Mit keressünk?

Selectați limba de afișare

Visszatekert óra, felpumpált ár: jócskán ráfizetnek a romániai vásárlók az elcsalt kilométerekre

Bede Emőke
Bede Emőke
Május. 20. 2025. Kedd 12:47
Visszatekert óra, felpumpált ár: jócskán ráfizetnek a romániai vásárlók az elcsalt kilométerekre

Romániában az autóvásárlók a valós értéknél közel 15%-kal többet fizetnek azokért a használt járművekért, amelyeknek visszatekerték a kilométeróráját – derül ki egy járműtörténeti cég friss tanulmányából. A manipuláció azonban nem csak az autósokat csapja be, de az egész gazdaságra is csúnyán rányomja a bélyegét.

 

A visszatekert kilométeróra klasszikus trükk a használt autók piacán. Az autó „fiatalabbnak”, jobb állapotúnak tűnik, és így többet is kérnek érte. Az Európai Parlament már 2018-ban arra figyelmeztetett, hogy az EU-s szintű kár elérheti az évi 43,7 milliárd lejt. A legfrissebb elemzés szerint, egy visszafogott becslés alapján is legalább 26,4 milliárd lejnyi veszteséget okoznak évente ezek a trükközések Európában. Romániában ez a szám 692,8 millió lej – évente!

 

Egyetlen autóval is sokat lehet bukni

 

A szerkesztőségünknek küldött tanulmány szerint a romániai autóvásárlók átlagosan 14,5%-kal fizetnek többet a valós értéknél, ha egy visszatekert órás autót sikerül kifogni. Egy 50.000 lejért kínált autó valójában csak 43.000 lejt ér, tehát a vevő simán bukik 7.000 lejt – és ez csak egy példa. Minél drágább az autó, annál nagyobb a veszteség, így a prémiumkategóriás kocsit választók akár több ezer euróval is ráfizethetnek anélkül, hogy tudnák.

 

„A vevők nyilván a kisebb futásteljesítményű autókat keresik, de ez sajnos könnyen csapdába csalja őket” – magyarázza Matas Buzelis autópiaci szakértő. – „A visszatekert óra azt az illúziót kelti, hogy az autó jobb állapotban van, mint valójában. És ez nem csak az olcsó kocsiknál van így – a csalók a luxusautókat is célba veszik.”

 

Bár a csalás mindenhol jelen van, a pénzügyi veszteség Nyugat-Európában a legnagyobb. A tanulmány szerint az Egyesült Királyság évente 7 milliárd lejt bukik, Franciaország 5,7 milliárdot, Németország 5,5 milliárdot. Románia ehhez képest viszonylag „szerény” veszteséggel szerepel a listán.

 

A gondot tovább nehezíti, hogy az országok gyakran nem osztják meg egymással az autókkal kapcsolatos adatokat, és a kilométeróra-állások sokszor nincsenek digitálisan rögzítve, így a csalások könnyen rejtve maradnak. 

 

Hogyan védekezhetünk a csalásokkal szemben?

 

Ahogyan arra az idézett autópiaci szakértő is felhívta a figyelmet, a csalásokkal szemben az egyik leghatékonyabb eszköz a kártörténeti lekérdezés. 2024. december 1-től pl. a RAR weboldalán is lehetőség van a gépjárművek előéletének vizsgálatára, ráadásul ezt mind az eladó, mind a potenciális vevő megteheti, hisz a kérelmező alapadatai mellett csupán az autó alvázszámát (VIN) kell megadni.

 

Amennyiben a rendszer a bepötyögött alvázszám alapján nem talál semmit az adatbázisban, úgy az igénylő ingyenesen letölthet egy erről szóló igazolást, ám ha van egyezés, az érintettnek 42 lejt kell kifizetnie, hogy e-mailben elküldjék neki a 60 napig érvényes jelentést vagy a RAR weboldalán közvetlenül letölthesse azt.

 

Cristian Bucur mérnök, a Gépjármű-nyilvántartási Hivatal műszaki igazgatója az új szolgáltatás kapcsán úgy nyilatkozott, hogy annak az eladónak, akinek nincs semmilyen rejtegetnivalója, mindenképp megéri igényelni ezt a dokumentumot a RAR-tól annak érdekében, hogy teljes transzparenciával adhassa el gépjárművét. Hozzátette, a RAR Auto-Pass gondolata azt követően fogalmazódott meg, hogy az elmúlt években megszaporodtak a kilométerszámláló-visszatekeréssel kapcsolatos esetek. A RAR ezen szolgáltatás révén szeretné megvédeni a jóhiszemű autóvásárlókat, akik már az első pillanattól kezdve tudni akarják a kiszemelt jármű történetét - nyomatékosította.

 

A RAR Auto-Pass az alábbi információkat tartalmazza:

  • Az ITP vizsgaállomásokon és RAR-kirendeltségekben feljegyzett kilométeróra-állások alakulása,
  • Az engedéllyel rendelkező műhelyekben elvégzett kisebb javítások adatai,
  • A kormány- és fékrendszert, a karosszériaelemeket és a passzív biztonsági elemeket érintő, súlyos balesetek nyomán keletkezett sérülések javítására vonatkozó információk,
  • Az időszakos műszaki vizsgákkal és a gyártó által indított visszahívásokkal kapcsolatos információk.

 

A RAR a szerkesztőségünknek küldött közleményben hozzátette hogy a lekérdezhető adatbázis és az abban tárolt információk sora folyamatosan bővülni fog annak megfelelően, ahogyan az autók megjelennek az engedéllyel rendelkező szerelőműhelyekben, vizsgaállomásokon vagy RAR kirendeltségeken. Ugyanakkor a hivatal tervei között szerepel az is, hogy az Auto-Passból már nem csak a Romániában jegyzett kilométeróra-állást, hanem a külföldi adatokat is ki lehet majd olvasni.