Vége a „sínes dosszié” korszakának Vetésben, átálltak az e-kormányzati rendszerre. De mennyibe került ez az önkormányzatnak?

.jpg)
Mérföldkőhöz érkezett a vetési önkormányzat működése, mivel október első hetével az elektronikus dokumentumkezelési rendszer megvalósítása által, átállt az e-kormányzati rendszerre. De hogy ez egész pontosan miben is áll, s mennyibe került az önkormányzatnak, Ilyés Gyula polgármestertől tudtuk meg.
„A rendszer magában foglalja az összes dokumentum (kérelmek, levelezések, beadványok, fizetési bizonylatok, adóigazolások, településrendezési bizonylatok, engedélyezések, stb.) online fogadását és továbbítását, valamint digitális feldolgozását, archiválását.“ - részletezte Ilyés Gyula polgármester.
Ez az alábbi területekre terjed ki:
1. A lakossággal való kapcsolattartásban, az új kommunikációs technológiák és informatikai alkalmazások használatával:
- helyi adók és illetékek és egyéb befizetések online kezelése;
- adóigazolások, egyéb igazolások, működési engedélyek, egyéb okiratok online kérése és kiállítása;
- településrendezési területen: településrendezési igazolások online kérvényezése és kiadása, az építkezési engedélyek terveinek online benyújtása, a honlapon a térinformatikai térkép megtekintése A Területrendezési Általános Terv előírásaival, a közművek és a telkek és épületek telekkönyvezésével;
- kérelmek, panaszok és petíciók online kezelése;
- a helyi adók és illetékek, valamint a Mezőgazdasági Regiszter bevallásainak online átvétele.
2. A közigazgatási apparátus tevékenységének eredményesebbé tétele és a közszolgáltatások színvonalának emelkedése:
- a dokumentumok online regisztrációja és belső nyomon követése a belépéstől a válaszadásig/archiválásig;
- dokumentumok elektronikus archiválása;
- a papír kiiktatása a belső és intézményközi áramlásból;
- a Vezetői Belső Ellenőrzési Rendszer eljárásainak szigorú alkalmazása minden tevékenységre.
3. A decentralizált állami intézmények kapcsolatában a dokumentumok digitális továbbítása helyi és központi szinten.
Azonban az elöljáró nyomatékosan kihangsúlyozta, hogy az új rendszerre való átállás természetesen nem azt jelenti, hogy a hivatalba betérők nem tudják elintézni személyesen is az ügyeiket. Mindenki, aki személyesen szeretné adóját befizetni, kérvényt letenni, s minden más ügyes-bajos dolgát elintézni, az a jövőben is ugyanúgy megteheti. A két rendszer párhuzamosan fog működni.
A digitalizáció csak lehetőséget kínál arra, hogy akár otthonról, a karosszékből is el tudják intézni a községi lakosok minden olyan kérelmüket, adóbefizetésüket, igazoláskérésüket, amiért eddig személyesen kellett befáradniuk.
Ilyés Gyula elmagyarázta, hogy ez óriási előrelépés, s a belső rendszerűkben már csak ezt alkalmazzák. Azokat a papír formátumban kért és kiadott dokumentációkat, amelyet eddig is archiváltak, a jövőben ezt digitális formában teszik meg, azaz beszkennelik és így mentik.
Eddig is volt online lehetőség adófizetésre, iktatásra, de ezeken tovább léptek, s a mostani program segítségével összekötötték a rendszereket, osztályokat, azaz Vetésben valóban megvalósult a „sínes dossziék“ kiküszöbölése, hiszen a különböző osztályokon dolgozók látja az érintett kérelmező összes adatát.
Azonban nemcsak helyben alkalmazzák az új rendszert a jövőben, de a községen kívüli intézményekkel is igyekeznek ily módon kommunikálni, az iratokat és kérelmeket is ebben a rendszerben fogják küldeni, hiszen mindenkinek van már elektronikus aláírása.
A legjobb az egészben, hogy az új korszakot hozó digitális rendszer Vetés önkormányzatának nem került egy banijába sem, hiszen EU-s finanszírozású, az országos helyreállítási terv (PNRR) keretében leadott pályázat révén valósult meg, amelyben nem volt semmilyen önrész, tért ki Ilyés Gyula polgármester. Amúgy a pályázat összértéke megközelítőleg 750 ezer lej volt.