Új telefonod mellé új előfizetés is járt? Így őrizheted meg a telefonszámod, ha szolgáltatót váltottál!


Egy új mobil népszerű ajándék, ugyanakkor a legtöbben akkor is ragaszkodnak régi számukhoz, ha esetleg a telefonhoz új előfizetés is járt, új szolgáltatónál. Szerencsére van megoldás erre az esetre: a számhordozás.
Mi is az a számhordozás és mikor lehet rá szükség?
Számhordozásnak a mobilok világában azt nevezzük, amikor valaki szolgáltatót vált úgy, hogy közben régi telefonszámát megtartja. Így ismerősei továbbra is el tudják érni régi számán, annak ellenére, hogy már másik szolgáltatónál előfizető. Akkor van rá szükség, amikor valakinek kifejezetten fontos, hogy régi ismerősei továbbra is fel tudják hívni – ha pont az a cél, hogy egyesek már ne hívogassanak, akkor természetesen egy új telefonszám kapóra jön.
Bárki bármikor kérheti?
Majdnem mindenki és majdnem minden esetben díjmentesen igényelheti a számhordozást, de azért néhány feltételnek meg kell felelni:
- Csak maga az előfizető kérheti, és fontos, hogy igazolni tudja magát a megfelelő névvel (tehát például ha valaki a leánykori nevén szerepel a nyilvántartásban, de az igazolványain már a férjezett neve szerepel, nem fogja tudni elindítani a számhordozást, míg a nevet át nem íratja a korábbi szolgáltatónál)
- Kizáró ok lehet, ha az előfizetőnek 30 napon túl fennálló adóssága van
Mire ügyeljünk a váltás előtt?
Bár alapesetben a számhordozás díjmentes, érdemes első lépésként felhívni a régi szolgáltatónkat, hogy megkérdezzük, nincs-e hűségidőnk vagy más kötelezettségünk, ami miatt számhordozás esetén fizetnünk kellene. A hűségidőnek ugyanis pont az a lényege, hogy az előfizető – például egy kedvezményes árú, akár ingyenes készülékért cserébe – vállalja, hogy meghatározott ideig az adott szolgáltatónál marad.
Ezt a kedvezményt időarányosan vissza kell fizetnünk, amikor szolgáltatót váltunk, és ezen felül az esetleges adósságainkat is rendezni kell.
Ha nem kártyafüggetlen készülékünk van, újabb költséget jelenthet a készülék függetlenítése vagy lecserélése.
Számhordozás előtt figyeljünk arra, hogy a régi előfizetésünket ne mondjuk le, mivel azzal megszűnik a telefonszámunk, amit át szeretnénk vinni az új szolgáltatóhoz!
Hogyan zajlik a számhordozás?
Maga a folyamat nagyon egyszerű: amikor új előfizetést vásárolunk, az új szolgáltatónál az igénylés során kell jeleznünk, hogy számhordozást kérünk – vagyis szeretnénk megtartani régi számunkat. Ekkor néhány személyes adat mellett meg kell adnunk azt is, mikor szeretnénk, hogy a számhordozás végbemenjen – ez a gyors és egyszerű folyamat általában pár nap alatt végbemegy.
Amint megkaptuk új SIM kártyánkat a szolgáltatótól az új előfizetésünk akár már az új szerződés aláírásának pillanatában elérhető lesz, csak éppen ideiglenes számmal. Ha mi hívunk valakit, az illető a tényleges átállásig – amely idejét mi határoztuk meg a számhordozás igénylésekor – ezt az ideiglenes számot fogja látni, és ezen az ideiglenes számon leszünk elérhetőek mi is az átmeneti időszakban. Amint végbe megy a számhordozás az ideiglenes számunkat felváltja az áthozott telefonszámunk a SIM kártyán.
Régi számunk természetesen addig is él, csak még pár napig a régi szolgáltatónál marad.