Mit keressünk?

Selectați limba de afișare

37.000 ukrán menekültnek nyújtott segítő jobbot a Vöröskereszt szatmári szervezete a háború kirobbanása után

Bede Emőke
Bede Emőke
Február. 23. 2024. Péntek 09:55
37.000 ukrán menekültnek nyújtott segítő jobbot a Vöröskereszt szatmári szervezete a háború kirobbanása után

Oroszország 2022. február 24-én indított „különleges hadműveletet” Ukrajna ellen, melynek nyomán mostanra közel 8 millió menekült hagyta el a háború sújtotta területeket. A menekültek egy része Románián keresztül hagyta el a hazáját, legtöbben épp csak annyi értéket vittek magukkal, amennyi egy bőröndbe belefért. Az Ukrajna felől érkező menekültek megsegítésére azonnal példás civil összefogás jött létre, melyből a segélyszervezetek, így a Vöröskereszt szatmári szervezete is kivette a részét.

 

Amint a kétségbeesett ukrán menekültek első hulláma elérte a petei átkelőt, a Vöröskereszt szatmári önkéntesei azonnal terepre vonultak, hogy első körben legalább némi vízzel és élelemmel segítsék őket, majd mintegy 3 hónapon keresztül, éjjel-nappal strázsáltak a határon, hogy a fegyverropogás elől menekülőknek támaszt nyújtsanak.

 

A víz és a kifli mellett kávét, teát kínáltak, de akinek szüksége volt rá, akár SIM-kártyát is kaphatott, hogy kommunikálni tudjon a családtagjaival. A kisgyerekkel érkezőknek játékokat, plédeket vittek, és igény szerint akár pszichológiai „elsősegélyt” is nyújtottak – minderről Rodica Borlan, a szervezet szatmári vezetője számol be a Vöröskereszt videójában, melyből kiderül az is, hogy 3 hónap alatt kb. 37.000 menekült kelt át a petei határátkelőnél.

 

Ilyen embertömeg esetén elkerülhetetlen, hogy legyenek olyan rendkívüli történetek is, melyre minden bizonnyal még évekig emlékezni fognak az önkéntesek. Ilyen volt annak a várandós nőnek az esete is, aki a határátkelőnél pánikrohamot kapott, majd vajúdni kezdett, az egyik önkéntes pedig azonnal cselekedett: saját maga sietett be a nővel a szatmári kórházba.

 

Rodica Borlan az első időszak eseményeiről beszámoló videóban kiemelte, a munkában a Román Határrendészet is partner volt, hisz megengedték, hogy a zöldövezeten játszóteret alakítsanak ki a legkisebbek számára, amikor pedig a Vöröskereszt saját sátrai megteltek, a hatóság épületében kezdték el felhalmozni a menekülteknek szánt adományokat.

 

S noha kétségtelenül az első 3 hónap volt a legnehezebb időszak a segélyszervezet számára, munkájuk ezt követően sem ért véget. Központjukban továbbra is ingyenes egészségügyi és pszichológiai segítséget igényelhetnek az ukrán állampolgárok, szociális boltjukból pedig havonta egyszer élelmiszerből és higiéniai termékekből álló csomagot kérhetnek.

 

Vannak azonban olyanok, akiknek nem sikerült elhagyni a háború sújtotta országot, és életüket vesztették a szabadságért vívott harcban. A Vöröskereszt szatmári szervezete a háború kirobbanásának második évfordulóján, február 24-én, azaz szombaton 12 órától a fegyveres harcok ukrán áldozataira emlékezik. A megemlékezés helyszíne a szatmárnémeti Október 25. tér lesz, ahová szívesen várnak mindenkit.