Több mint 150 erőszakos halál kapcsán volt szükség orvosszakértői vizsgálatra


Az elmúlt években rendszeresen közzétettük az Országos Közegészségügyi Hivatal azon kimutatásait, melyekből kiderül, adott éven belül hányan haltak meg Szatmár megyében, és melyek voltak a vezető halálozási okok, arról azonban eddig nem igen számoltunk be, hogy miként alakul a helyzet a nem természetes okokból bekövetkezett elhalálozások terén. Amennyiben valaki e témában keres számadatokat, a Mina Minovici Országos Törvényszéki Orvostani Intézet által közzétett jelentéseket érdemes fellapozni, igaz, a legfrissebb is még csak a 2019-es esztendő adatait taglalja.
Az említett jelentés szerint 2019-ben, azaz a koronavírus-járvány előtti évben a Szatmár megyei orvosszakértők 361 boncolást végeztek el, ebből 207-et olyan esetben, amikor az elhunyt nem erőszakos módon halt meg, 154 esetben azonban ténylegesen erőszakos elhalálozásról volt szó.
A jelentésből tudni lehet, hogy 22 esetben tompa tárggyal történt ütés okozta az elhunyt halálát (ez értelemszerűen nem feltétlenül emberölést jelent), 5 esetben szúró- vagy vágóeszköz használata vezetett az elhalálozáshoz, 1 esetben pedig az áldozat lőtt sérülés áldozata lett. 39 esetben önakasztásról volt szó, 12 esetben vízbe fulladásról, 2 személyt pedig a mellkasra vagy hasra nehezedő nyomás ölt meg.
További 7 esetben egyéb jellegű fulladás vezetett a személy halálához, 24 fő pedig mérgezés következtében vesztette életét. 5-en halálra fagytak, 2 személlyel áramütés végzett, további 4 fő az elszenvedett égési sérülések következtében hunyt el, további 31 alkalommal pedig olyan nem természetes halálozási okot állítottak fel, ami a fentebb említett kategóriák egyikébe sem sorolandó.
Ugyanebből a jelentésből lehet tudni azt is, hogy Szatmár megye országos viszonylatban is az élen áll az öngyilkosságok terén. Az intézet szerint 2019-ben, azaz a pandémia előtti évben 2401 öngyilkosságot regisztráltak az országban, mely egyébként komoly csökkentést jelent a 2000-es évhez képest, amikor még több mint 3900-an vetettek véget az életüknek. A jelentés ezen felül arra is rávilágít, hogy az öngyilkosságot elkövetők 84 százaléka férfi volt.
A legtöbben Bukarestben dobták el önmaguktól az életet, a fővárosban ugyanis egyetlen év alatt nem kevesebb mint 148-an lettek öngyilkosok, sőt azt is tudni lehet, hogy közülük 53-an kötél által vetettek véget életüknek. Bukarestet Szatmár megye követi, ahol 2019-ben 89-en követtek el öngyilkosságot, majd következik Hargita 79 esettel és Galati 77-tel. A lista másik végén, a sereghajtók között először is Vaslui megyét találjuk, ahol csupán 15 önkezű halált jegyeztek, Krasszó-Szörény 16 esettel szerepel a listán, Calarasi pedig 22-vel.
A teljes jelentés ide kattintva érhető el.