Véget ért a Partiumi Zenetábor, jöhet ősszel az országos zenei vetélkedő - Videó


Véget ért a Hermann Musik Egyesület által szervezett VIII. Partiumi Zenetábor, amelyet július utolsó hetében rendeztek meg, s amelynek megkoronázása a július 28-án, pénteken délután a Károlyi-kastélyban megtartott zárókoncert volt. Nem ez az egyedüli program idénre az egyesülettől, ősszel országos zenei vetélkedőt is terveznek középiskolásoknak.
A Csomaközi Nyári Zenei Tábor Hermann Szabolcs kezdeményezésére indult 2015 nyarán, melynek mai napig is a Szatmár megyei Csomaköz település, illetve a Mezőfényi Vadászkastély adnak otthont. A Partium klasszikus zenetáboraként is emlegetett rendezvény 2015 óta minden nyáron 1-2 turnus ideig nyitja meg kapuit a zenét tanulni vágyó fiatalok előtt. A Csomaközi Nyári Zenei Tábor 2022-től Partiumi Zenetábor néven fut tovább.
Július 28-án ért véget az idei gyerekeknek és ifjaknak szánt tábor, s erről kérdeztük Hermann Szabolcsot, az egyesület vezetőjét.
„A mostani tábor július 23-tól 28-ig tartott, 36-an vettek részt a táborban, akiket kilenc tanár oktatott. A kilenc tanár közül nyolc Budapestről érkezett, egyvalaki pedig helyi volt, aki az ütőhangszert tanította. A tábornak a mezőfényi Vadászkastély adott otthont. Erdély több városából érkeztek gyerekek, többek közt Kolozsvárról, Marosvásárhelyről, Aradról, Nagyváradról, Nagybányáról, Nagykárolyból, Szatmárnémetiből, de még Budapestről is volt táborozónk, emellett Szatmár megye más településeiről is érkeztek táborlakók. Több hangszer oktatása folyt a táborban: citera, hegedű, ütőhangszerek, furulya. Emellett idén is nagyon népszerű volt a gitár és a zongora, a legnépszerűbb a hangszerek között, mindkettőből két osztály is indult.“ - számolt be Hermann Szabolcs
„Igazi kuriózumnak számított és egyedülálló módon most először fordult elő a zenei tábor életében, hogy cimbalomoktatásra is sor került. Nemcsak az számít különlegesnek, hogy városi, zenei oktatási körülmények között, azaz kottából olvasva tanuljon valaki ezen a hangszeren játszani, de maga a hangszer sem egy túl gyakori, kuriózumnak számít, nehezen felkutatható volt. Ez egy különlegessége volt az idei tábornak. Nyugodtan mondhatom, hogy megyei szinten egyedülálló módon oktattuk e hangszer használatát itt. Emellett az is különlegessége ennek, hogy maguk a tanulók is Budapestről érkeztek, sok kilométert megtéve csak azért, hogy a táborban kezdjen el megtanulni ezen a hangszeren játszani.“
Nagyon jól telt a hét, változatos program várt a táborozókra. Már első este egy zenei-irodalmi-földrajzi kvíz alatt mérhették össze tudásukat a gyerekek, csapatokat alkotva. Egy másik este pedig „házi X-faktor“-t szerveztek, ennek előtte a csapatok kiválasztott egy könnyűzenei számot, felkészültek belőle, kiegészülve akár a tanárokkal együtteseket alkottak, s minden csapat eljátszotta az általa kiválasztott zenei művet, amelyet aztán díjaztak.
A zenetáborral egyidőben, azzal párhuzamosan további programok is vártak a korhatár miatt a táborozásból kimaradókra. Baba-mama foglalkozásokra került sor a 0-3 éveseknek, valamit zeneoviba várták a 3-6 éveseket a csomaközi általános iskolában. Július 25-én, kedden a nagykárolyi Károlyi-kastély előtt Hangszersimogatóra került sor, ami egy minikoncerttel egybekötött hangszerszemle volt, ekkor az ellátogatók kézbe vehették és kipróbálhatják az ott felsorakoztatott hangszereket. Ez kimondottan a járókelőknek szólt, hogy kicsit közelebb hozzák a zenét, megfoghatóbbá váljon. Nem mindennap látott népi hangszereket - kobozt, tekerőt, citerát, cimbalmot -, valamint hegedűt, brácsát és gitárt lehetett megnézni és kipróbálni. A hangszerszemlét is most először szervezték meg.
A hagyományokhoz híven a zenetábor lakói csütörtökön ellátogattak a mezőfényi idősotthonba, ahol egyórás szabadtéri koncerttel lepték meg a bentlakókat. Pénteken délután pedig a Károlyi-kastélyban tartották meg a tábort lezáró koncertet.
Az egyesület további tervei
A zenei táborok iránt rendkívül nagy volt az érdeklődés, s nemcsak a gyerekek, hanem felnőttek részéről is. Ezért is gondolták úgy az egyesület tagjai, hogy számukra is szerveznek egy zenei tábort, ami lényegében egy hosszú hétvégét jelent majd.
Nem ez az egyedüli program, amit még idén szeretnének megvalósítani, ősszel egy országos zenei vetélkedőt szerveznének köziskolások számára, amelynek helyszínéül a szatmárnémeti Kölcsey Ferenc Főgimnázium szolgál majd.
Jövőre Gyermekkórus Találkozót terveznek ismételten, amelyet egyszer, 2019-ben sikerült csak megrendezni.
A programok a Zenei Ifjúsági Mozgalom keretén belül, a Hermann Musik Egyesület szervezi, támogatói pedig a Nemzeti Kulturális Alap, valamint a Communitas Alapítvány.