Mit keressünk?

Selectați limba de afișare

Újabb óvintézkedésről döntöttek: fix ellenőrzőpontokat alakítanak ki a Szatmár megyei határátkelőknél

Bede Emőke
Bede Emőke
Március. 13. 2025. Csütörtök 11:52
Újabb óvintézkedésről döntöttek: fix ellenőrzőpontokat alakítanak ki a Szatmár megyei határátkelőknél
A fotón (balról jobbra): Sorin Daniel Stan, a Szatmár Megyei Rendőrfelügyelőség vezetője, Nicolae Dumuta, a DSVSA vezetője, illetve Altfatter Tamás prefektus.

„A ragadós száj- és körömfájás a párosujjú patás állatok súlyos gazdasági károkat okozó, rendkívül fertőző betegsége. A terjedésében a legnagyobb szerepet az élőállatok közötti közvetlen érintkezés játssza, de a betegség könnyen terjed állati termékekkel, és ragályfogó tárgyak vagy személyek útján is“ - olvasható a magyarországi Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal honlapján, az uniós tagállamok pedig komolyan is veszik a figyelmeztetést, hiszen tucatnál is több ország jelentette már be, hogy átmenetileg korlátozza bizonyos magyar termékek exportját. Nincs ez másként Romániában, s azon belül Szatmárban sem, mi több, a csütörtöki napon újabb óvintézkedések bevezetéséről döntött a kormánymegbízott.

 

Altfatter Tamás prefektus ismét megbeszélésre hívta a belügyminisztériumi szervek képviselőit, illetve az állategészségügyi és élelmiszer-biztonsági igazgatóság (DSVSA) vezetőjét, Nicolae Dumuțát is.

 

„Már több mint 10 nap telt el azóta, hogy Magyarországon azonosították és megkezdték száj- és körömfájás gócpont felszámolását, ugyanakkor még három hét van hátra a karantén időszakából, hogy biztosak lehessünk abban, nincs már semmilyen veszély. Ez a három hét az az időszak, amikor mindannyiunknak maximális erőfeszítést kell tennünk, a szolgálati kötelezettségeinknek megfelelően, hogy megakadályozzuk minden olyan szállítmány belépését, amely a száj- és körömfájás vírusát behozhatná Romániába. Ez vonatkozik mind a nagy szállítmányokra, mind a kisebb állat- vagy mezőgazdasági termékek szállítására. Felszólítom a három illetékes szervezetet – a határrendészetet, a megyei rendőrséget és a csendőrséget –, hogy mozgósítsanak és működjenek együtt annak érdekében, hogy a vegyes járőrcsapatok mellett biztosítsunk 5 fix ellenőrző pontot is, a korábbi határátkelőhelyek zónájában, napi 24 órás felügyelettel, hogy megakadályozzuk a tiltott szállítmányok belépését az országba“ - fogalmazott a prefektus.

 

Ez azt jelenti, hogy a petei, a nagypeleskei, a szárazberki, a csanálosi és a horeai határátkelőhelyeknél is fix ellenőrző pontokat alakítanak ki.

 

 

Emlékeztetjük olvasóinkat a Helyi Betegségmegelőző Központ szerdai döntésére, mellyel egy sor óvintézkedést hagytak jóvá. Az élő párosujjú patásokat, azaz pl. szarvasmarhát, sertést, juhot, kecskét, esetlegesen bivalyt szállító járművek nem léphetnek be Magyarországról Romániába, és hasonlóképp tilos a szalma, takarmány, trágya és komposzt behozatala is. Tilos ugyanakkor a Magyarországról és Szlovákiából származó állati eredetű termékek behozatala is. Fontos tudni továbbá, hogy azok a farmok, amelyek 2025. február 1. után párosujjú patásokat hoztak be Magyarországról és Szlovákiából, ellenőrzés alá kerülnek, melynek keretében a szakemberek mintákat vesznek az esetleges fertőzések kiszűrése érdekében, valamint fokozni kell a fertőtlenítést és a rovarirtást az állattartó létesítményekben és az élőállat-szállításra használt járműveken is.

 

"A ragadós száj- és körömfájás egy rendkívül fertőző betegség, amely párosujjú patás állatokat érint. Heveny, lázas általános tünetekkel és hólyagok kialakulásával jár, amelyek a szájban, az ajkakon, a nyelven, a lábakon és a tőgybimbókon jelennek meg. A betegség bejelentési kötelezettség alá tartozik. Megjelenése jelentős gazdasági károkkal jár. Terjesztésében a legnagyobb szerepet az élőállatok közötti közvetlen érintkezés játssza, de a betegség könnyen terjed állati termékekkel, és ragályfogó tárgyak vagy személyek útján is. Ritkán, kedvező időjárási feltételek esetén, különösen nagy sertéstelepek közelében, széllel való terjedés is előfordul" - ismertette korábban a betegséget a NÉBIH.