Mit keressünk?

Selectați limba de afișare

Varázslatos pincesor - kitűnő borok, hűvös pincék és remek kikapcsolódás várt a borok szerelmeseire Krasznabélteken - Képgaléria, Videó

Ilonczai Gyöngyi
Ilonczai Gyöngyi
Szeptember. 18. 2023. Hétfő 11:36
Varázslatos pincesor - kitűnő borok, hűvös pincék és remek kikapcsolódás várt a borok szerelmeseire Krasznabélteken - Képgaléria, Videó

Krasznabéltek csodálatos hangulata, borospincesorok látványa, ízletes borok, romantikus ösvények, a bortermelés titkai vártak a borkedvelőkre egy baráti hangulatú verőfényesen nyárias őszi szombaton. Nagyszerű és remek környezetben telt a Partiumi Falugazdász Hálózat és a Zazou Social Events & More által első alkalommal megszervezett „Varázslatos pincesor“ rendezvény Krasznabélteken.

 

Minőségi krasznabélteki borokat kóstoltak, hagyományos, boltíves pincészetekbe látogattak, panoráma kilátású tájakon és zegzugos ösvényeken sétáltak, a nap végén pedig a bortúrát követő csűrbulin is kiválóan érezték magukat mindazok, akik szombaton részt vettek a Partiumi Falugazdász Hálózat és a Zazou Social Events & More első ízben, közösen megszervezett krasznabélteki Varázslatos Pincesor rendezvényén.

 

Különösen nagy volt az érdeklődés a szombaton első alkalommal megszervezett egyedi esemény iránt, hiszen nemcsak Szatmár különböző pontjairól voltak kíváncsiak a bélteki borokra, hanem a környező Szilágy, Kolozs, Bihar megyékből is sokan, s kimondottan az esemény kedvéért utaztak a sváb településre, de jöttek vendégek Magyarországról, Csehországból és még Németországból is. Közel ötszázan fordultak meg ezen a napon a rendezvényen.

 

Az első Varázslatos Pincesor rendezvény a 2020-ban elindult és eddig 5 alkalommal megszervezett Picnic in the Vineyard esemény - amelynek megálmodója Matusinka Beáta, a Zazou Social Events & More vállalkozás társalapítója – továbbgondolása.

 

 

Az őszi verőfényben a rendezvény fő bárzisát az autentikusan felújított hagyományos udvar jelentette, melynek központi épülete az ugyancsak hagyományos elemeket megőrző és felújított csűr. Kis pihenő és a baráti koccintás után már indultak is 11 órakor a túrák, hogy a pincesorok romantikus ösvényein haladva, sorra végiglátogassák a programban szereplő borászatokat.

 

Mivel magukra a programban feltüntetett pincékre is kiemelten sokan voltak kíváncsiak, ezért négy csoportra kellett az érdeklődőket osztani. Volt kisebb és volt negyven-hatvan fős csoport is, akik merészen nekivágtak az öt pince rejtelmeinek a felfedezésébe.

 

 

A pincészetek vezetői felkészülten várták a borok rajongóit délelőtt 11 órától egészen délután hatig, mindenhol hagyományos zsíros kenyér vagy kis borkorcsolyák kíséretében a legjobb borokat kínálták és mutatták be. Mindenhol gazdagodott a bortúrázók tudása mind a borkészítésről, mind pedig magáról a pincészetről tudhattak meg többet.

 

A „Varázslatos pincesor“ keretében ezúttal Krasznabéltek öt kiemelkedő - Hetei, Jurchis, Nachbil, Cobusceanu, valamint Leiher - borászatába engedtek bepillantást. S már maga egyik pincészettől a másikig eljutni egy élmény volt, hiszen a domboldalon felkaptatva csodálatos látvány terült a szem elé, olykor rálátást engedve az egész településre.

 

A remek fehér, rozé és vörös borok ismertetése mellett természetesen a borászok meséltek arról is, hogy hogyan és miért fogtak neki e nemes szakmának. Azt is megtudhatták a vendégek, hogy ki hány hektáron és milyen fajta szőlőt termel. Így derült ki, hogy van olyan pincészet, amelyik csak 4-5 hektár, s van olyan is, amelynek több mint 20 hektárnyi szőlőse van, s a fajtagazdagság is lenyűgöző.

 

 

Csak óvatosan kellett a poharakba kerülő nedűket kóstolgatni, hiszen minden pincészet öt legjobb borát állította csatasorba, hogy kivívják az érkezők elismerését. Az is szembetűnő volt, hogy nem igen volt két azonos fajta bor az út során. Ebből is kiderült, hogy Krasznabéltek mennyire változatos és különleges borok táptalaját biztosítja. A Nachbil borászatnál pedig igazi különleges, víz alatti pezsgőnyitó technikával kápráztatták el a látogatókat.

 

A házigazdák és a csoportokat vezető szakemberek néhány szakmai titkot is megosztottak, s igyekeztek bepillantást biztosítani magába a borászatba, a szőlőtermesztésbe, annak szépségeibe és buktatóiba is.

 

Komoly témák is előkerültek az út során, hiszen annak ellenére, hogy kiemelkedő minőségű borok termelődnek, s magának a régiónak a különlegessége ellenére is, értékesítési nehézségekkel küzdenek. A borosgazdák összefogásában rejlene a megoldás kulcsa, ami nyugaton már egy bevett szokás.

 

 

A nedűk kóstolása mellett természetesen a borszerelmesek a hűvös, olykor több százéves pincéket is sorra megnézhették, ahol hordókban, inox-tartályokban sorakoztak a még palackozás előtt álló italok.

 

Pincéket végigjárva, ki frissebben, ki kicsit megfáradva visszaérkeztek a csoportok tagjai a bázisra, ahol a krasznabélteki fúvószenekar biztosította a bográcsgulyáshoz és a töltött káposztához a jó alaphangulatot, s a hagyományos sváb eledelt, a strudlit is érdemes volt minden ízesítésben megkóstolni.

 

Azonban nemcsak pincéket lehetett látogatni a nap során, egész nap lovasfogatok várták a megfáradt vendégeket, hogy igazán nem mindennapi módon járhassák végig a település utcáit.

 

A krasznabélteki fúvószenekar előadását, a helyi sváb néptáncokat előadó néptánccsoport bemutatója követte. S akinek a táncosok láttán megjött a kedve, nem sokat kellett várnia, hiszen kora este induló és éjfélig tartó fergeteges buli zárta a remek programot, ahol mindenki az ízlésének megfelelő zenére rophatta.

 

„Ez a munka nem most indult. Az Agrárminisztérium Schams Ferenc Tervén keresztül a Partiumi Falugazdász Hálózat számos eszközzel a partiumi borászatok fejlesztésén dolgozik. A borászok számára szakmai továbbképzéseket, borversenyeket szervezünk, metszésbemutatókat tartunk, de a friss támogatási, pályázati információk révén is igyekszünk hasznos segítői lenni mind a kicsi, háztáji bortermelőknek, mind pedig a professzionális, nagyobb pincészeteknek. Emellett a borturizmust, bormarketinget ösztönző borász-kiadványokat gondozunk: a legkiválóbb szatmári borászokat, borászatokat és bortérségeket bemutató kötetünk 2021-ben, a Bihar megyei borászokról, pincészetekről szóló kötetünk tavaly jelent meg. Jelenleg a Szilágy megyei borászokat bemutató köteten dolgozunk. Borfesztiválokat szerveztünk Nagykárolyban, Szatmárnémetiben és Nagyváradon is. Ezek az események – mint ahogy a „Varázslatos pincesor” is – fontos szerepet töltenek be abban, hogy a helyi pincészetek bemutatása mellett a borkedvelő nagyközönséget is megszólítsuk, ráébresszük a helyi borászatok értékeire és a helyi, minőségi borok vásárlására, fogyasztására sarkaljuk” – nyilatkozta Kovács Szabolcs, a Partiumi Falugazdász Hálózat szervezeti vezetője.

 

 

A krasznabélteki rendezvény nagy sikerére utalva Magyar Lóránd parlamenti képviselő, a Partiumi Falugazdász Program koordinátora a „Varázslatos pincesor” folytatásának szükségességéről beszélt. Elmondta: a helyi borászatokat és minőségi nedűiket megismertető pincelátogatások és borkóstolók sorát a következő évben Szatmár megye egyéb tradicionális borvidékein – Halmihegyen, Szakaszon, Erdődön, Szilágypéren, Avasújvárosban és Nagykároly-vidékén – is folytatni kívánja a falugazdász-hálózat.

 

„Fontos, hogy megmutassuk Szatmár megye borászati értékeit mind a városi, mind a belföldi, mind pedig a külföldi látogatók számára. Krasznabélteken, ahol a kiváló borokhoz a település gazdag sváb történelmi múltja is társul, mindhárom célcsoport jelen volt. Ezt szeretnénk folytatni. Idővel szeretnénk a rendezvényt a megye határain túlra is elvinni, Bihar és a Szilágyság meghatározó borvidékeire is. Az itt termelt borokkal testközelből is meg kell ismertetni az emberekkel. Krasznabélteken – ahol a bortúrán közel ötszáz látogató vett részt – ez a cél messzemenően sikerült. Jó úton járunk, ezt kell folytatni!” – szögezte le Magyar Lóránd.

 

A Partiumi Falugazdász Hálózat krasznabélteki „Varázslatos pincesor” rendezvényét Szatmár Megye Tanácsa és Schams Ferenc Terven keresztül a magyar Agrárminisztérium támogatta.