Több mint 70.000 utas fordult meg tavaly a szatmári légikikötőben


Jó évet zárt tavaly a romániai légi közlekedés, hiszen a 2023-ban jegyzett utasszám közel 6 százalékkal emelkedett, a koronavírus-járvány előtti 2019-hez képest pedig a növekedés elérte a 12 százalékot is - derül ki a szerkesztőségünknek küldött beszámolóból.
David Ciceu, a Romániai Repülőterek Egyesületének elnöke közölte, hogy 2024-ben összesen 26.033.372 utas fordult meg a reptereken, ebből a legtöbb nem meglepő módon a bukaresti Otopeni légikikötőben. Itt az utasok száma 15,94 millióra rúgott. Második helyen a kolozsvári reptér végzett, ahol 3,26 millióan fordultak meg, a harmadik helyen pedig a jászvásári reptér landolt, ahol 2,19 millió utas indult útnak vagy tért épp haza.
A jelenleg felújítás alatt álló Szatmárnémeti Nemzetközi Repülőtéren 70.206 utas fordult meg a nevezett évben, ezzel jelentősen lemaradva a régió más reptereitől. A nagybányai reptér 87 ezer utas szállításáról gondoskodott, a nagyváradi légikikötő pedig közel 170 ezer utast fogadott.
David Ciceu közölte továbbá, hogy egyre népszerűbbek a külföldi utazások, 2023-hoz képest 7 százalékkal többen repültek valamelyik nemzetközi járaton. Ezzel párhuzamosan azonban 6 százalékkal csökkent azoknak a száma, akik a belföldi járatok valamelyikét választották. Előbbi kapcsán az egyesület elnöke kiemelte, hogy 2024 kulcsfontosságú év volt a romániai légi közlekedés számára, hiszen március 31-től Románia a légi és vízi közlekedés tekintetében csatlakozott a schengeni övezethez, ez pedig nagymértékben egyszerűsítette a reptéri ellenőrzés folyamatát, és a várakozási idő is rövidebb lett. Ciceu elárulta, a március 31-i csatlakozást követően a nemzetközi utasok 70 százaléka Schengenen belül utazott, 30 százalékuk pedig olyan országokba indult vagy tért onnan haza, amely nem képezi a schengeni övezet részét.
Fontos fejlesztés alatt áll a szatmári reptér
A Szatmárnémeti Nemzetközi Repülőtéren egy 88 millió eurós projekt keretében új, a 21. századi felvárásoknak minden szempontból megfelelő, több mint 6500 négyzetméteres terminált építettek, kibővítették a már meglévő terminált és beszállóplatformot, felújították a kifutópályát, valamint modern repülőtéri berendezések is beszerzésre kerültek. A Szatmár Megyei Tanács és a reptér vezetése is bízik benne, hogy a nagyszabású korszerűsítés után még több utas és még több légitársaság érkezik majd a városba, illetve akár egy logisztikai csomópont is kialakulhat itt annak köszönhetően, hogy a gépek parkolójának kapacitását megháromszorozták. A fejlesztésről részletesebben, képgalériával és videóval kísérve ide kattintva elérhető cikkünkben írtunk.