Mit keressünk?

Selectați limba de afișare

Továbbra is vezető halálozási ok Romániában a rák

Bede Emőke
Bede Emőke
Június. 05. 2022. Vasárnap 10:35

Az Országos Közegészségügyi Intézet adatai szerint a rák a második leggyakoribb halálozási ok a világban. 2021-ben világszerte mintegy 20 millió, Európában pedig 2,7 millió személyt diagnosztizáltak rákkal, az elhunytak száma világviszonylatban 10 millió, Európában pedig 1,3 millió volt az említett évben.


A becslések szerint 2035-ig az Európai Unióban 24 százalékkal fog növekedni a rákos megbetegedések száma, így ez a kegyetlen kór lesz a vezető halálozási ok. Annak érdekében, hogy ezt megelőzzék, az Európai Unió elindította az Európai Rákellenes Tervet, mely 4 fő csapásirányon veszi fel a harcot a betegség ellen. Az első a prevenció, ugyanis a számítások szerint 10-ből 4 rákos megbetegedést meg lehetne előzni a dohányzás, az alkoholfogyasztás, a környezetszennyezés, a rákkeltő anyagoknak és a sugárzásnak való kitettség csökkentésével, illetve a lakosság megfelelő tájékoztatása és az egészséges életmód népszerűsítése révén. A rákellenes terv második kulcsfogalma a korai felismerés, a harmadik az egészségügyi ellátáshoz való egyenlő hozzáférés, a negyedik pedig a rákbetegek és a túlélők életminőségének javítása.


A rák megelőzésében, diagnosztizálásában és kezelésében elért jelentős előrelépéseknek köszönhetően az Európai Unióban jelenleg több mint 12 millió ráktúlélő él, akik közül 300 000 gyermek.


Romániában a tüdőrák okozza legtöbb elhalálozást


A közegészségügyi intézet adatai szerint 2020-ban 52.350 személyt diagnosztizáltak rákkal (2019-ben számuk még 59.606 volt), az országos adatbázisban szereplő daganatos betegek száma pedig év végére elérte az 510.819-et. Tudni lehet ugyanakkor azt is, hogy rák továbbra is a második leggyakoribb halálozási ok Romániában, csak 2020-ban 49.769 személy vesztette el a küzdelmet a rákkal szemben. Ez azt jelenti, hogy 100.000 lakosra 224,8 tumor miatti elhalálozás jutott az említett évben. A legtöbb emberéletet az elemzett időszakban hörgő- és tüdőrák, a vastagbélrák, a mellrák, a gyomorrák és a hasnyálmirigyrák követelték.


Ami kifejezetten Szatmárt illeti, megyénk az országos átlag alatt szerepel a rákos megbetegedések által okozott elhalálozások tekintetében, ugyanis Szatmár megyében 2020-ban 208,7 elhunyt beteg jutott 100.000 főre, azaz kb. 16 esettel kevesebb, mint a romániai átlag (224,8).

Azonban nem csak a számok, hanem a személyes tapasztalatok is azt mutatják, hogy egyre több a rákos megbetegedés, hiszen egyre több embernek van olyan családtagja, barátja, ismerőse, akinél rosszindulatú tumort fedeztek fel, és közülük sokan sajnos nem is tudtak felülkerekedni a betegségen. Június első vasárnapján azok előtt tisztelegnek Romániában, akik túlélték a betegséget, és kitartásukkal, hitükkel másoknak is reményt nyújthatnak e nehéz helyzetben.