Újabb óvintézkedésekről döntöttek a rendkívül ragályos száj- és körömfájás kapcsán


Altfatter Tamás prefektus kedden ismét összehívta a Helyi Járványmegelőzési Központ (CLCB) ülését, amelyen a száj- és körömfájás elleni védekezés jegyében újabb kiegészítő óvintézkedésekről döntöttek.
A központi hatóság határozattervezetét már előző nap megvizsgálták a belügyminisztérium alárendelt szerveinek heti munkamegbeszélésén, amelyen részt vett dr. Nicolae Dumuța, a Szatmár Megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság (DSVSA) ügyvezető igazgatója is. Ennek megfelelően Szatmár megyében továbbra is üzemel az öt fix ellenőrzőpontot magában foglaló felügyeleti rendszer, amelyet egy hónapja, nem sokkal a betegség első magyarországi megjelene után hoztak létre, az állategészségügyi szakemberek (DSVSA állatorvosai) részvételével.
A határrendészet, a rendőrfelügyelőség, a csendőrség és a helyi rendőrségi egységek fokozni fogják a járőrszolgálatot annak érdekében, hogy kiszűrjék a korlátozásokat megszegő szállítmányokat.
A Romániába történő belépés korlátozásai a száj- és körömfájás terjedésének megakadályozása érdekében a következők:
- Magyarország, Szlovákia és Ausztria korlátozott területeiről tilos a párosujjú patás élőállatok, más élőállatok, tej, tejtermékek, a párosujjú patásoktól származó hús, baromfihús, húskészítmények, feldolgozatlan és feldolgozott takarmányok, szalma, komposzt, trágyalé, valamint szaporítóanyag behozatala,
- Magyarország és Szlovákia többi területéről tilos a párosujjú patás állatok, a szalma, a komposzt, a trágya és a tej behozatala, kivéve azon tejet, amely negatív teszteredménnyel rendelkező állatfarmokról származik, és megfelelően fertőtlenített járművekkel kerül szállításra.
Az Országos Járványmegelőzési Bizottság (CNCB) határozatában foglaltak mellett a Szatmár megyei CLCB rendelete további kötelezettségeket ró a rendvédelmi szervekre: hetente, hétfőnként jelentést kell tenniük a Szatmár Megyei Prefektúra felé az előző hét eredményeiről, amely tartalmazza:
- az ellenőrzött szállítóeszközök számát,
- a szállított áruk vagy állatok típusát,
- a mennyiségeket,
- valamint az alkalmazott intézkedéseket (szankciók, visszafordítás, szabad áthaladás, egyéb esetek).
Altfatter Tamás prefektus felszólította az illetékes intézményeket, hogy minden felmerülő esetről azonnal tájékoztassák a prefektúrát, valamint utasította a vegyes ellenőrző bizottság tagjait is, hogy folytassák a boltok és a piacok ellenőrzését a megyében.