Mit keressünk?

Selectați limba de afișare

Több kötelezettsége is van egy munkáltatónak, ha tömeges elbocsátást tervez

Bede Emőke
Bede Emőke
Január. 11. 2023. Szerda 11:12
Több kötelezettsége is van egy munkáltatónak, ha tömeges elbocsátást tervez
Az AJOFM székhelye.

Amennyiben egy munkáltató úgy dönt, alkalmazottai egy részétől tömeges leépítés útján megválik, több olyan kötelezettséggel is számolnia kell, melyeket törvényileg határoztak meg.


A 76/2002-es törvény 49. és 50. cikkelye szerint, az elbocsátás kedvezőtlen szociális hatásainak megelőzése érdekében a munkáltatónak kötelessége előzetesen, pontosabban szólva legalább 30 nappal korábban értesíteni a tervezett lépésről a megyei munkaerő-foglalkoztatási ügynökséget (AJOFM) is. Hasonlóképp kötelező a munkavállalókat is előre tájékoztatni a döntésről annak érdekében, hogy az érintettek már a felmondási idő alatt élhessenek mindazokkal a szolgáltatásokkal, melyeket az AJOFM vagy bármely más, állami vagy magánkézben levő szolgáltató biztosít a számukra e helyzetben. 


Az AJOFM a felmondási időszakban tájékoztatja az elbocsátott alkalmazottakat a munkanélküliek védelmére vonatkozó jogszabályi rendelkezésekről és mindazon szolgáltatásokról, melyek a munkába állást vagy az átképzést hivatottak elősegíteni. Ismertetik velük továbbá azokat a szabad munkahelyeket, melyek helyi szinten betöltésre várnak, és beszámolnak azokról a tanfolyamokról is, melyek révén az érintettek át- vagy továbbképezhetik magukat az elbocsátást követően.


Érdemes tudni továbbá, hogy a már említett 76/2002-es törvény 52. cikkelye szerint az elbocsátást megelőző időszakban nyújtott szolgáltatásokkal nem csak azok a munkatársak élhetnek, akik érintettek a tömeges leépítésben, hanem bárki, akit a munkanélkülivé válás veszélye fenyeget.


Legutóbb az Electrolux jelentett be tömeges elbocsátást


Ahogyan arról ide kattintva elérhető cikkünkben részletesen beszámoltunk, nemrégiben a háztartási gépeket gyártó Electrolux is tömeges leépítésekről számolt be. A szatmári SAMUS gyárat 1997-ben átvevő cégóriás képviselői elmondták, az Electrolux Románia Rt.-hez érkező megrendelések száma már 2022 márciusában drasztikusan visszaesett, ugyanis a jelenleg egymással háborúban álló Oroszország és Ukrajna is a legnagyobb megrendelők közé tartozott, a fegyveres konfliktus pedig az élet ezen szegmensére is kihatott.


Annak érdekében, hogy kompenzálják a gyártási kapacitás és a beérkező megrendelések közötti diszkrepanciát, a munkáltató 2022 májusa és decembere között élt a kényszerszabadság adta lehetőséggel, ám úgy tűnik, a helyzet azóta sem javult, így a cég január végéig kénytelen elküldeni valamivel több mint 100 alkalmazottat a jelenleg foglalkoztatott kb. 800-ból.


Világszinten több ezer alkalmazottat kénytelenek most elbocsátani


A Svédországban alapított cég egy október végi tájékoztatás szerint a világ számos országában alkalmazott kb. 50.000 ember közül 4.000-et kénytelen elbocsátani a kialakult gazdasági helyzet miatt, viszont a leépítések sora koránt sem most kezdődött, 2021-ben ugyanis az Electrolux kb. 52.000 embert foglalkoztatott azt követően, hogy az elmúlt két évtizedben mintegy 40.000 fővel csökkentették a cégnél dolgozók számát. A mostani leépítések egyik okaként a magas inflációt nevezték meg, melyre csak rátett egy lapáttal, hogy jelentősen visszaesett a termékeik iránti kereslet, ám a cég bízik benne, hogy az Európát és Nyugat-Amerikát érintő költségcsökkentési intézkedésekkel sikerül 2023-ban pozitív mérleggel zárni.