Mit keressünk?

Selectați limba de afișare

Zágrábban jártak a Művészetisek

Bajnai Botond
Szatmár.ro
Október. 24. 2022. Hétfő 10:42
Zágrábban jártak a Művészetisek

Az „Aurel Popp" Művészeti Líceum tíz diákja Márk Blanka, illetve Póti Boglár tanárnők vezetésével egy Erasmus+ "Youth Exchange" projekttalálkozón vettek részt Zágrábban, október 5–12 között.

"A tolerancia szabályai" nevű projektben középiskolánk képviselőin kívül Madeira- szigetekről (Portugália), Grúziából, valamint a szervező horvát partneriskolából érkezett 40 diák és 8 tanár.

A találkozón nonformális tanulási módszerek alkalmazása révén (műhelyek, szerepjátékok, csoportmunkák, csapatépítő programok, geolokációs játék) a diákok kifejezhették véleményüket, elmélyíthették ismereteiket az alábbi témakörökben: emberi jogok, menekültek kérdése, a nők jogai és a szexuális bántalmazás, a Föld vallási, kulturális és nemzetiségi sokszínűsége, előítéletek és sztereotípiák.

A résztvevők számára egyedi lehetőségnek számít, hogy Európa távoli területein élő partnereikkel megosszák véleményüket a projekt témáival kapcsolatban, barátságokat alakítsanak ki, melyeknek legfontosabb eredménye egy kulturális, etnikai, valamint vallási tolerancia kialakulása.




Az alábbiakban Pop Szabrina, 11. B osztályos tanuló élménybeszámolóját olvashatjuk:

“Egy keddi reggelen izgatottan indultunk a Székesegyház előtti parkolóból. Bár az út hosszú és fárasztó volt, megérte. Érkezéskor Marko (a projekt főszervezője) várt minket a horvát csapattal, hogy segítsenek a csomagokkal a szállásra menni. A szálloda számomra tökéletes volt. Modern és élettel teli, igazán otthonos. Az első napon csak horvát társainkkal osztoztunk a szobákon, a grúz és portugál fiatalok, a repülőjáratok miatt, csak később érkeztek meg. Másnap már következtek is a foglalkozások, azaz a “workshop”-ok.

Első nap különböző csapatépítő játékok voltak terítéken, hogy jobban összeszokjunk és hogy megismerjük egymást. Másnap az emberi jogokról szóltak a tevékenységek, s többek között egy igazán játékos “city hunt”-ban vehettünk részt, ahol Zágráb különböző pontjait kellett meglátogatni és idegeneket meginterjúvolni a megadott kérdésekkel. A harmadik napon ránk került a sor, hogy az előre kiosztott témakörben (Nők jogai a résztvevő országokban) levezessünk egy tevékenységet. Izgalmas és érdekes tapasztalat volt. A szatmári csapat többi részére a következő napon hárult nagy feladat, ugyanis két összefüggő workshop lebonyolítása is várt rájuk (Menekültek, Menekültek befogadása). Este aztán újabb izgalmak vártak ránk, a kulturális est keretein belül minden résztvevő ország képviselői bemutatták honnan érkeztek, megkóstoltuk a jellegzetes ételeket és megismerkedtünk egymás szokásaival.



Az utolsó workshopos nap a vallásokról és az elfogadásról szólt. Számomra ez volt a legizgalmasabb, mivel sok olyan témát érintettünk, ami kifejezetten érdekel. A találkozó utolsó napján különböző összegző feladatokat kellett végrehajtanunk, kisfilmeket készítettünk és már érződött, hogy közel a búcsú pillanata. Másnap a viszontlátás reményével köszöntünk el egymástól és vettük az irányt Szatmár felé. 

Ez a kilenc nap igazán tanulságos volt: toleranciáról, különböző kultúrákról tanulhattunk és mindezt úgy, hogy közben barátságok szövődtek és rengeteget nevettünk.”