Ünnepi gálaműsorral ért véget a XXVI. avasújvárosi néptánc és népzenei tábor - Képgaléria


Az eddig megszokott 6 napos tábor 7 naposra bővült. A tábor központi témája A papucsszaggató királykisasszonyok című népmese feldolgozása volt. A hangszeroktatás (furulya és citera) mellett a gyerekek dráma-színjátszó foglalkozást is választhattak.
Krupa Anna, a tábor főszervezője a záróünnepségen elmondta, hogy három kategóriában 78 gyerek vett részt a táborban. Már az első naptól a gyerekek a dráma-színjátszó foglalkozás során és a szabadidejükben készülhettek közösen a mese előadására és a díszlet megtervezésére.
A dráma-színjátszó foglalkozást Szolomajer Tímea vezette. A hét-nyolc évesek számára népi gyermekjátékokat oktatott Palotás Lengyel Anna néptáncoktató, a vajdasági Óbecséről. A 9-10-11 évesek a szatmári tánc alapjait Szűcs Orsolya és Gresa Dávid néptáncosok irányításával sajátíthatták el. A haladók csoportjába azok a 12-13-14-15 éves gyerekek tartoztak, akik már többször jártak a táborba. Ők idén a szilágysági táncokkal ismerkedtek Kiss Adorján és Veszelszki Boglárka néptáncoktatók vezetésével. Kiss Adorján a sepsiszentgyörgyi Háromszék Néptánc együttes tagja, táncosa. Veszelszki Boglárka Magyarországról érkezett, hogy a lányokat körtáncokra oktassa.
A Szatmár Megyei Hagyományőrző Forrásközpont részéről Elek György kulturális referens köszöntötte a résztvevőket. Jó ötletnek nevezte, hogy a záróünnepség előtt a táborozók részt vettek a református istentiszteleten. A templomhoz való kötődés — minden vallási felekezet tagjai a saját templomukhoz — identitásmegtartó szerepet tölt be. Voltak olyan időszakok, amikor a templom volt az a hely, ahol nemzeti, anyanyelvi és vallási tevékenységeket lehetett kifejteni. A népi kultúra elsajátítása mellett igyekezni kell megismerni az egyházi kultúrát is, és amennyiben lehet, azt ökumenikus jelleggel éltetni. Elek György gyerekkorában még részt vett olyan családi és baráti rendezvényeket, melyeken a népi zenekarok és a népdalok voltak előtérben. Ma már nem beszélhetünk arról, hogy a népi kultúra, a népi szokások szülőkről gyerekekre szállnak, ezért kapnak nagy szerepet az ilyen jellegű táborok. A Szatmár Megyei Hagyományőrző Forrásközpont a jövőben is támogatni fogja a hasonló jellegű kezdeményezéseket, reméljük az eddigiekhez hasonlóan nő majd az érdeklődés, és néhány éven belül Szatmár megyének lesz egy profi népi zenekara, néptáncegyüttese, illetve kórusa.
Végül Majláth Gábor, Avasújváros község polgármestere szólt a résztvevőkhöz. Elmondta eméli, hogy egy hét táborozás után mindenki szép emlékekkel tér haza, új énekek és táncok kíséretében. Fontos megszerezni ezeket az ismereteket, hiszen a Nyugat minden szennyet ránk akar erőltetni. Az utóbbi években mindent elkövettek ellenünk, szerencse, hogy bírjuk a nyomást. Nálunk a család az első: az anya, az apa és a gyerekek. Ameddig ez megmarad, addig van jövőnk, megmarad a nemzet, és megmarad a hagyományos kultúránk, hangsúlyozta.
A táborzáró ünnepségen együtt táncoltak szülők és gyerekek.