Vidéki rendelőket szerelt fel korszerű eszközökkel a Mentsétek meg a Gyerekeket


A Mentsétek meg a Gyerekeket szervezet az elmúlt években rengeteget tett azért, hogy csökkentsék a gyermekhalandóság arányát az országban: többek között elindították az „Egy lépés az egészség felé“ nevű programot, melynek legutóbbi kiadásában 1 millió eurós költségvetésből 28 megyében 60 háziorvosi rendelőt szereltek fel korszerű eszközökkel.
A program legutóbbi kiadásának köszönhetően 11 ezer hátrányos helyzetű édesanya és váradós nő, illetve 14 ezer 3 évnél fiatalabb kisgyerek számára vált elérhetővé a minőségi alapellátás. A kezdeményezés egyébként már a második kiadásnál jár, s az első turnust is figyelembe véve immár 33 megye 100 kiszolgáltatott helyzetű közösségének egészségügyi ellátását sikerült javítani mintegy 1,5 millió euró ráfordítással.
A szóban forgó orvosi rendelőket 1400 darab olyan orvosi felszereléssel látták el, amelyek létfontosságúak a diagnózis pontos felállításához, a kezeléshez, illetve az anyuka és a gyerek megfigyeléséhez is, így pl. hordozható ultrahangkészülék, koleszterin-, vércukor- és hemoglobinelemző készülék, Holter-monitor, EKG-készülék, félautomata defiblillátor, érvizsgáló és magzati Doppler-készülék, pulzoximéter, oftalmoszkóp, illetve nőgyógyászati vizsgálóasztal is került a vidéki orvosokhoz.
A program 2024/2025-ös kiírására 2024 áprilisától júliusáig jelentkezhettek a háziorvosi rendelők, amelyeket aztán egy előzetesen összeállított szempontrendszer szerint osztályoztak. Az így kapott listán az első 60 rendelő kapott támogatást, és szerencsére a programnak Szatmár megyei kedvezményezettje is van. A sárközújlaki Dr. Checiches magánrendelő hordozható ultrahanggal, EKG-val, koleszterin-, vércukor- és hemoglobinelemző készülékkel, orvosi táskával, kisebb sebészeti beavatkozások elvégzését lehetővé tevő eszközkészlettel, oftalmoszkóppal, valamint egy vizsgálóággyal gazdagodot.
Az északnyugati régióban sikeresen pályázott még a Szilágy megyei Benedekfalva egyik orvosi rendelője és egy másik rendelő a Bihar megyei Diófás. A Szatmár megyei magánrendelőt is beleszámítva, 300 várandós nő és újdonsült édesanya számára válik elérhetővé a minőségi orvosi ellátás, a kedvezményezett 3 éven aluli gyerekek száma pedig 450-re tehető.