Van költségvetése Kaplonynak!


Március 18-án, kedden kora este tartotta meg Kaplony község önkormányzati döntéshozó-testülete a március havi rendes közgyűlését - tudható meg a kaplony.blog-on található beszámolóból.
A határozatok meghozatala előtt Török Tamás iskolaigazgató kért szót. Ismertette, hogy mire használta fel az oktatási intézmény az előző évben a helyi tanácstól kapott pénzösszeget. Megindokolta, hogy az idén miért kér jelentősebb támogatást. Nevezetesen a bölcsődeépítés okán ideiglenesen nem lesz udvara az iskolának. Ezért az építmény előtti kertet használnák fel erre a célra. Mindehhez elengedhetetlenek bizonyos munkálatok. Felvetette továbbá, hogy a munkálatokra való tekintettel egyirányúsítani kellene az oktatási intézmény melletti utcarészt, nevezetesen a Fő utcai és az Alsó Kamat utcai kereszteződés közötti utcaszakaszt.
Megyeri Tamás Róbert polgármester az alábbiakat mondta a tanácskozás során:
„A bölcsődeépítésről, valamint a Gyula tér illővé tételéről szólhat 2025 Kaplony életében. A község 2025. évi költségvetését 12 860 000 lejre saccoljuk. Tulajdonképpen ez azt jelenti, hogy a felét beruházásra, illetve karbantartásra és üzemeltetésre fordít a község. Azaz a tavalyi, méltán rekord évnek minősíthető esztendő ütemét alig tudjuk tartani. Mint ismeretes, a tavalyi évben összesen 13 890 000 lejt használt fel Kaplony.
Ezek nyilván szép összegek. Nagyoknak tűnnek. A gyakorlat azonban az, hogy az összegek igen jelentős része célirányos pénz, azaz valójában meghatározott feladatokra érkezik a központi költségvetésekből. Magyarán egyébre nem használhatjuk fel azokat a pénzeket. Az idei büdzsénk tekintetében több mint 8 millió lej érkezik különböző forrásokból: több mint 2,5 millió lej az ÁFA visszaosztása révén; fél millió lejt kapott a község a megyei önkormányzat egy alapjából; 4,8 millió lejt a betegséggel élők gondozóinak fizetésére (ezt az összeget legkevesebb 10 százalékkal ki kell pótolni a helyi költségvetésből); 236 ezer lejt kap a helyhatóság az oktatási intézmény működtetésére. A helyi adók és illetékek alapján – számításaink szerint mintegy másfél millió lej érkezik majd a községi kasszába.
Nyomatékosítsuk ismét: jelenleg egy tervezetről van szó, egy éves költségvetés megsaccolásáról, magyarán mindez vélhetően nem így, vagy nem teljes egészében így fog kinézni az év végén. Ugye, évente több alkalommal is sort kerít a Kaplonyi Helyi Tanács a költségvetés módosítására, kiigazítására. A számok nyelvére átfordítva a fentieket: különféle fizetésekre, illetékekre, támogatásokra stb. több mint 7 millió lejt kellett elkülöníteni. De ebben az összegben majd 5 millió a betegséggel élők és gondozóik illetménye, fizetése. A közüzemi számlákra – a közvilágítás, a víz- és szennyvízrendszer működtetésére, a gázszolgáltatásra, a telefon-, internetszolgáltatás stb. majd 750 ezer lej. A többi karbantartás, és egész pontosan 1,5 millió lej a beruházás. Ezek jelentős része pedig a teljesen új beruházás.
Már folyamatban lévő, sőt, a végéhez közeledő projektünk a községháza energetikai hatékonyságának növelését megcélzó beruházás. Mindez 920 ezer lejes összköltségvetéssel szerepel az idei büdzsénkben. A kamerahálózat bővítésére a 2025. évi költségvetésből 25 ezer lejt szánunk. Összesen 12 millió lej értékben bölcsőde épül Kaplony községben. Mindezt a kormány fizeti, az Országos Befektetési Vállalat (CNI) révén. A megállapodásunk értelmében a helyhatóságnak kell biztosítania a telket, illetőleg azt, hogy a közüzemi hozzáférést biztosítsa a beruházás érdekében. Minderre 294 ezer lejt különítünk el.
Az iskola játszótere jelentős részben kell az építkezéshez. Hogy a tanulók szünetben is mozoghassanak, átalakíttatja az oktatási intézmény vezetősége a kertet, mindennek érdekében a költségvetésünkből a korábbi évekhez képest többet biztosítunk. Közel 1,2 millió lej értékű az a beruházás, amely révén az oktatási intézményünk különféle felszerelésekre tesz szert. Így új padok, új tantárgyi oktatótermek, új számítógépek, kivetítők, oktatótáblák stb.
A köznyelvben Gyula térként emlegetett tér rendezése immár régi adóssága a helyhatóságnak. Minderre fél millió lejt szánnak az idei költségvetés beruházási alapjából.
A deportáltak emlékművére az idei költségvetésből 30 ezer lejt különítenek el. Mint több alkalommal is elhangzott, az ártatlanul elhurcoltakra való megemlékezés szimbolikus helyszíneként elképzelt mementótáblák létesítését összhangban a községháza felújításával kell megvalósítani. Azaz amennyiben még idén befejeződik a polgármesteri hivatal székházának felújítása, utána lehet hozzákezdeni az előtte lévő park rendezéséhez, s annak keretében az emléktáblák létrehozásához.
66 ezer lej értékben nyert támogatást az önkormányzat elektromos autók töltőállomására. Egyelőre az erre a célra elkülönített pénzt célszerű benne hagyni a költségvetésben.
A helyi egyházi közösségek, illetőleg a civil és sportegyesületek számára ebben az évben is biztosít támogatást a Kaplonyi Helyi Tanács. A költségvetés elfogadását követően a pályázási lehetőségeket meg fogják hirdetni, s a sikeresen pályázók számára minél hamarabb biztosítani fogják a kért összegeket.“
A polgármester külön megjegyezte: „Az idei költségvetésünk kapcsán elmondanám, hogy látszólag hasonló a tavalyihoz, azonban ténylegesen sokkal kisebb annál. Már csak az infláció és az emelkedő bérek miatt is érezhető a különbség. Ez is egy olyan gyakorlat, ami káros. A hatásaiban ez azt eredményezi, hogy a Kaplonyhoz hasonlítható önkormányzatok lépéshátrányba kerülnek a városok helyhatóságaihoz képest. Holott az adófizetők itt is ugyanannyira jogosultak az állami szolgáltatásokra, mint a metropoliszokban élők. Félreértés ne essék: nem panaszkodni akarunk. Kaplony helyzete ugyan lehetne jobb, de egyelőre elviselhető. Bizonyára sok hasonló méretű település örülne ilyen körülményeknek, mint amilyenek a mienk.
Nekem a jelenséggel van bajom: hogy egy-egy régión belül a nagyokat támogatjuk, s kisebbeket magukra hagyjuk. Az a bajom ezzel, hogy ennek a személetnek eredményeként folytatódni fog a vidék elnéptelenedése. Az pedig senkinek sem jó. Gondoljunk csak bele! Mindez persze jelenleg alig, vagy kis mértékben látszik Kaplony esetében. Mi közel vagyunk Nagykárolyhoz. Nálunk nincs, vagy csak nagyon kevés az eladó ház, telek. De összességét tekintve nem szerencsés ez a támogatási, pályázási jelenség.
Én személy szerint nem támogatom azt sem, hogy különféle irányelvek mentén lehet pályázni. Például az energetikai hatékonyság növelése címszóval. Nos, Kaplony esetében például sokkal észszerűbb lett volna a legdrágábban fenntartható közintézményük energetikai felújítására pályázni, a sportcsarnokéra. Arra azonban a pályázati útmutató alapján nem lehetett, mivel 2000 utáni építmény. Nem jobb lenne, ha a kormány, vagy valami kihelyezett szervezete megkérdezné a Kaplonyi Helyi Tanácsot, hogy „né, ebben az időszakban x millió euróra pályázhattok, vagy reálisabban x százezernyi euró jut nektek, használjátok a legjobb tudásotok szerint”. Persze hogy valóban törvényszerűen, bölcsen használjuk-e fel, azt ellenőrizze mindenféle hatóság, azzal nincs gondom. De ne Brüsszelben, vagy máshol mondják meg, hogy Kaplonyban mi a legjobb. Talán azt jobban tudják, ha nem is helyi szinten (bár szerintem tudjuk mi azt), de legalábbis megyei szinten.“
A tanácsülés keretében mind az idei költségvetésről, mind a beruházási alap felhasználásáról szóló határozatot elfogadta a testület, méghozzá egyöntetűen.