Véget ért az V. Hagyományőrző és Néptánc Tábor Tasnádon - Képgaléria


Az ötödik alkalommal megszervezett Hagyományőrző és néptánc napközis tábor immár nem csak a címében utal a hagyományőrzésre. Lassanként hagyománnyá válik, hogy a Tasnádi Ady-Kölcsey Kulturális Egyesület a nyári szünetben is folytatja oktatási és kulturális tevékenységét, mégpedig e tematikus tábor keretein belül.
Az egyesület pedagógusai, Czumbil Bernadette és Póka Mária által megálmodott foglalkozások célja a népi kultúra egy-egy szegmensének újra felfedezése és bemutatása. Először, 2017-ben a népi gyermekjátékok és népdal mellett, érmelléki mesék feldolgozása voltak a tábor fő attrakciója. A következő években az aratás, a tanyasi élet, majd az erdő világa volt a téma, kiegészítve a néptáncoktatással, népdallal és hagyományos kézműves foglalkozásokkal.
Időközben kalászba szökkent Tasnádon a Hepehupa néptáncegyüttes, az évközi rendszeres foglalkozások és a nyári táboroknak köszönhetően.
Bár idén a táncé volt a főszerep, a tábor napirendje három korcsoport számára körforgásszerűen, néptáncoktatásból, hagyományos kézműves foglalkozásokból, valamint népdaléneklésből állt össze.
A tasnádi Hepehupa csoportok 62 tagja, és a széri Kukurók 18 táncosa tanulhatott élményszerűen és örülhetett a minőségi foglalkozásoknak.
A néptáncot Forgács Zsombor biharkeresztesi néptáncpedagógus oktatta, aki immár két éve heti rendszerességgel jár ki Tasnádra.
A kisebb csoport a népi gyermekjátékok mellett a következő évre kitűzött szilágysági táncok alaplépéseit tanulta, míg a középső csoport a bukovinai székely táncokkal ismerkedett.
A nagy csoporttal Zsombor napi négy órában foglalkozott azzal a céllal, hogy a magyarpalatkai és gömöri táncok világába bevezesse a fiatalokat. Ezek a táncok szerepelnek a hamarosan kezdődő nagykállói 39. TÉKA Népművészeti Tábor programjában, ahol a Hepehupa néptánccsoport részt fog venni.
Czumbil Bernadette zenepedagógus ugyanezen tájegységek népdalcsokraiból válogatva tanította kicsiket és nagyokat énekelni.
Nagy érdeklődés övezte a hagyományos kézműves foglalkozások standját. Székely István nagykárolyi fafaragó a síp és fakanál türelmes megmunkálását irányította, míg Boca Ildikó a kosárfonás ügyes kézmozdulatait adta át a gyerekeknek. Steib Anikó a nemezelés színes világával vonzotta a szorgalmas táborozókat, akik ötletes karkötőket, fülbevalókat, ujjbábukat alkottak.
Minden gyermek emellett, Póka Mária, Szűk Bea és Mellán Gabriella tanítónők segítségével a Hepehupa néptáncegyüttes logóját festette vászonból készült szatyorra.
Most saját készítésű emléktárgyakkal teltek meg a színes táskák, a következő tanévben pedig a táncos cserecipőt, csereruhát fogják hordozni.
Külön öröm volt a szervezők számára, hogy a széri Kukurók néptánccsoport, Varga Mihai Dóra vezetésével is csatlakozott a táncfoglalkozásokhoz. Bízunk benne, hogy a két együttes tagjai további közös programokon osztják majd meg egymással lelkesedésüket, tánctudásukat és persze barátságukat.
Külön elismerés illeti az önkéntes helyi pedagógusokat és szülőket, akik napi szinten besegítettek a munkálatokba.
Köszönet a Communitas Alapítvány, valamint a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. támogatásáért, amivel idén nyáron is sikerült tartalmas feltöltődést és fejlődést biztosítani a régió kisgyerekei számára.
Bízunk benne, hogy a Hepehupa néptánccsoport a tábor élményszerű foglalkozásai által épül és gyarapszik majd az elkövetkező tanévben is.