Mit keressünk?

Selectați limba de afișare

Új Erasmus+ pályázat indult a Kölcseyben

Bede Emőke
Szatmár.ro
Október. 24. 2024. Csütörtök 09:19
Új Erasmus+ pályázat indult a Kölcseyben

Teremtsük újra!  Let's recreate címmel indult új pályázat a Kölcsey Ferenc Főgimnáziumban - tájékoztat az iskola.

 

Mint írják, a pályázat során a Szigetszentmiklósi Batthyány Kázmér Gimnáziummal dolgoznak együtt az iskola tanárai és diákjai. A partnerség egy több éve (2011) létező testvériskolai kapcsolatból alakult ki.  A pályázati tevékenységek egyes részeihez ugyanakkor kapcsolódnak majd a Babes-Bolyai Tudományegyetem Tanítóképző főiskolájának hallgatói és tanárai, valamint az Élet Fája Egyesület önkéntesei.

 

A 24 hónapra tervezett pályázat (2024. Január 1- 2025 december 31.) során a diákok 10 programon vesznek részt, többek között egy ötnapos erdei iskolában, megismerik az úszólápok jelentőségét. 

 

A téma központi része a környezetvédelem, a vizes élőhely rekonstrukciója, egy innovatív megoldással. A projekt egyrészt támogatja azt a helyi innovációt, amely a terület rehabilitációját tűzte ki célul, másrészt a tudásátadásban, népszerűsítésben is innovatív megközelítéseket alkalmaz (3D technológia, AR, gamifikáció, projekt alapú tanítás, mikrovezérlők használata).

 

A 3D tervezés és AR technológia, mikrovezérlők használata a diákok, tanárok digitális eszköztárát bővítik, törekszik a STEAM elveinek alkalmazására, a természettudományok, technológia, műszaki tudományok, művészetek és matematika bevonására a projekt egészébe. A lápközeli élettel kapcsolatos dalok összegyűjtésével, begyakorlásával a művészetek is részt kapnak a projektben.

 

A pályázat két pillére a környezeti rehabilitáció, és ezen keresztül modern pedagógiai módszerek megismertetése, elterjesztése, melyet a következő célok megvalósításával terveznek elérni: megismertetni az úszólápok szerepét, történeti jelentőségét a korábbi időszakokban a megélhetéstől a zenéig, az elpusztult szigetszentmiklósi úszóláp rehabilitációs folyamatának felgyorsítása (minimum 40 db 2X1 méteresúszólápsziget elkészítése). A pályázat célja az is, hogy szélesebb körben megismerjék az épített úszóláp-szigetes víztisztítás módszerét, ehhez pedig a diákok tájékoztató anyagokat  fognak készíteni a módszerről, az eredményekről a legmodernebb technológiák felhasználásával (3D tervezés, nyomtatás - 3D nyomtatott makettek, AR - kiterjesztett valóság). 

 

Ugyanakkor a pályázat célja a XXI. századi pedagógiai módszerek alkalmazásával egy olyan projektalapú gamifikált értékelésű Erdei Iskola program jógyakorlatának kifejlesztése, amely segíti a helyi természeti értékek védelme iránti motiváció és a felelős környezeti magatartás kialakítását. A projekt során nagy hangsúlyt kap a STEAM elvek alkalmazása és a gamifikált projekralapú oktatás megismertetése tanárokkal, tanítőképzős diákokkal és hallgatókkal egyaránt.

 

 

Az alábbiakban Mihály Imola Napsugár, Nagy Henrietta X.C osztályos diákok beszámolója következik a az Erdei Iskolában szerzett tapasztalatokról: 

 

"2024 szeptember 23-27. közt részt vehettünk a "Teremtsük újra" című Erasmus projekten, melynek keretein belül egy hetet tölthettünk el Szigetszentmiklóson és környékén, szórakoztató, érdekes és oktató tevékenységekben lehetett részünk, mindezt helyi testvériskolánk, a Batthyány Kázmér Gimnázium és tanárainak jóvoltából, akik minden programra elkísértek és vezettek minket a számunkra új terepeken.

 

Elsősorban a pályázat fő témájával foglalkoztunk, amely a vízvédelem és a környezet jobbá tétele volt. Ilyen programnak számított az úszólápépítés , ahol csapataink együttműködésével két úszólápot bocsájtottunk sikeresen a vízre. De mi is az az úszóláp? Nádtutajra helyezett növények, melyeknek gyökereit sár borítja. Ezek a növények vízre helyezés után szaporodni kezdenek ezzel új ökoszisztémát hozva létre.

 

A hét folyamán ismeretterjesztő és élménybeszámoló bejegyzéseket is kellett írnunk , melyek blogokként megtalálhatóak a Sutori nevű oldalon. Ezek a bejegyzések részletesen összegzik a csapatok napi élményeit.

 

Másrészt a hét a csapatok közötti versengésről is szólt, ahol az együttműködés mindennél értékesebbnek bizonyult. A csapatépítő feladatoktól kezdve a lövészeten át, egészen a sárkányhajózásig, ami által megismerhettük a Duna élővilágát és környékét. Minden programon pontokat gyűjthettünk, amelyeknek az összegzésével kiderülhetett melyik csapat járt a legnagyobb sikerrel.

 

Összességében ez egy remek alkalom volt új emberek megismerésére és a csapatmunka gyakorlására ismeretlen közegben. Úgy gondoljuk, hogy sikeresen megbírkóztunk az elénk állított akadályokkal és új barátokra is tehettünk szert."