Több mint ezren kezdték meg az idei tanévet a Kölcseyben


Hétfőn reggel 9 órától az iskola udvarán tartották a Kölcsey Ferenc Főgimnázium idei tanévnyitóját. Idén 1049 diákkal kezdte meg a tanévet a főgimnázium, beleérte az óvodásokat és a posztlíceumi osztályokban tanulókat is.
A tanévnyitó ünnepség Kása Petra XII. C osztályos tanuló szavalatával kezdődött, majd Pataki Enikő iskolaigazgató köszöntötte a jelenlévőket.
Az igazgatónő előbb a tanulók által, az elmúlt tanévben elért legkiemelkedőbb eredményeket összegezte, majd köszöntőbeszédében elmondta, a tanév megszokott rendje sok tekintetben megváltozott: az oktatás 5 modulban fog történni félévek helyett, nem lesz évközi lezárás, tanulmányi átlagot pedig csak év végén számolnak. A modulokat októberben, decemberben, januárban, februárban és áprilisban vakációk tagolják, illetve lesz iskola másként és Zöld hét is. Megszűnnek a félévi dolgozatok, de az írásbeli értékelések természetesen nem.
Elmondta azt is, hogy a szülői egyesület támogatásával új elektronikus naplót vásárolt az iskola, így az idei tanévben már csak ezt fogják használni, ezáltal az oktatási minisztérium engedélyével azon iskolák sorába kerül a Kölcsey, amelyek kísérleti jelleggel elhagyják a papír alapú naplót.
„Kedves kölcseysek, a tanév tehát számos újdonságot és kihívást tartogat számotokra, de hiszem azt, hogy ahogyan eddig is, most is a legjobbat fogjátok kihozni magatokból” – fogalmazott, majd köszöntötte az előkészítős diákokat, az ötödikeseket, akik diákéveik új szakaszába léptek, valamint a kilencedikeseket, akik közül sokan először lépik át a Kölcsey küszöbét. „Isten hozta őket” – tette hozzá, majd külön kiemelte, hogy ettől a tanévtől tanító- és óvodapedagógus-kepézés indul az iskolában, a IX. F tanulóinak személyében ezért jövőbeni pedagógus kollégákat köszönthet az iskola. „Kívánok nekik sok sikert e nemes hivatás elsajátításában és megélésében.”
Az igazgatónőt köszöntő beszédét követően Kereskényi Gábor polgármester szólt a jelenlévőkhöz: „A város ezen a pontján már 500 évvel ezelőtt is egy tanügyi intézmény állt. Ha belegondolunk nem kis dolog ez. Változó világban élünk, változnak a korok, változunk mi is. Sokan emlékszünk még arra, hogy milyen körülmények között indult az oktatás, amikor a Kölcsey Ferenc Főgimnázium ideköltözött. Mennyit kellett nélkülözni, mennyit kellett dolgozni, mire elértük azt, hogy most ott állhassunk ahol tartunk. Változó világunkban, amikor a közösségi média által uralt világ nem biztos, hogy jó irányba tart, még hangsúlyosabbá válik az iskolák felelőssége, mert kétszeres erővel kell dolgozni azon, hogy fiataljaink megkapják a szükséges és helyes alapokat. Mert a világ ugyan változik, de van ami örök. Ezek közül az egyik pedig a tudás. És ahogy már fél évszázaddal ezelőtt is ezen a helyen tudásra, emberségre és tisztességes életre okítottak, ugyanezt kell tenni a következő 500 évben is. Sokszor mondtam, csak megismételni tudom: hogy minden oktatásba befektetett pénz, a jövőnkbe való befektetés. De jövőnk csak akkor lehet, ha diákjaink versenyképes tudást kapnak. Én ehhez kívánok mindannyiótoknak sikerekben, eredményekben, de főleg örömökben gazdag új tanévet” – fogalmazott Kereskényi.
Ezt követően előbb Fisár Erika a tanfelügyelőség üdvözletét tolmácsolta, majd Fábri Norbert a Román Rendőrség üzenetét adta át.
Nagy Szabolcs parlamenti képviselő is szólt a jelenlévőkhöz: „Bár a tanév kezdetével véget ért a nyár, ez ne vegye el kedveteket az új tanévtől. Azt gondoltuk, hogy két, járványokkal és megszorításokkal teli tanévet követően, a 2022/2023-as tanévben nyugodtan visszaszokhatunk a régi, megszokott kerékvágásba, ehelyett a nagy tanügyi reformok éve kezdődik el. Óriási változások vannak kilátásban, hiszen két törvény, a felsőoktatási- és a tanügyi törvény is változás előtt áll Bukarestben. Éppen ezért az RMDSZ képviselőinek és szenátorainak feladata az, hogy a törvényi változások ellenére, az anyanyelvi oktatás minősége és a felekezeti oktatás finanszírozásának biztonsága a következő időszakban is megmaradjon.” – fogalmazott Nagy.
Az ünnepi beszédeket követően, a tanévnyitó végéhez közeledve átadásra kerültek a Rákóczi Szövetség iskolatáskái is, melyeket az előkészítős diákok számára biztosítanak már évek óta Szatmár megyében. Ez az jutalom minden olyan kisdiákot megillet, akik magyar nyelven kezdték meg iskolai tanulmányaikat.
Az iskolatáskákat a XII. A osztály diákjai adták át az előkészítősöknek.