Végzősként is megéri bejelentkezni a munkaerő-foglalkoztatási ügynökséghez


Mindazok a középiskolai, posztliceális vagy egyetemi képzést frissen teljesítők, akik az iskola befejezését követő 60 napban nem tudnak elhelyezkedni, a 76/2002-os számú törvény értelmében kérelmezhetik a munkanélküli segélyt. A Szatmár Megyei Munkaerő-foglalkoztatási Ügynökség ennek tekintetében közleményt adott ki, melyben a támogatás megigénylésének feltételeiről tájékoztatja az érintetteket.
A nevezett törvény pontosítja, hogy végzős alatt azon fiatalokat kell érteni, akik már betöltötték 16. életévüket, és tanulmányaik lezárásaként szert tettek egy diplomára vagy bizonyítványra, függetlenül attól, hogy épp általános iskolából, szakiskolából, speciális nevelési igényű gyerekekkel foglalkozó tanintézményből, középiskolából, posztliceumból vagy egyetemről kerülnek ki. Ezzel kapcsolatban érdemes tudni, hogy a középiskolából kikerültek esetében az érettségi teljesítése nem kizáró jellegű, tehát azok is bátran jelentkezhetnek az ügynökségnél, akiknek nem sikerült e vizsgán átmenőt elérni.
Mindazok a 16 évesnél idősebb, iskolából kikerülő fiatalok, akik a végzést követő 60 napban regisztrálnak a munkaerő-foglalkoztatási ügynökségnél, majd ezt követően egy legalább 12 hónapra szóló, teljes munkaidős állásra vonatkozó szerződést kötnek, jogosultak egy úgynevezett beilleszkedési prémiumra, melynek összege a jelenleg érvényes szociális referenciamutató (ISR) háromszorosával egyenlő. 2024-ben a nevezett mutató értéke 660 lej, azaz a legalább egy éves munkaszerződést aláíró fiatalok ezen összeg háromszorosát kaphatják meg, ha regisztrálnak az AJOFM-hez.
Természetesen az is előfordulhat, hogy egy fiatalnak nem sikerül záros határidőn belül munkába állnia – ebben az az esetben kérelmezheti a munkanélküli segélyt. Az ő számukra előirányzott pénzügyi támogatás értéke a már említett szociális referenciamutató 50 százalékával egyenlő, melyet legfeljebb 6 hónapig folyósít a hivatal.
A 76/2002-es törvény ugyanakkor azt is pontosítja, hogy azok a fiatalok, akik a jogosultság igénylésének időpontjában visszautasítanak egy, a képzettségüknek vagy iskolai végzettségüknek megfelelő állást, nem jogosultak a segélyre, illetve azok is bukják a támogatást, akik szánt szándékkal nem kívánnak élni az ügynökség által nyújtott foglalkoztatásélénkítő szolgáltatásokkal. Ezen teljesen ingyenes szolgálatások között szerepel többek között a szakmai tájékoztatás és tanácsadás, a munkaközvetítés, illetve a legkeresettebb szakmák alapján összeállított tanfolyamok biztosítása is.
Mindezeken túl azoknak is le kell mondaniuk a támogatásról, akik az igénylés idején már felvételt nyertek vagy akár már meg is kezdték tanulmányaikat egy új képzési formában. Magyarán szólva, pl. azok a középiskolai végzősök, akiket már felvettek az ország valamely főiskolájára vagy egyetemére, feleslegesen jelentkeznek a munkanélküli támogatásra.
Milyen dokumentumokra van szükség a regisztrációhoz?
Azon végzősöknek, akik szeretnének bejelentkezni a területileg illetékes ügynökséghez, csupán a személyazonossági igazolványukra, a tanulmányok lezárását igazoló dokumentumokra és egy önéletrajzra lesz szükségük.
Mindazon fiatalok, akik élnének az AJOFM által felkínált lehetőségekkel, jelentkezhetnek az ügynökség avasfelsőfalui, nagykárolyi, tasnádi, erdődi vagy turci munkapontjain, de természetesen Szatmárnémetiben, a Ion Ghica utcai hivatalban is nagy szeretettel várják őket. További részletek a 0261-770237-es telefonszámon vagy az ajofm.sm@anofm.gov.ro e-mail címen.