Mit keressünk?

Selectați limba de afișare

Több tucat bűnelkövetőt sikerült azonosítani az ujjlenyomatok felülvizsgálatának köszönhetően

Bede Emőke
Bede Emőke
Február. 20. 2024. Kedd 11:51
Több tucat bűnelkövetőt sikerült azonosítani az ujjlenyomatok felülvizsgálatának köszönhetően

Míg a felkészültebb bűnelkövetők odafigyelnek rá, hogy a bűntény helyszínén ne hagyjanak ujjlenyomatokat, addig a kevésbé „igényes” társaik rendszeresen elkövetik azt a hibát, hogy megfognak ezt-azt, legyen szó pl. egy ablakkeretről vagy egy ajtókilincsről. E kevésbé felkészült tetteseket a rendőrség az AFIS nevű adatbázis segítségével buktatja le.

 

Az AFIS adatbázis segítségével a rendőrség nem csak lajstromba szedi az ujjlenyomatokat, hanem a nyomok által segít feltárni a személyazonossággal kapcsolatos csalásokat, a lehető legrövidebb időn belül összekapcsolja az elkövető és a bűntettet, de a rendszer azonnal riaszt akkor is, ha visszaeső bűnözőről van szó, illetve akár az ismeretlen holttestek azonosításában is segíthet - mindezeknek természetesen előfeltétele, hogy az érintett ujjlenyomatai előzetesen bekerüljenek a rendszerbe. Hasonlóképp igaz ez arra a rendszerre is, mely nem az ujjnyomokat veszi alapul, hanem az érintett arcát. Az NBIS nevű, arcfelismerésen alapuló rendszer az AFIS-hoz hasonlóan kiválóan alkalmazható bűnelkövetők azonosítására. Természetesen nem csak erőszakos bűncselekményekre gondolhatunk is, hanem pl. a fentebb már említett személyazonossággal kapcsolatos csalásokra vagy lopott okmányokra is.

 

Annak érdekében, hogy az említett adatbázisokba minél több potenciális bűnöző ujjlenyomata és fotója bekerülhessen, a hatóság rendszeresen szervez rajtaütéseket olyan közegekben, ahol magas a bűnözésre hajlamos egyének száma. A Szatmár Megyei Rendőrfelügyelőség a tavalyi évben 11 preventív jellegű akciót szervezett e téren, és sikerült is nyilvántartásba venni 117 olyan személyt, akik valamilyen ügyben gyanúsítottak voltak, vagy már konkrét büntetőeljárás folyt ellenük. Mindannyiuktól ujjlenyomatot vettek, illetve lefotózták őket, adataikat pedig feltöltötték az országos adatbázisba, így akkor sem okoz fejtörést az azonosításuk, ha Romániába más térségeiben követnek el bűncselekményt.

 

Ha már ujjlenyomat, mindenképp érdemes kiemelni a bűnügyi helyszínelők munkáját is. Ők a tavalyi évben 1306 helyszínelést végeztek, a kiállított kriminalisztikai jelentések száma pedig elérte a 110-et. E jelentések elkészítéséhez közel 4200 bizonyítékot vizsgáltak meg, melyek közül 172 volt ujjlenyomat.

 

Az említett AFIS-t használva a tavalyi évben 1951 daktiloszkópiai adatlapot hasonlítottak össze az adatbázisban találhatóakkal, további 2970 ujjlenyomatot pedig felülvizsgáltak. A rendőrség 2023-ra vonatkozó évértékelőjéből kiderül ugyanakkor az is, hogy rendszer 2022-es megújítását követően a felülvizsgálatok száma jelentősen megugrott, és az eredmények sem maradtak el. Csak és kizárólag azáltal, hogy ismételten átvizsgálták a már meglévő ujjlenyomatokat, 37 eset kapcsán 38 elkövetőt sikerült azonosítani.