Mit keressünk?

Selectați limba de afișare

Vérünket szívó telefonszolgáltatók: ki kell-e fizetni a szerződésbontási illetéket

Szatmár.ro
Szatmár.ro
November. 02. 2022. Szerda 09:11
Vérünket szívó telefonszolgáltatók: ki kell-e fizetni a szerződésbontási illetéket
Fotó: freepik

Telefonos szolgáltatók jó része próbálkozik azzal az aljas móddal, hogy az idő előtti szerződésbontás esetén külön illetéket (taxa de reziliere) szeretne behajtani ügyfelein - legyen az magán vagy jogi személy - úgymond egyfajta kártalanítás címszó alatt. De valóban ki kell ezt az illetéket fizetni vagy sem?

 

Elátkozott wi-fi internet szerződés

 

Szerkesztőségünket megkereste egyik olvasónk saját esetével: „Több negatív esemény vezetett ahhoz, hogy úgy döntsek lemondom a szerződési idő lejárta előtt a wi-fi internetes előfizetésemet a „piros pöttyös“ telefonszolgáltatónál. Előzetesként megjegyezném, hogy több mint 15 éve voltam hűséges előfizetője a szolgáltatónak, s soha nem késtem a fizetéssel.

 

Kálváriám akkor kezdődött, mikor egy új telefonszámra szerződtem velük ez év februárjában. S gondoltam, ha már telefonvégre kaptam egy call-centeres kisasszonyt, akkor egy füst alatt megújítom a wifis internet csomagomat is, mivel hét év után a router elavult, és az adott csomagban szereplő fixtelefont és faxot sem használtam soha. A telefonos kisasszony igen készséges volt, s a 10 eurós csomagom helyett ajánlott egy 6 eurós internetes előfizetést.

Zsigereimben éreztem, hogy mint előfizető nem járhatok én jobban, s így nyomatékosan rákérdeztem, hogy ez a 6 eurós nagyon előnyös és szuper internetet ígérő előfizetés a másik csomag helyébe, annak folytatásaként lesz. Megnyugtatott, hogy természetesen, a másik helyett. A beszélgetés végén külön kértem, hogy mondja el nekem, hogy mi is fog majd szerepelni a következő számlán. Természetesen a 10 eurós csomagot ekkor már nem említette.

De mit ad isten, a márciusi számlán mind a 10 eurós, mind a 6 eurós előfizetési csomagom megjelent. Nem hagytam magam, s call centert híva reklamáltam, ahol is megtudtam, hogy semmilyen lépés nem történt a 10 eurós előfizetés eltörlésére, s nem annak meghosszabbításaként került be a 6 eurós internet.  Vagyis hazudott és becsapott, akivel beszéltem! Többszöri reklamálás, veszekedés után, júniusban kaptam először olyan számlát a  telefonszolgáltatótól, amelyen már nem szerepelt az a bizonyos 10 eurós csomag. Ezek után persze szolgáltatót váltottam.

Egyedül az ominózus és elátkozott wi-fi internet előfizetésem maradt még egy ideig. Mivel azonban a szolgáltatás minősége jóval elmaradt az ígértekhez képest, úgy döntöttem, lemondom ez előbbit is. Ekkor kezdődött az igazi bosszúság. Mivel az előfizetést ez év februárjában kötöttem - nem egy régi előfizetés folytatásaként, hanem újnak számítva - még nem járt le az abban szereplő két év.

 

Írásban kell kérni a szerződés bontását

 

Felkerestem az egyik helyi fiókjukat. Miután helyben kitöltöttem a formanyomtatványt, már akkor belengették, hogy bizony fájdalomdíjat kell fizetnem: több mint 400 lejt az egy előfizetés miatt. Mivel egyikünk sem akart különösebben vitázni, annyi történt, hogy mondtam nem szeretnék fizetni, s válaszként megkaptam, hogy akkor ezt majd beszéljem meg egy call centeressel.

Néhány nap múlva fel is hívott egy telefonos kisasszony. A beszélgetés itt se vezetett eredményre. Utaltam arra, hogy nem igazán törvényes ilyen illetéket belefoglalni a szerződésbe, ha semmilyen kára nem származik a szolgáltatónak abból, ha felbontom a szerződést velük. S kitértem arra is, hogy amúgy is nagyon gyenge volt a szolgáltatás, amit nyújtottak. Mikor megkérdeztem, hogy mégis milyen kára származik a szolgáltatónak abból, hogy hamarabb felmondom a szerződést, hiszen semmit előre nem kaptam tőlük, és telefont sem lízingeltem, a kishölgy perrel fenyegetett és letette a telefont.”

 

Ha lejár a határidő, könnyebb szabadulni

 

Egyik szoláltatónál sincs gond, ha a szerződésben meghatározott idő már eltelt. Ekkor egy egyszerű kérvény beadása után nem támaszthatnak különösebb ellenállást az előfizetés lemondásához. Azonban ne felejtsük 30 nappal a lemondás előtt benyújtani a kérvényt, hiszen ennyi az átfutási idő. Mindenképp kérvényt kell benyújtani, ennek elmulasztása esetén, automatikusan küldik tovább az előfizetési díjról a  számlát.

Azt is figyelembe kell venni, hogy a lemondási kérelem benyújtása után egy call centeres biztos, hogy felhívja az ügyfelet, hogy remek ajánlatot tegyen, vagy lebeszélje a szerződés felbontásáról. Itt már a klienstől függ, hogy hajlik-e az ajánlatra vagy kitart a lemondási szándéka mellett.

A szolgáltatók weboldalán megtalálhatók az elérhetőségi címek, ahol vagy online, vagy emailben, vagy postai úton lehet eljuttatni a felbontásról szóló kérelmet. Többnyire formanyomtatványt is rendelkezésre boncsátanak a szolgáltatók. A legbiztosabb talán azért mégis az egyik üzletükbe betérni és személyesen leadni.

 

Precedens értékű bírói határozat

 

Létezik a Bukaresti Felebbviteli Bíróságnak egy 2017 októberi véglegesen kimondott precedens értékű döntése a 914/2/2015-ös számú ügyirat esetében, amelyben meghatározza, hogy illegális a  szolgáltató részéről bármilyen szerződésfelbontási illetéket kérnie, abban az esetben, ha ügyfelei a szerződésben meghatározott egy vagy két évnél hamarabb szeretné felbontani a céggel kötött szerződésüket, mivel az előfizetéseik túl drágák vagy gyenge minőségű a szolgáltatásuk.

 

Mit mondanak a fogyasztóvédők

Megkérdeztük az országos fogyasztóvédelmi felügyelőség szóvivőjét, Felicia Iordachet, aki elmondta, hogy amennyiben a szerződés során valamilyen eszközt (pl. telefont) is kapott a szerződő fél, akkor azt az előfizetés során kedvezményesen kapta az érintett, vagyis ekkor akár kérhet is fájdalomdíjat a szolgáltató. Azonban, határozott választ nem kaptunk arra, hogy jogos-e vagy sem a szerződésben szereplő illeték. A szóvivő annyit mondott még, ha felmerül a gyanú, hogy nem jogosan jártak el, mindenképp érdemes a helyi fogyasztóvédelmi felügyelőségen reklamációt benyújtani akár személyesen, akár online, hogy ki tudják vizsgálni az ügyet. Az esetek többségében már ez is segít.

 

Mit mond az ügyvéd: ki vagyunk szolgáltatva!

 

Az ügyben megkerestünk egy ügyvédet is, mivel szerinte a téma igen kényes, nevét nem szeretné, ha közzé tennénk, viszont annál több információval szolgált.

 

A telefonszolgáltatók szerződése egy általános szerződés, amely nincs az ügyfelekre szabva, minden kliensnél ugyanaz, s kizárólag a szolgáltató számára előnyös feltételeket tartalmazza. Az ügyfél vagy elfogadja ezeket a feltételeket, vagy sem, ez magát a telefonszolgáltatót nem érdekli. A felhasználó ebben az esetben teljesen ki van szolgáltatva. Egyet tehet, nem írja alá, s választ egy számára előnyös megoldást (pl. feltöltőkártyát). Ha viszont aláírta a szerződést, semmi sem védi meg a szolgáltatóval szemben. A szerződése kötelezi. Magánszemélyek esetében annyival előnyösebb a helyzet, hogy a fogyasztóvédelmi hivatalnál esetlegesen reklamálhat, s ők kivizsgálják az adott ügyet. Jogi személyek esetében még ez a lehetőség sem adott, csak pereskedni lehet.

 

Az ügyvéd arra is felhívta a figyelmet, hogy a szerződési idő lejárta után, ez nem hosszabbodik meg automatikusan, s minden további nélkül felbontható. Ezért is szoktak a szolgáltató emberei ekkor jelentkezni ügyfelüknél, s újabb, esetlegesen előnyösebb ajánlatot tenni. Arra viszont ügyelni kell, ha elfogadjuk ezeket az ajánlatokat, akkor ez újabb szerződési időt jelent, vagyis nem hosszabbodik, hanem új szerződésként lép életbe. Ha nem fogadjuk el, akkor a szerződésből minden további nélkül kiléphetünk.

 

Behajtónak adják át

 

A válaszoló ügyvéddel is előfordult egy eset, hogy a szerződési idő lejárta után bontotta fel az egyik telefonos szolgáltatóval a szerződését, annak rendje és módja szerint, s ennek ellenére is tovább küldték az előfizetési díjról a számlát. Ezt nem fizette ki, mivel nem volt jogos. A szolgáltató tisztában volt vele, hogy nem jogosan követeli a pénzt, ezért nem is perelt, de átadta egy behajtó cégnek az ügyet, aki többször is telefonon követelte az 50 lejes összeget. Továbbra se fogja kifizetni, hiszen azt is tudni kell, hogy 3 év után a követelés elévül, vagyis jogilag nem kérhetik, nem perelhetik érte.

 

A precedens értékű perrel kapcsolatban, annyit fűzött hozzá, hogy ez alól nagyon könnyű kitérni, hiszen csak más nevet adnak a szerződésfelbontási illetéknek, mondjuk kártalanítás, s máris úgyanúgy járhatnak el.

 

Egy kiskapu azért létezik az időelőtti szerződés felbontására. Ugyanis, ha bizonyított, hogy az adott telefonszolgáltató nem teljesítette az általa ígérteket (pl. nem megfelelő a jelerősség egy adott településen, s ez csak jóval a szerződés megkötése után derül ki), akkor erre hivatkozva, kérhetjük a szerződésünk bontását annak lejárta előtt.

 

Kapcsolódó hírek:

Egészség Június. 04. Szombat 12:33

Kutatás készült a mobiltelefonálás kockázatáról