Mit keressünk?

Selectați limba de afișare

Vidrák miatt akadt el a Sárerdő üdülőövezetté alakítása

Bede Emőke
Bede Emőke
Február. 06. 2025. Csütörtök 09:59
Vidrák miatt akadt el a Sárerdő üdülőövezetté alakítása

A Szatmárnémeti Polgármesteri Hivatal még 2024 júniusában számolt be róla, hogy a Sárerdőt és környékét minőségi kikapcsolódást nyújtó üdülőövezetté alakítaná az önkormányzat.

 

Az akkori közlés szerint a szabadidős parkban a piknikezőhely mellett minőségi kikapcsolódásra alkalmas terek és sportpályák is helyet kapnak majd, de lesz szabadtéri mozi és kalandpark is. A városi erdő fejlesztése azonban koránt sem halad az eredeti tervek szerint. Kereskényi Gábor elmondta, hogy a tervezők mintegy négy hónapos csúszásban vannak a megvalósíthatósági tanulmány elkészítésében, ugyanis egy környezet- és állatvédelemmel foglalkozó civil szervezet vidrák jelenlétéről számolt be a zónában. A polgármester szerint a megbízott szakemberek a jelzés nyomán napokig megfigyelés alatt tartották a területet, ám egyetlen vidrát sem észleltek.
















 

A városvezető szerint hasonló helyzet alakult ki, mint a Kossuth-kerti varjak esetében, s noha az önkormányzatnak egyáltalán nem célja, hogy tönkretegye a flórát és faunát, sőt szeretnék minél zöldebbé tenni a várost, ám legfőbb ideje eldönteni, hogy melyik a fontosabb: az ember vagy a varjú.

 

A polgármester kifejtette, hiába alakítanak ki szép parkokat Szatmárnémetiben, és hiába jön a köztisztaságért felelős vállalat napi kétszer is lemosni a köztéri bútorokat, a varjak miatt már 30 perc múlva úgy néz ki minden, mintha egy éve nem takarítottak volna az adott részen.

Végül is mi a célunk? Az, hogy olyan városunk legyen, ahol a családok, az emberek, a kisgyermekes édesanyák prioritást élveznek, vagy a varjak?“

- vetette fel a kérdést Kereskényi Gábor, aki szerint a törvényhozóknak annak idején jobban mérlegelniük kellett volna a környezetvédő szervezetek által előterjesztett javaslatokat.

 

A város zöldítése részeként egyébként az elmúlt évben 663 fát, 6130 évelő növényt, 1198 cserjét, 8500 virághagymát és 117 rózsatövet ültettek el, parkosítottak és füvesítettek 31 789 négyzetméter területet, valamint 1210 folyóméter hosszan sövényt telepítette. Tereprendezés, ültetés és füvesítés történt a Rodnei–Chendi Wolfenbüttel–Fabricii övezetben, az Október 25. téren, a Divatháznál, a Titulescu parkban, a Miron Costin, Matei Basarab, Aurel Vlaicu, Dreptății, Sinaia, Ardealului, Ioan Galu utcában és a Károlyi úton, a 16-os lakónegyedben a Proiectantului és Universului sétányon, a Geneza övezetben, a Magnoliei, Grigore Alexandrescu, Măcinului, Basarabia, Zimbrului utcában, az Independenței sugárúton, Carpați 2 lakónegyedben, a Petru Maior, Dacia utcában, a Cloşca sugárúton az ANL-tömbházak környékén, az Ecaterina Teodoroiu utcában, az Octavian Goga sugárúton, a Mioriței utcában, a Henri Coandă sugárút egy részén és a Soarelui negyedben is.