Újabb sertéspestis gócpontok, újabb büntetés az állategészségügyi felügyelőktől


A szatmári állategészségügyi igazgatóság ellenőrei az elmúlt héten ismét több ponton ellenőriztek, s ezúttal sem maradtak el a büntetések sem. Újból egy csanálosi gazda került a kezeik közé, s nem kis pénzbírsággal sújtották.
Nem is olyan rég számoltunk be arról, hogy egy csanálosi lakos azért kapott 6000 lejes pénzbüntetést, mert levágott udvarában egy disznót, amiről előzetesen nem értesítette a helyi engedéllyel rendelkező vagy a hatósági állatorvost.
Azt hozzá kell tenni, hogy azért volt ez a borsos bírság, mivel Csanálos sertéspestis-gócponttá van nyilvánítva, s ezt a minősítést még nem oldották fel a mai napig sem. Az ilyen települések esetében szigorúbb szabályok érvényesek. Érdemes rájuk odafigyelni.
Sőt, még további két településsel - a Bogdánd községhez tartozó Szilágykorond és a Hadadhoz tartozó Lele - megtoldották, ezekben a falvakban is felütötte a fejét az afrikai sertéspestis, s gócpontnak nyilvánították.
November 10. és 16. közötti állategészségügyi ellenőrzések során öt szabálysértési esetben szabtak kis szankciókat. Ismét egy csanálosi gazda kapott 1200 lejes pénzbírságot, mert állategészségügyi iratok nélkül vásárolt sertést.
Az állategészségügyi felügyelők további három esetben, Lázáriban, Szaniszlón és Avasújfaluban pedig figyelmeztetésben részesítették az érintetteket hasonló okok miatt, mivel ugyancsak háztájról, megfelelő iratok nélkül akartak disznót adni-venni.
A hatóság emberei emellett az érkávási polgármesteri hivatalnak is kiróttak egy szabálysértési figyelmeztetést, mivel nem tartották be a 1059/2013-as számú kormányhatározatot.
A sertéstartásra vonatkozó törvényt ez év áprilisában fogadták le, amelynek során a sertéstartókat több kategóriába sorolják. Első kategóriába tartoznak a háztáji sertéstartók, akik saját részre nevelnek állatokat, semmiképp nem eladásra. Ebben az esetben is szükséges regisztrálniuk a sertéseiket az Országos Állatazonosító és Nyilvántartási Rendszerbe (SNIIA).
Másik két kategóriába tartoznak azok az állattartók, kisebb farmok és nagy telepek, amelyek már eladásra szánják a disznókat, rájuk szigorúbb szabályok és nyilvántartási rendszer érvényes.
A háztáji sertéstartók saját részre tartott állatot, azon településeken, amelyek nincsenek afrikai sertéspestis gócpontnak nyilvánítva, vághatnak.
Az Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Hatóság (ANSVSA) emlékeztet, hogy az állatokkal, valamint a húskészítményekkel kereskedni már csak bizonyos szabályok betartása és engedélyek kérése mellett lehetséges, amelyről a helyi állatorvosoknál lehet érdeklődni. Vágóállatot, süldőt vagy malacot is csak állatorvosi engedéllyel szabad egyik településről a másikra szállítani.
Azt már szinte mindenki tudja, hogy saját és családja egészségének érdekében a levágott állat húsát be kell vizsgáltatni a trichinellózis diagnosztizálására, az erre szakosodott állategészségügyi pontoknál. Egy ilyen vizsgálat ára 28,56 lej, derül ki a szatmári állategészségügyi igazgatóság által küldött közleményből.
Az afrikai sertéspestis 2017-ben jelent meg Romániában, s azóta jelentős pusztítást végzett. A járvány megállítását célzó intézkedések részeként több mint 1,6 millió sertést öltek le. Az új törvények, intézkedések mellett teljesen felszámolni még nem sikerült a betegséget, de megállítani már igen.
Az ANSVSA zöldszámot is működtet: 0800 826 787. A szám ingyenesen hívható, s ezen bárki bejelenthet az állategészségügiy és élelmiszerbiztonsági szabálytalanságokkal kapcsolatos észrevételeit.
További kilenc büntetés élelmiszerbiztonsági szabályok megsértéséért
November 10. és 16. között időszakban az élelmiszerbiztonsági előírások be nem tartása miatt további 9 szabálysértési esetben jártak el az állategészségügyi felügyelők. Ebből három pénzbüntetéssel zárul.
Két szatmárnémeti és egy lázári éttermet bírságoltak meg, fejenként 1200-1200 lejre, áll a szerkesztőségünknek eljuttatott közleményben.