Újdonság a tanévkezdésben: az 5-12. osztályos diákok tudásfelmérése


Megyei szinten felmérik a gimnazista és középiskolás diákok tudását azokból a tantárgyakból, amelyek nyolcadik végén a képességvizsgára, illetve az érettségire kellenek.
Szeptember 16. és 26. között zajlik az a megyei szintű tudásfelmérés, amelynek során az 5-8. osztályba, illetve a 9-12. osztályba járó minden egyes diák pillanatnyi tudásszintjét mérik fel, tájékoztatta szerkesztőségünket Lucaci Dénes, megyei főtanfelügyelő-helyettes.
Hozzátette, hogy ez nem egy országos felmérés része, minden megye eldönthette, hogy él ezzel a lehetőséggel vagy sem. Ez újdonságnak számít, ilyen felmérés ezelőtt még nem történt a tanévkezdéskor.
„A felmérés során az 5-8. osztályosok a képességvizsgán, illetve a 9-12. osztályosok az érettségijükön szereplő tantárgyakból fognak majd felmérő tesztet írni. Ez újdonságnak számít, ilyen típusú felmérés nem történt ezelőtt. Ennek megfelelően a gimnazistáknak, minden évfolyamon, anyanyelvből, románból, illetve matematikából mérik fel a pillatatnyi tudását, a középiskolásokat pedig az adott iskola/osztály profilja szerinti, és érettségre szükséges tantárgyaikból fogják tesztelni. Ez reál és humán tagozaton más és más. Azonban a tesztek egy évfolyamon egy adott tantárgyból az egész megyében egyidőben zajlanak majd. Például éppen ma, szeptember 16-án 10 órától volt a kémia felmérés“ - fejtette ki bővebben a főtanfelügyelő-helyettes.
A teszteket a megyei szaktanfelügyelők tanácsadó testületükkel közösen dolgozták ki, s megadott ütemterv szerint zajlanak majd a tesztelések.
Felzárkóztatási terv
Szeptember 26-ig pedig minden érintett tantárgyból lezajlanak majd a felmérések, ami után kielemzik azokat, így kapva képet arról, hogy milyen tudásszinten állnak pillanatnyilag a tanulók.
„Az a célunk, hogy a diákok minél jobban szerepeljenek a vizsgákon. Ezért is döntöttünk úgy, hogy megszervezzük ezt a felmérést. Így még időben vagyunk, s még bőven van lehetőség, hogy azoknál a tantárgyaknál, ahol egy adott diák gyengébben áll, javíthasson, rádolgozzon, s magán a vizsgákon majd jól szerepeljen. A tesztek után, a pedagógusnak, ha van olyan esete, akkor egy felzárkóztatási tervet kell készítenie. Akár az órán belüli pluszmunkáról legyen szó, akár külön foglalkozásról“ - tette hozzá Lucaci Dénes.