Váratlan helyen bukkantak izgalmas felfedezésre a Református Gimnázium felújítása közben


1891-ből származó „időkapszulát” találtak a Szatmárnémeti Református Gimnázium felújítása közben, szerkesztőségünket Póti Eduárd iskolaigazgató tájékoztatta a felfedésről, illetve beszámolt a munkálatok aktuális állásáról is.
Mint arról a Szatmár.ro több ízben is beszámolt, a Szatmárnémeti Református Gimnázium teljes körű felújításon megy keresztül, a pincétől a padlásig megújul az iskola, sőt még egy új épületszárny is épül hozzá.
A hozzávetőlegesen 3 millió euró (azaz 14 millió lej) értékű beruházás magába foglalja az épület teljes külső és belső felújítását, villanyhálózat-cseréjét, bizonyos helyeken bontási-átépítési munkálatokat, a bútorzat cseréjét, illetve a sportterem felújítását, melyre egy későbbi fázisban kerül majd sor. Az épület-felújítás ötletgazdája a Királyhágómelléki Református Egyházkerület volt, viszont a beruházás finanszírozója különböző pályázatok révén Magyarország kormánya és a Bethlen Gábor Alap.
A beruházás kivitelezését 2020 novemberében meg is kezdte a kivitelező, azóta pedig már szemmel láthatóak az eredmények, bár még munka így is van bőven, könnyen lehet, hogy a 2022 decemberére kiírt határidőbe bele sem fognak férni. Ennek ellenére a beruházás jó ütemben halad.
„Hatalmas kihívás az, hogy az iskola nem költözött el az épületből, ezért a felújítás és az oktatás párhuzamosan és egymás mellett zajlott, ami rengeteg szervezéssel és logisztikai problémával jár együtt, ami adott esetben a munkálatokat is lassíthatja, illetve mindig vannak olyan nem várt helyzetek, amelyet a tervek előkészítése során nem lehetett előre látni” – mutatott rá az iskolaigazgató.
A B épületszárny teljes felújítása már befejeződött, az A épület Kálvin-tér felőli része is látványos átalakuláson ment már keresztül, de szinte egészen elkészült az az új épületszárny is, amely az iskola új vizesblokkja lesz (a régi elbontásra kerül), ebben már csak az akadálymentesítéshez szükséges lift beszerelése és az utolsó simítások vannak hátra. Ezen felül a nyár folyamán megkezdődik az iskola „hosszú szárnyának” a felújítása is, amelyik a Kazinczy (Stefan cel Mare) utca felől helyezkedik el.
Az iskola a nemrég befejeződött tanév során 702 diákkal rendelkezett, az óvodásokat is beleértve, viszont azok száma, akik a felújítás alatt álló épületben tanultak, csak 547 volt.
Póti Eduárd iskolaigazgató továbbá elmondta azt is, hogy a felújításnak köszönhetően az iskola labor-termeiben ezentúl csak az azoknak megfelelő oktatás zajlik majd, tehát a jövőben azok már nem fognak rendes osztálytermi szerepet betölteni, sőt, informatika teremből az eddigi egy helyet kettő lesz. Ugyanakkor lesz zeneterem, lesznek fizika-, kémia-, és biológia laborok, lesz művészeti terem, illetve az iskolalelkész és az iskolapszichológus is külön termeket fognak kapni. A beruházás során megújul az iskola udvara is, lesz műfüves sportpálya, illetve az udvar arculata is sok téren szépülni fog. Az utolsó fázisban pedig a tornatermet is modernizálni fogják.
Bár az iskola tetőzetét egy évtizeddel ezelőtt már lecserélték, így ahhoz most nem kell nyúlni, viszont a padlás manzárdosítása is a tervek része, valamint felújítják az épület tetején található csillagvizsgáló kilátót is, amely természetesen ezáltal látogathatóvá is válik.
Időkapszula egy ajtó belsejében
A felújítás során korábban régészeti feltárás is zajlott: az új épületszárny alapjának kiásásakor értékes leletekre bukkantak a megyei múzeum régészei (erről bővebben ide kattintva olvashatja a Szatmár.ro írását).
A hétvégén viszont ismét érdekes lelet került elő a munkálatok közben: a főbejárati ajtó belsejében találtak 1891-ből származó kézírást a kivitelezők. Mivel az iskola főbejáratának ajtaját is felújítják, az asztalos munkával megbízott szakemberek kibontották a régi ajtót, annak érdekében, hogy megállapítsák milyen állapotban vannak a belső rétegek. Ekkor találtak egy olyan deszkadarabot, amelyen az eredeti ajtót készítő asztalos nevével és az 1891-es évszámmal jelezte, mikor és ki készítette a nyílászárót.
A felfedezés olyannyira izgalmasnak bizonyult, hogy Magyarország Kolozsvári Főkonzulátusa is szánt rá egy bejegyzést a közösségi médiában.
Póti Eduárd iskolaigazgató szerint a korabeli leletet megtisztítják és kiállítják azt a bejárat közelében, míg helyére, a felújításon áteső ajtóba elhelyeznek egy új lécdarabot, amelyre a felújítással foglalkozó asztalosmester írja fel a saját nevét és az aktuális évszámot, bízva abban, hogy generációkkal később majd azt is megtalálják.