Vizes Élőhelyek Nemzetközi Napja van ma: Szatmár megyében is vannak gondok

.jpg)
A Szatmár Megyei Környezetvédelmi Ügynökség közleményében felhívja a figyelmet február 2-a fontosságára, amely a Vizes Élőhelyek Nemzetközi Napjaként tartják számon. Szatmári vizes élőhelyek érzékenységét ismertették, s hogy problémákkal kell szembe nézni.
Az esemény jelentősége miatt 2022-ben ez a nap különleges elismerést kapott, mivel az ENSZ Közgyűlése 2021. augusztus 30-án elfogadta a 75/317-es határozatot, amely február 2-át a Vizes Élőhelyek Nemzetközi Napjává nyilvánította.
A 2025-ös év témája: „A vizes élőhelyek védelme közös jövőnk érdekében“, amely a következő cselekvési irányelveket foglalja magában: „Értékeld – Védd – Inspirálj“.
A vizes élőhelyek védelme közös jövőnk érdekében című idei téma arra hívja fel a figyelmet, hogy ha értékeljük és védjük ezeket a produktív, biodiverzitásban gazdag ökoszisztémákat – és cselekvésre inspirálunk másokat is –, akkor közösen megőrizhetjük jövőnket és jólétünket.
Bár a vizes élőhelyek bolygónk legtermékenyebb ökoszisztémái közé tartoznak, egyben a leginkább veszélyeztetettek is. Fontos felismerni a gazdasági tevékenységek és a vizes élőhelyek közötti összefüggéseket, valamint a víz igazságos elosztásának módjait, hiszen vizes élőhelyek nélkül nem tartható fenn az élethez szükséges egyensúly.
A szatmári vizes élőhelyek jelenlegi helyzete
A Szatmár Megyei Környezetvédelmi Ügynökség közleményében arra is kitér, hogy a vizes élőhelyek kritikus állapotban vannak, ezért az egész társadalomnak cselekednie kell a klímaváltozás és a biodiverzitás csökkenésének kockázatai ellen.
A vizes élőhelyek az élet támaszai. Értékes ökoszisztéma-szolgáltatásokat biztosítanak – gazdasági és társadalmi szempontból is –, ám gyorsabban tűnnek el, mint bármely más ökoszisztéma.
A kismajtényi halastavak esete
2022-ben Szatmár megye egyik legfontosabb vizes élőhelyét, a kismajtényi halastavakat (Natura 2000 ROSPA0016 Câmpia Nirului-Valea Ierului természetvédelmi terület része) jelentősen érintette a szárazság. Az intenzív, körülbelül két hónapig tartó csapadékmentes időszak, a rendkívül magas hőmérséklet és a Kraszna folyó alacsony vízszintje miatt a tavak szinte teljesen kiszáradtak.
A halastó kiszáradása negatív hatással volt a vízimadarak populációjára, különösen azokra a fajokra, amelyek a nyílt vízi élőhelyekhez kötődnek. Az aszály következtében a vízparti növényzet is károsodott, ami veszélyeztette a madarak menedék- és fészkelőhelyeit. Sok vízimadár kénytelen volt elhagyni a térséget, mivel az élőhely már nem biztosított megfelelő feltételeket.
2023-ban az élőhely helyreállt, és számos vízimadár, például hattyúk, kócsagok és vadkacsák tértek vissza. Azonban a nyár végére a vízszint ismét jelentősen csökkent. Ősszel és télen a vizes élőhely ismét fontos pihenőhely lett a vonuló madarak számára.
Ez az eset is rávilágít arra, hogy a környezeti ingadozások jelentős hatással vannak a biodiverzitásra, ezért elengedhetetlen, hogy megértsük az ember és a természet közötti kiegyensúlyozott együttélést.
Szatmár megye vizes élőhelyei – védett természeti területek
A Tur folyó térsége kiterjedt vizes élőhely, amely természetes és mesterséges tavakat, holtágakat, mocsarakat és csatornákat foglal magában. Az Adorján és Szárazberek kavicsbányák mesterséges tavainak ökológiai jelentősége egyre nőtt, mivel számos védett faj talált itt menedéket.
A szaniszlói Vermes-mocsár egy degradált vizes élőhely, amely sürgős helyreállításra szorul. Egykor ritka növényfajoknak adott otthont, de az elmúlt évek csapadékhiánya és a múltbeli lecsapolási munkálatok miatt az élőhely romlott, veszélyeztetve a reliktum növényfajokat.
Az Avas hegység lápjai a jégkorszak után keletkeztek, és kulcsfontosságú fitogeográfiai szerepet töltenek be. Az elmúlt évek csökkenő vízhozama miatt azonban eutrofizáció figyelhető meg, ami a tőzegmoha-lápok állapotának romlását okozza.
A Szamos folyó alsó szakasza (Sit Nat 2000ROSCI0436 Someșul Inferior) fontos vizes élőhely, amely rekreációs lehetőségeket is kínál, például madármegfigyelést, horgászatot és vízi sportokat. A Berindani holtág egy helyreállítási projekt részeként újjáéledt, és ma természetközeli pihenőhelyként szolgál.
Miért fontos a vizes élőhelyek védelme?
A vizes élőhelyek az egészséges környezet kulcsfontosságú mutatói. Az itt élő fajok – például a vidra, a hód és számos vízimadár – jelenléte az ökoszisztéma jó állapotát tükrözi.
Az egészséges vizes élőhelyek magas biodiverzitásúak és értékes gazdasági és ökológiai szolgáltatásokat nyújtanak.
A Szatmár Megyei Környezetvédelmi Ügynökség támogat minden olyan kezdeményezést, amely hozzájárul a vizes élőhelyek fenntartható használatához és helyreállításához.
Fotók: Szatmár Megyei Környezetvédelmi Ügynökség