Mit keressünk?

Selectați limba de afișare

Újabb átverés terjed a közösségi oldalon. Íme a szakértők jótanácsai a csalásokkal szemben

Bede Emőke
Bede Emőke
Július. 31. 2023. Hétfő 14:21

Amennyiben olvasóink a napokban görgették a Facebookot, szinte minden bizonnyal találkoztak olyan bejegyzéssel, melyben a megadott link mellé írt szöveg arról tájékoztat, hogy valaki meghalt, és nagy valószínűséggel a bejegyzésben megjelölt személyek is ismerhették őt.

 

A jelenségre az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság is felfigyelt. Mint írják, a csalók különféle módokon próbálják rávenni a felhasználókat, hogy rákattintsanak a megadott linkekre. A hivatkozások egy része rosszindulatú vagy átverés céljából weboldalra irányít tovább, a többiek pedig különféle cikkekre vagy videókra, ezzel mesterségesen duzzasztva a megtekintések számát.


A napokban megjelent módszert használó csalók egy feltört fiókon keresztül egy tragikus eseményről szóló bejegyzést tesznek közzé, és a posztban több felhasználót is megjelölnek. A csalók értelemszerűen az emberek természetes kíváncsiságára vagy rémületére alapoznak, hiszen a naiv felhasználók a „rémes hírt” látva azonnal kattintanak, hogy megtudják, ki és hogyan halt meg.

 


A kiberbiztonsági igazgatóság első vizsgálatai azt mutatják, hogy a romániai Facebook-felhasználókat egy YouTube-videóra irányította tovább a megadott link, viszont érdemes különösen óvatosnak lenni, hiszen könnyen előfordulhatna, hogy a hivatkozás rosszindulatú tartalmakra visz át.


Az igazgatóság az átverés kapcsán mindenkinek azt ajánlja, hogy a riadalmat keltő posztokban szereplő linkekre még akkor se kattintsanak rá, hogy úgy vélik, ismerik a bejegyzést közzétevő személyt. Amennyiben mégis aggódnánk, érdemes egy másik kommunikációs platformon felvenni az érintettel a kapcsolatot, hogy valóban baj van-e vagy esetleg illetéktelen kezekbe került a fiókja. A hasonló posztokat ezen felül ajánlott kéretlen vagy csalással kapcsolatos tartalomként megjelölni (ezt a Bejegyzés jelentése menüpont alatt lehet megtenni), azt pedig már mondanunk sem kell, hogy szigorúan tilos olyan applikációkat vagy programokat telepíteni, amikhez ilyen gyanús linkek vezetnek, és természetesen a személyazonossági vagy bankkártyaadatainkat sem szabad megadni az ilyesfajta oldalakon.


Ajánljuk olvasóink figyelmébe a sigurataonline.ro weboldalt, ahol amellett, hogy a különféle internetes csalásokat mutatják be, a látogatók tudásukat is tesztelhetik e téren.