Továbbra is ápolják a barátságot és partneri kapcsolatokat

.jpeg)
A szatmárnémeti Református Gimnázium kötelékében működő 24-es számú óvoda, melyet a köznyelv Napsugár-, Kinizsi-, Pitypang- és Árva-Bethlen Kata óvodákként ismer, fontosnak tartja nemzetközi partnerkapcsolatai ápolását. Éppen ezért évente többször közös találkozókat szerveznek azokkal a magyarországi partnerintézményekkel, amelyekkel az együttműködés még 2019-ben jött létre.
Szilágyi Noémi, a szatmári református óvodák vezetője szerkesztőségünk érdeklődésére elmondta, idén két partnerségi találkozót tartották már, egyet még a tavasszal Debrecenben, a másikat pedig ebben a tanévben, két héttel ezelőtt Szatmárnémetiben.
A debreceni Mesekert óvoda, a gyomaendrődi Kistérségi óvoda és bölcsőde, valamint a szatmári református óvodák még 2019-ben a Szeresd, Ismerd, Védd nevet viselő környezetismereti Erasmus projekt kapcsán kerültek partnerkapcsolatba, viszont a projekt 2022-es lezárásával az együttműködés nem szűnt meg.
A SZIV projekt mottója így hangzott: „Az összefogás csak a kezdet. Az együttműködés és a közös munka jelenti a sikert (Henry Ford).” Ebből kiindulva az óvodák szerették volna folytatni a megkezdett munkát, és a projekten kívül is folytatni a gyermekek környezetismereti és természetvédelmi nevelését, élményszerű tapasztalatszerzését.
Amellett, hogy a környezeti fenntarthatóság óvodapedagógiai eszköztárát és módszertanát is gazdagították a projekt során, ami továbbra is cél maradt, gyarapították azt innovatív elemekkel, és a jövőben is bővíteni tervezik ezt további projektekkel. A projekt idején fontos szakmai és emberi értékek fogalmazódtak meg minden résztvevő részéről, melyeknek ápolása ezután is cél marad.
Ezek fényében kerülnek megszervezésre azok a nemzetközi partnertalálkozók, amelyek legutóbbi alkalma szeptember 20-án került megszervezésre itt Szatmárnémetiben.
Szilágyi Noémi ennek kapcsán elmondta, minden ilyen partnertalálkozó ékes példája annak, hogy a három éves projekt ideje alatt nem csak szakmai szinten sikerült együttműködni, de értékes barátságok is kialakultak, amelyek további együttműködésre adnak okot a jövőben is.
A projekt során az átvett, jó gyakorlatokat, amelyeket a partnerintézmények egymástól tanulnak, az intézmények pedagógusai beépítik saját óvodájuk programjába, ezzel biztosítva az intézményeknek a további fejlődési lehetőségét. Ezen találkozók célja a szakmai fejlődés, hiába nem egy projekt része már.
„Mindkét találkozó, amely az idei évben zajlott, nagyon nagy örömünkre szolgált, mivel szép és baráti kapcsolatok alakultak ki az előző találkozások után, de emellett a szakmaiságra is hangsúlyt fektetünk, és ugyancsak a természetvédelem és a környezetismeret keretén belül zajlanak mindezek” – fogalmazott az óvodavezető, aki hozzátette: az ilyen alkalmak során megújításra kerül a projekt kapcsán megszületett együttműködési szerződés is, melyet minden találkozás alkalmával egy újabb aláírással erősítenek meg az intézmények.