Túl forró volt a fürdővíz, életét vesztette az egyik Szatmár megyei gondozóotthon lakója


A Szatmárnémeti Bíróság csütörtökön mondott elsőfokú ítéletet abban az ügyben, mely egy Szatmár megyei gondozóotthonban történt haláleset kapcsán indult. Az elhunyt lakó ápolóját bűnösnek találták.
A Szatmár.ro információi szerint az ügyben vádlottként szereplő férfi ápolóként dolgozott az otthonban, feladatkörébe pedig az is beletartozott, hogy megfürdeti a mozgásképtelen személyeket. 2016 májusában a férfi egy női pácienst vitt a fürdőbe, viszont a kádban olyan forró volt a bekészített víz, hogy az 50-es éveiben járó nő teste 15-20 százalékán másodfokú égési sérüléseket szenvedett, majd néhány hét múlva a kórházban életét vesztette.
Az agysorvadással és Alzheimer-kórral diagnosztizált áldozatot a fia 2014-ben, 55 éves korában költöztette be az otthonba. A nő tehát már két éve élt a szociális intézményben, amikor az ápoló a rendkívül súlyos hibát elkövette: a nőt egy túl forró vízzel töltött kádba tette. Pillanatokkal később ő és kollégái arra lettek figyelmesek, hogy a nő feszeng, testén pedig piros foltok jelennek meg. A központ orvosa megvizsgálta a lakót, majd a látottak alapján úgy döntött, mindenképp kórházba kell szállítani. A fenekén, combján és vállán is másodfokú égési sérüléseket szenvedett nő állapota sajnos a kórházi kezelés ellenére sem javult, és néhány héttel később elhunyt.
Mit mond az ápoló?
Vallomásában a férfi úgy nyilatkozott, hogy a takarítónőt kérte meg, hogy engedte meg meleg vízzel a fürdőkádat, ugyanis hozza a következő fürdésre váró pácienst. Amikor beértek a fürdőhelyiségbe, a férfi gumikesztyűs kézzel vizsgálta meg a víz hőmérsékletét, melyet a kesztyűn keresztül megfelelőnek ítélt, viszont hozzátette, hogy addigra már több beteget is megmosdatott, így valószínűleg az ő keze is hozzászokott már a meleghez. Vallomása szerint a nő alig pár másodpercet töltött a forró vízben, viszont még ez a rövid idő is elég volt ahhoz, hogy a lakó súlyosan megégjen, annál is inkább, mivel a hölgy testét a folyamatos fekvés miatt amúgy is felfekvések borították.
Hasonló állásponton voltak a meghallhatott kollégák is, akik elmondták, hogy az asszony egészségügyi állapota már az incidenst megelőzően sem volt jó: egyedül már sem enni, sem járni nem tudott, és az ápolókkal sem kommunikált. Az dolgozók ugyanakkor elárulták azt is, hogy senki nem tanította meg nekik, hogyan kell helyesen felmérni a fürdővíz hőfokát, s bár a legtöbben szülői tapasztalataik alapján tudták, hogy könyökkel érdemes ezt elvégezni, konkrét protokoll erre nem volt, illetve vízhőfokmérőt sem alkalmaztak.
Az ítélet
A férfit gondatlanságból elkövetett emberölés miatt állították bíróság elé. A bíró 1 év 4 hónap szabadságvesztést szabott ki a büntetlen előéletű ápolóra, melynek letöltését két évre felfüggesztették. Ami pedig a kártérítést illeti, noha az áldozat fia saját és gyermeke nevében összesen 100.000 eurót követelt erkölcsi kártérítésként, a bíróság az összeget túlzónak érezte, mondván, a fiú és az unoka, arra hivatkozva, hogy a nő amúgy sem ismerte már meg őket, nem látogatták az egyre rosszabb állapotban levő asszonyt. Ennek fényében a bíróság úgy döntött, hogy a Szatmár Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Igazgatóságnak mindössze 15.000 euró tártérítést kell fizetnie az elhunyt asszony hozzátartozóinak.
Az ítélet nem jogerős, a felek 10 napig fellebbezhetnek.