Vörös riasztás hétvégére! Tovább tombol a kánikula


Vörös jelzésű kánikulafigyelmeztetés lesz érvényben hétvégén az ország területének nagy részén, a hőmérsékleti csúcsértékek helyenként elérhetik a 41 Celsius-fokot.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) előrejelzése szerint július 13-án és 14-én a térképen jelzett területeken rendkívüli kánikula lesz, a maximumok elérik a 37-41 Celsius-fokot, a hőmérséklet-páratartalom mutató meghaladja a kritikus 80-as szintet. Ezekben a térségekben trópusi éjszakákra lehet számítani, 20 fok körüli minimumokkal.
Szombatig sem szusszanhatunk azonban, ugyanis csütörtökön és pénteken narancssárga riasztás lesz érvényben Szatmár megye egész területén, a hőmérséklet e napokon 36 és 40 Celsius fok között alakul majd, lehűlésre pedig az éjszakai órákban sem számíthatunk.
Annak érdekében, hogy a hőhullám kevésbé terhelje le a szervezetünket, íme néhány tanács, melyeket mindenképp érdemes megszívlelni:
- Ha mennünk kell valahova, azt reggel, árnyékban közlekedve tegyük meg, és menet közben, lehetőség szerint légkondicionált helyeken (pl. boltokban) tartsunk kisebb pihenőket,
- 11 és 18 óra között kerüljük a forgalmas helyeket és az intenzív fizikai munkát,
- Viseljünk laza, vékony, világos színű ruhát, kalapot és UV-szűrős napszemüveget,
- Fogyasszunk legalább 1,5-2 liternyi, nem túl hideg folyadékot, mely lehet víz, természetes gyümölcslé, esetleg bodza-, kamilla- vagy csalántea is,
- Fogyasszunk sok gyümölcsöt, zöldséget vagy joghurtot, és válasszuk inkább a kis kalóriatartalmú ételeket,
- Ne fogyasszunk nagy mennyiségben koffeintartalmú italokat (kávé, tea, kóla) és cukrozott üdítőket sem,
- Kerüljük a magas zsírtartalmú, s azon belül is különösképp az állati eredetű élelmiszereket,
- Ne fogyasszunk alkoholt, ugyanis ez a szervezet dehidratációjához vezethet,
- Tartsuk a kapcsolatot az idős rokonokkal, szomszédokkal és mozgáskorlátozott személyekkel, érdeklődjünk egészségügyi állapotuk felől, és nyújtsunk segítséget, ha szükségük van rá,
- Ne hagyjuk a gyerekeket vagy háziállatokat felügyelet nélkül az autóban,
- A különféle betegségekben szenvedő páciensek az orvos utasításainak megfelelően, az extrém körülményekhez igazítva folytassák a kezelést,
- A szabad ég alatt dolgozók csökkenték a fizikai megterhelés intenzitását, és rendszeresen pihenjenek árnyékos vagy megfelelően szellőztetett helyen.
- Felhevült testtel soha ne ugorjunk a medencébe, és evés után is várjunk 1-2 órát a csobbanással.
A forróságban azonban nem csupán magunkról, hanem a háziállatokról is gondoskodni kell.
Ahogyan arra a magyarországi hatóság weboldalán korábban felhívta a figyelmet, 30 °C fölötti külső hőmérsékletnél fennáll annak a veszélye, hogy a kutyák hőgutát kaphatnak, ami tüdőödémához vagy a szívizomzat és a központi idegrendszer károsodásához, végső esetben pedig az állat elpusztulásához vezethet. A következő jeleknél gyanakodhat hőgutára: először az állatok ijedt tekintetűek lesznek, később izgatottak, nyálzanak esetleg hánynak, végül tudatvesztés és ájulás is bekövetkezhet. Ha a fenti tünetek jelentkeznek, az állatot feltétlen árnyékba kell helyezni és lehűteni. Ezt tehetjük bőséges vízitatással, nedves törölközővel való betakarással, óvatos lelocsolással, de amint lehet, állatorvoshoz kell vinni kedvencünket. A legfontosabb azonban a megelőzés, azaz a megfelelő körülmények biztosítása.
Néhány jó tanács:
- Soha ne hagyjuk kedvencünket a tűző napon kikötve vagy kocsiba zárva! Még árnyékban álló autóban sem!
- Kánikulában ne futtassuk kutyánkat, sétálni is csak a kora reggeli és esti órákban vigyük!
- A szívbeteg és az idős kutyákra különös gondot kell fordítanunk, hiszen ők érzékenyebbek a melegre.
- Ha a kertben, szabadon tartjuk kutyánkat, mindig legyen számára árnyékos, hűvös hely, ahol a hőség elől menedéket talál.
- Mindig legyen előtte friss ivóvíz!
- A nagy melegben a kutyák étvágya is lecsökken, ezért etetni kisebb mennyiségben, több részletben, inkább az esti és a reggeli órákban célszerű.
- A dús, hosszú szőrű kutyák szőrét érdemes nyárra rövidre nyírni, így könnyebben átvészelik a meleg időszakot.
A mezőgazdasági haszonállatokat is megviseli a hőség. Esetükben is fontos a bőséges vízellátás. A zárt térben tartott állatok - mint például a nyulak vagy a csirkék - jóléte nagyban függ az automatikus szellőztető berendezésektől. Ha ezeknek a gépeknek bármilyen meghibásodása lenne, azonnal meg kell javítani. Olyan berendezéssel kell ellátni ezeket az automata rendszereket, amely meghibásodás esetén azonnal riaszt.
Azoknak az állatoknak, amelyeket kifutóval rendelkező ólban tartanak, biztosítani kell az árnyékos területet is. A sertések például e nélkül könnyen leégnek a tűző napon.
Ha hőség idején kell szállítani bármilyen haszonállatot, érdemes éjszaka vagy kora hajnalban indulni, ez kevésbé viseli meg az állatok szervezetét.