Újabb országban jelent meg a rendkívül fertőző állatbetegség. Maradnak az óvintézkedések


A rendkívül fertőző száj- és körömfájás Németország és Magyarország után Szlovákiában is felütötte a fejét, ennek okán Szatmár megyében még legalább 30 napig érvényben maradnak a korábban bevezetett betegségmegelőző óvintézkedések.
Richard Takac szlovák mezőgazdasági miniszter nemrégiben elmondta, hogy a járvány egyelőre nem terjedt tovább, ám lappangási idő akár két hét is lehet. „Komoly gondot okoz a tetemek elföldelése is, mert az országban csak egyetlen tetemeltakarító üzem működik, amely kapacitása korlátozott. Az állatok elaltatására Csehországtól, az elszállításukra pedig Magyarországtól kapott segítséget Szlovákia“ - derül ki az Euronews tudósításából.
A száj- és körömfájdalom egyelőre három, a magyar határ közelében található gazdaságot érintett, a károkat pedig 8 millió euróra becsülik.
Érvényben maradnak az óvintézkedések
A Szatmár Megyei Prefektusi Hivatal hétfői közlése szerint megyénkben még legalább 30 napig érvényben maradnak a korábban bevezetett betegségmegelőző óvintézkedések. Ez azt jelenti, hogy az élő párosujjú patásokat, azaz pl. szarvasmarhát, sertést, juhot, kecskét, esetlegesen bivalyt szállító járművek nem léphetnek be Magyarországról Romániába, és hasonlóképp tilos a szalma, takarmány, trágya és komposzt behozatala is. Tilos ugyanakkor a Magyarországról és Szlovákiából származó állati eredetű termékek behozatala is. Annak érdekében pedig, hogy a tilalmat mindenki betartsa, a hatóságiak rendszeres járőrözése mellett a határátkelőknél 5 fix ellenőrző pontot is felállítottak, napi 24 órás ügyelettel. Ezek tehát a továbbiakban is érvényben maradnak.
Mit kell tudni a betegségről?
A ragadós száj- és körömfájás egy rendkívül fertőző vírusos betegség, amely főként a hasított körmű állatokat (például: szarvasmarha, sertés, juh, kecske, bivaly, vadon élő kérődzők) érinti. A betegség fő tünetei közé tartozik a láz, az étvágytalanság, a nyálzás és a hólyagok megjelenése a szájban, illetve a lábvégeken. A ragadós száj- és körömfájás emberekre nagyon ritkán terjed át, az állatállományokban azonban rendkívül nagy ragályozó képessége és gyors terjedése miatt megjelenése súlyos gazdasági következményekkel jár. A fertőzött állatokat nem lehet kezelni, így, ha egy gazdaságban akár csak egy állatnál is megerősítik a betegséget, az összes párosujjú patást fel kell számolni.