Mit keressünk?

Selectați limba de afișare

Kéz a kézben egy fenntartható jövőért – Több mint 500 diák vesz részt a pénteken indított, másfél éven át tartó környezetédelmi projektben

Bajnai Botond
Szatmár.ro
Szeptember. 21. 2024. Szombat 10:08
Kéz a kézben egy fenntartható jövőért – Több mint 500 diák vesz részt a pénteken indított, másfél éven át tartó környezetédelmi projektben

„Kéz a kézben egy fenntartható jövőért” címmel indított el Szatmár megyében új projektet a Szatmár Környéki Helyi Akciócsoport (GAL Zona Sătmarului). A Országos Környezetvédelmi Alap finanszírozásával megvalósuló pályázat kilenc Szatmár megyei iskola és az Élet Fája Egyesület közreműködésével zajlik.

A projekt nyitórendezvényét péntek délután a szatmárnémeti Zöld Házban tartották meg, ahol jelen voltak a pályázatban résztvevő partneriskolák igazgatói/képviselői, Kallós Zoltán oktatásügyi államtitkár, Tóga Judit, a Helyi Akciócsoport vezetője, valamint a projektért felelős kollégái, illetve Békéssy Erzsébet ötletgazda, pályázatíró. 

A jelenlévőket elsőként Tóga Judit köszöntötte, aki nagy vonalakban bemutatta a Helyi Akciócsoport tevékenységét és főbb célkitűzéseit, melyek közül a legfontosabb a térség fejlesztése különböző, minisztériumi és az Európai Unió által finanszírozott projektek által. Így kerülnek kapcsolatba önkormányzatokkal, vidéki és városi vállalkozásokkal, egyházakkal, vagy éppen tanintézményekkel is, akárcsak jelen esetben. A szóban forgó pályázat kapcsán elmondta, kilenc Szatmár megyei tanintézmény vesz részt a projektben, mintegy 500 diákkal, ennek célja pedig a diákok környezetvédelmi nevelése, különböző akciók lebonyolítása révén, amiről később bővebben Békéssy Erzsébet számolt be a hallgatóságnak.

 


A pályázat részletes bemutatását megelőzően azonban Kallós Zoltán államtitkár is üdvözölte a jelenlévőket, illetve örömét fejezte ki, hogy ilyen projektek zajlanak a megyében, hiszen a diákság környezetvédelmi nevelése létfontossággal bír egy szebb és tisztább jövő érdekében.

 


Az államtitkár üdvözlő szavait követően Békéssy Erzsébet, az Élet Fája Egyesület elnöke szólt a résztvevőkhöz, majd ismertette a 18 hónapon át tartó pályázat főbb részleteit.

Elmondta, nagy öröm számára, hogy ezúttal is ilyen nagy célközönséget siker megszólítani, ugyanis már a korábbi években is bebizonyosodott, milyen erőteljes pozitív hatással bír a diákok környezetvédelmi nevelése, ugyanis általuk a családtagokhoz, elsősorban a szülőhöz is eljutnak azok a környezettudatosságra nevelő információk, melyek révén környezetünket tisztábbá és egészségesebbé tehetjük.

 

„Fontos felhívni a figyelmet a legáltalánosabb környezetvédelmi problémákra, hogy a mindennapi életünk során, ezekre figyelve azok negatív hatásait csökkenteni lehessen. A pályázat egyik lényeges szempontja egy elméleti ismeretanyag átadása a diákok számára, ezért az egyesület munkatársai minden, a programban részt vevő iskolát meglátogatnak és környezeti nevelés órák keretében 12 környezetvédelmi problémát dolgoznak fel a tanulókkal, majd felmérik, mennyit is sikerült megjegyezzenek a diákok az átadott ismeretanyagból.

 


Az ezt követő hónapokban a számos és különböző természetvédelmi eseményekre fókuszálva gyakorlati tevékenységekkel mélyítik el a megszerzett tudást, így ez év novemberétől, majdnem havi szinten, jövő év decemberéig különböző témákat dolgoznak fel a gyakorlatban.

Ezeknek keretében olyan kérdéskörökkel ismerkednek meg, mint az alternatív energia, a klímaváltozás kérdése, de az iskolai zöld hetet is kihasználják különböző témák feldolgozására. Mi több, a kolozsvári Babeș-Bolyai Tudományegyetem országos projektjéhez csatlakozva megismertetik a diákokkal az ivóvízvizsgálat alapvető fogásait, melyekhez eszközöket és műszereket is biztosít majd az egyetem.

A környezetvédelmi világnapok (madarak napja, Föld napja, vizes élőhelyek világnapja, az Erdők hava, stb) keretében számos szabadtéri megmozdulsára kerül majd sor, így lesz madármegfigyelés, különböző kirándulások, zöld sarok az iskolákban, esszéverseny, sőt, a diákok tudásának lemérésére egy telefonos applikációt is létrehoznak majd. A jövő év végéhez közeledve Nagytarnán, az alternatív közlekedés témáját dolgozzák fel, ahol versenyekkel és játékokkal fog telni az idő, illetve egy hőlégballont is kipróbálhatnak majd a résztvevők, mellyel egy rövid sétát is lehet majd tenni a helyszínen. Lesz ugyanakkor a projekt keretében e-hulladékgyűjtés, illetve a jövő decemberi záróesemény keretében közös fenyődíszítés is, hogy csak nagy vonalakban említsük a diákokra váró kalandokat.

A projektben egyébként a szatmárudvari, a szatmárpálfalvi, a szatmárhegyi, a lázári, a vetési, a mikolai, a pusztadaróci általános iskolák vesznek részt, illetve Sárközújlakról két tanintézmény is beiratkozott a pályázatba.