Mit keressünk?

Selectați limba de afișare

Tűzijátékkal, pezsgővel, tapssal fogadták a Dakar-legendát, Gyenes Manit kollégái: jó ritmusú verseny volt az idei - VIDEÓ, KÉPGALÉRIA

Ilonczai Gyöngyi
Ilonczai Gyöngyi
Január. 22. 2025. Szerda 13:56
Tűzijátékkal, pezsgővel, tapssal fogadták a Dakar-legendát, Gyenes Manit kollégái: jó ritmusú verseny volt az idei - VIDEÓ, KÉPGALÉRIA

Narancssárga füst, ováció és taps fogadta Gyenes Emánuelt, Manit január 22-én délelőtt, amikor is visszatért munkahelyére, az Autonet Import Kft. székhelyére az idei Dakar bravúros eredménye után. Izgalmas és jó ritmusú versenynek könyvelte el a szatmári motoros az idei versenyt, melynek végén megérdemelten emelhette magasba a győztes trófeát.

 

Kollégái körébe érkezett vissza az Autonet Motorcycle Team versenyzője, Gyenes Mani, akik mindig nagy szeretettel fogadják a Dakar után, s a sztármotoros pedig mindig nagyon szívesen osztja meg velük élményeit, hogy hogyan élte meg a versenyt, mi volt számára a legnehezebb. S ahogy az ilyenkor szokásos, a pezsgővel való koccintás és a dakaros torta sem maradhat el az ünneplésből. (Videó)

 

 

Jó ritmusú verseny volt

 

Nagyon izgalmasra sikeredett az idei Dakar az Original by Motul kategóriában, ahol Mani is versenyzett. Hiszen az első héten, már a második szakaszban a szatmári motoros elvétett egy ellenőrző pontot, s elmondása szerint ott helyben döntenie kellett, s tudta, hogy már nem érte meg visszafordulnia, mert sok időt veszített volna, így inkább bevállalta a 15 perces büntetőidőt, ami így is kevesebb volt, de ez kihatott az egész versenyre.

 

Mani a sajtó jelenlévő képviselőinek elmondta, hogy nem tudott az első héten olyan előnyt szereznie az általa kedvelt terepen, mint szeretett volna, s ezt még csak tetézte a büntetőidő, így ez a Dakar második hetére egy igen szoros párharcot idézett elő a francia versenyző, Benjamin Melot és közte.

 

 

„Ami a verseny követői számára nagyon izgalmas volt, az számunkra, s különösen számomra kifejezetten nyomasztó. A második héten, szakaszról szakaszra csökkent az időkülönbség közöttünk. Végig vezettem a verseny ideje alatt az Original by Motul kategóriát, s mindössze a befejezés előtti 11. szakaszon vette át Benji a vezetést tőlem. Ez nagyon, de nagyon megviselt lelkileg, nehezen tudtam elfogadni. Úgy álltam oda az utolsó, 12. szakasz rajtjához, hogy biztos voltam benne, hogy nem tudom megnyerni, nem tudom visszaszerezni a vezetést, azzal együtt, hogy csak egy perc hátrányom volt, mivel olyan terepen mentünk, ami inkább az ellenfelemnek kedvezett.

 

Viszont ez az utolsó szakasz, ez a megmérettetés is bebizonyította, hogy a versenynek csak a célvonalban van vége. Addig bármi megtörténhet. És itt meg is történt...

 

Biztos vagyok benne, ha nem lett volna az a 15, majd plusz még 2 perces büntetőidő, nem lett volna ennyire szoros és izgalmas a vége“ - vonta le a közvetkeztetést Gyenes Mani.

 

 

Nagy átéléssel mesélte el a verseny legizgalmasabb részét: „Egy versenyt soha nem szabad feladni, küzdeni kell a legvégéig. Még akkor is, ha úgy tűnik, elveszett minden, s már remény sincs a győzelemre. Így voltam én is. Már nem volt reményem, hogy felállhatok a dobogó legfelső fokára. Úgy is álltam oda az utolsó, csoportos rajthoz. Nagyon koncentráltam végig azért, hogy ne vétsem el az ellenőrzőpontokat, minden okés legyen. Aztán láttam, hogy a francia versenyző, másik két társával együtt elnézett egy ellenőrzőpontot és visszafordult. Ekkor éreztem, hogy itt a lehetőség, s mindent beleadtam. Soha nem küzdöttem még ennyire a percekért, másodpercekért. És végül is sikerült. Győztem!!“

 

 

Megérdemelten emelhette a magasba a Dakar-pódiumon a minden értelemben súlyos Dakar-trófeát, hiszen nagyon sok munka és áldozat van emögött a győzelem mögött.

 

A motoroslegenda szerénységét és nagy szívét az is bizonyítja, hogy nagyon sajnálta a versenytársát, aki ugyancsak keményen küzdött ezért a győzelemért. A Dakar-trófea mellé, a fogadóünnepség keretében, az Autonettől is kapott egy kupát elismerésként az idei teljesítményért.

 

 

 

Új motorral könnyebb volt

 

Nagyon nagy előnyt jelentett idén, hogy új motorral vághatott neki a versenynek, a Țiriac Collection jóvoltából. Csak a rutin felkészítést kellett elvégeznie egy-egy szakasz után, komolyabb szerelésre nem volt szükség, így marad ideje a pihenni is.

 

Az komoly problémát jelentett viszont, hogy idén a versenyszabályzat szerint csak 6 szett gumit használhatott. A tavalyi versenyen összesen 10 szett gumi ment el, idén viszont spórolnia kellett. Jelezték is a versenyszervezőknek, hogy ez a megkötés akár veszélyt is jelenthet a versenyzőkre nézve, hiszen kénytelenek olykor a használtabb abroncsokat is még fent hagyni, ami már gondot is okozhat. Az viszont nem jelentett gondot Mani számára, hogy saját maga cserélje le a kerekeket.

 

Sajnos az új motor így sem maradt épen, hiszen az utolsó 12. szakasz legvégén történt borulása után belement egy másik versenyző, s elhajlott, benyomódott a kipufogója, még az is kérdéses volt hirtelen, hogy tudja-e folytatni a versenyt.

 

Viszont az is kiderült, hogy nem is kell megjavítsa az elhajlott kipufogót, hiszen így kerül majd be ez a motor is a másik mellé a Tiriac Collection luxusautó- és motorgyűjtemény galériájába. S nemcsak a motor, de egy bábun Gyenes Mani ruhája is a kiállítás részévé vélik.

 

A motor és ruha mellett, egy hónapig a Dakar-trófea is ki lesz állítva a Tiriac Collectionba. Gyenes Manai elmondása szerint egymillió euróra biztosítják a Dakar-trófeáját.

 

 

Ami a legnehezebb volt

 

Az Autonet Motocycle Team versenyzője számára, ahogy az előző versenyek során is, a legnehezebb a Chrono48 néven ismeretes szakasz volt, amikor is két nap alatt több mint 900 km kell megtenniük, s az éjszakát a sivatagban töltik, a szervezők által biztosított sátrakban, illetve doboznyi élelemmel.

 

„Ezen a szakaszon, de a többin is nagyon kell koncentrálni, hogy ne tévesszük el az irányt, hogy az ellenőrzőpontokon mindig átmenjünk, hogy a megszabott sebességhatárt betartsuk, hiszen az előírt szabályok áthágása büntetőidőt von maga után. Ez nagyon megviseli az embert mind fizikailag, mind szellemileg“ - mesélte a Dakar-legenda.

 

Lesz-e folytatás?

 

Természetes feltevődött a kérdés, hogy indul-e a jövő évi Dakaron is. Gyenes Mani elmondta, hogy nagyon szereti ezt a versenyt, s ha a szponzorai is támogatják, akkor mindenképp szeretne még versenyezni.

 

Nagy álma, hogy autóba üljön ezen a versenyen, azonban ez nagyon sokba kerülne, s erre nemigen lát esélyt.

 

Mivel a mostani motorja is bekerül majd a Țiriac Collectionba, így ugyan még nem volt szó róla, de feltehető, hogy ismét új motorral fog majd nekivágni a következő Dakar Rallynak.

 

 

Kis összegzés

 

Idén a 47. Dakar Rally-ra került sor, hatodik alkalommal Szaúd-Arábiában. Gyenes Mani 15 alkalommal indult és 13 alkalommal lépte át a startvonalat. Az első szaúd-arábiai Dakart is megnyerte 2020-ban, és a mostani során is a dobogó legfelső fokára léphetett, saját, azaz a technikai személyzet nélküli, így a legnehezebbnek mondott, Original by Motul kategóriában. 2011-ben nyert még Marathon Class kategóriában.

 

Az Autonet Motocycle Team versenyzője a 2025-ös Dakar Rally ranglistáján 1. HELYEZETT lett az Original by Motul kategóriában 58 óra 25 perc 42 másodperces idővel, francia ellenfelét, Benjamin Melotot 3 perc és 5 másodperccel előzve csak meg. Tavaly ebben a kategóriában nem engedték szerepelni a szervezők, de akkor az idejét tekintve itt második helyen végzett volna.

 

Rally 2-ben a 10. helyezést ért el az idei Dakaron, itt is előrébb lépve eggyel a tavalyi és tavalyelőtti eredményéhez képest. Hasonlóan az utóbbi évek legjobb eredményét érte el az összesített motoros kategóriában is, ahol ideje a 20. helyre volt elég. Az utóbbi évek legjobb teljesítménye ez, hiszen 2023-ban a 27., míg 2024-ben a 23. helyezett lett összesítettben. Legjobb eredményét 2016-ban érte el, ekkor 14. helyen végzett összesített motoros kategóriában.

 

Az embert és gépet próbáló verseny, a 47. Dakar Rally idén január 3-án kezdődött, a szaúd-arábiai Bishaból és január 17-én, pénteken ért véget Shubaytah-ban. Idén már hatodik alkalommal rendezték meg az arab államban. 14 nap alatt 12 szakaszon keresztül több mint 7000 km motoroztak. Idén sem hiányzott a 48 órás Chrono szakasz, amit szinte azonnal egy hasonló, a Maratoni szakasz követett. Maninak a legjobban a 9. szakasz sikerült, ekkor érte el az idei megmérettetésen a legjobb eredményét is.