját maguk által készített nemezből alkotják meg a bábokat és írnak közösen meséket, amelyeket az ennek lezárásaként szervezett színjátszó táborban elő is adnak majd, Frumen Gergő és Moldován Blanka vezetésével.
Szejke Judit, a Borókagyökér Egyesület vezetője így fogalmazott a táborok kapcsán: „Örülök, hogy sikerült ezeket a táborokat egyidőben megszervezni, mert ezáltal az olyan gyerekek is találkozhatnak a népzenével, illetve a konkrét hangszerekkel is, akiknek lehet, korábban még nem volt alkalmuk megismerkedni ilyesmivel, mert sem a családban nincsenek hangszerek, vagy az iskola ahová jár, nem kínál semmiféle hangszerképzést, stb. Viszont a tábor lehetőséget ad ezeknek a gyereknek is, közelebb kerüljenek a népzenéhez és a hangszerekhez is. Még az is előfordulhat, hogy lesznek köztük olyanok is, akik olyannyira megszeretik a hangszeres népzenét, hogy a népzenei csoportunk általuk is bővülhet a jövőben.
Ugyanakkor kultúránkhoz úgy a mese, mind a népdal, a népzene, a hangszeres tanítás, a mesterségek bemutatás, valamint az alkotás is hozzájárul, együtt alkotnak egy nagy egészet, amely ebben az egy hétben itt nálunk is megmutatkozik."
Mindhárom rendezvény a Communitas Alapítvány támogatása mellett, a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával a Kárpát-medencei Kultúrpajta és Tündérkert hálózat program keretében jött létre.