Mit keressünk?

Selectați limba de afișare

Újabb megbetegedéseket okozott Szatmár megyében a nyugat-nílusi vírus

Bede Emőke
Bede Emőke
Október. 17. 2023. Kedd 08:13
Újabb megbetegedéseket okozott Szatmár megyében a nyugat-nílusi vírus
Illusztráció. Forrás: freepik.com

Az Országos Közegészségügyi Intézet legutóbbi tájékoztatása szerint Romániában ez idáig 82 nyugat-nílusi vírus okozta megbetegedést regisztráltak, ebből 75-öt laboratóriumi vizsgálat által is megerősítettek. Ugyanezen forrás szerint a páciens halálával végződő esetek száma mostanra 10-re nőtt.

 

A megbetegedések túlnyomó többségét az 50 évnél idősebb korosztályokban jegyezték: 15-en 50-59 évesek, 26-an 60-69 évesek, 19-en 70-79 év közöttiek, további 13 páciens pedig már a 80-on is túl van. Ami a területi eloszlást illeti, a legtöbbet, szám szerint 11-et Bukarestben jegyezték, majd következik Szatmár megye 9 megbetegedéssel, Dolj és Galati 8-8 esettel, illetve Braila és Ilfov 7-7 esettel. A többi megyében 1 és 3 között alakul a regisztrált megbetegedések száma. 

 

 

Ez idáig 10-en vesztették életüket a fertőzés nyomán: Bihar – 1, Braila – 1, Ilfov – 3, Dolj – 2, Prahova – 1, Szatmár – 1, Szeben – 1.


Mit kell tudni a fertőzésről?

 

A nyugat-nílusi vírus által okozott fertőző betegség 80-85 százalékban tünetmentesen zajlik. 15-20 százalékban enyhébb tünetek jelentkeznek, melyek nem jellegzetesek, ezért a klinikai kép alapján nehezen különíthetők el más vírusbetegségektől (pl. a Dengue láz és a sárgaláz enyhe formája).

 

A lappangási idő 3-6 nap. A betegség bevezető tünetei: hányinger, láz, fényérzékenység, izomfájdalom, kötőhártya gyulladás, arcpirulás. Egyidejűleg testszerte nyirokcsomó-duzzanat mutatkozik, bőrkiütések jelennek meg a törzsön és a végtagokon. Ez az állapot kb. 6 napig tart, melyet gyors javulás vált fel. Idősekben, a betegség második periódusában, agyhártya-agyvelőgyulladás alakulhat ki, a halálos szövődmények is náluk gyakoribbak.

 

A vírus a betegség első 6 napján kimutatható a vérből. Később szerológiai vizsgálattal - a vérben jelenlévő ellenanyagok kimutatásával - lehet igazolni a fertőzést. Jelenleg csak tüneti kezelés lehetséges, az emberi megbetegedések megelőzésére még nem fejlesztettek ki oltóanyagot.
 
Mivel a nyugat-nílusi lázat okozó vírus szúnyogcsípéssel terjed, elsősorban a szúnyogok ellen kell védekezni. A közegészségügyi intézet szakemberei azt javasolják a lakosságnak, hogy a szúnyogcsípések elkerülése érdekében viseljenek hosszú ujjú blúzt és hosszú szárú nadrágot, használjanak szúnyogriasztó szereket, szereljenek szúnyoghálót az ablakokra, ne tartsanak lakhelyük közelében állott vizet, és gyakran távolítsák el a szemetet lakásuk környékéről.