Vasárnap kezdődik a nyári időszámítás: ismét előre állítjuk az órákat


Március utolsó vasárnapján, azaz idén március 30-ról 31-re virradó éjjel Románia is áttér a nyári időszámításra. Hajnali 3 órakor az órákat egy órával előre kell állítani, vagyis 4 órára, így a hivatalos idő egy órával előrébb kerül. Ez azt jelenti, hogy vasárnap reggel kevesebb alvás jut, ugyanakkor hosszabbak lesznek a nappalok, és később sötétedik majd.
Miért állítjuk át az órákat?
Az óraátállítás eredeti célja az volt, hogy a nappali világosságot hatékonyabban használjuk ki, így energiát takarítsunk meg. A nyári időszámítás bevezetése azt a célt szolgálta, hogy az esti órákban kevesebb mesterséges világításra legyen szükség, ezáltal csökkenjen az energiafogyasztás. A rendszeres óraátállítás Európában az 1970-es évek olajválságának idején terjedt el széles körben, és azóta is sok országban alkalmazzák.
Az elmúlt években egyre több vita övezi az óraátállítást. Egyes tanulmányok szerint az energiamegtakarítás mértéke elhanyagolható, miközben az emberek egészségére és közérzetére kedvezőtlen hatással lehet az időszámítás-váltás. Az alvási ciklusok felborulása, a koncentrációs problémák és a bioritmus megzavarása sokakat érint. Emellett gazdasági szempontból sem egyértelmű a haszna, hiszen egyes ágazatok – például a turizmus és a szabadidős tevékenységek – előnyben részesülhetnek, míg más területeken kellemetlenségeket okozhat.
Az Európai Parlament 2019-ben megszavazta az óraátállítás eltörlését, de a végső döntést az egyes tagállamokra bízta. Azóta azonban nem történt előrelépés az ügyben, így egyelőre minden marad a régiben: október utolsó vasárnapján visszaállunk a téli időszámításra.
Mire figyeljünk az óraátállítás után?
A nyári időszámításra való átállás sokaknál fáradtságot és átmeneti kimerültséget okozhat, ezért ajánlott előző este korábban lefeküdni, valamint néhány napig tudatosan figyelni az alvás és ébrenlét közötti egyensúlyra. A reggeli napfény segíthet gyorsabban alkalmazkodni az új ritmushoz, ahogy a fokozott folyadékbevitel és a rendszeres testmozgás is hozzájárulhat a könnyebb átálláshoz.
Vasárnaptól tehát hosszabb nappalokkal számolhatunk, és élvezhetjük a késő estig tartó világosságot – legalábbis egészen október végéig, amikor ismét visszaállunk a téli időszámításra.