Több mint hatezer utas fordult meg múlt hónapban a szatmári reptéren


A Henri Coanda Nemzetközi Repülőtér a májusi hónap folyamán közel ötször annyi utast fogadott, mint az országos viszonylatban a második helyen álló kolozsvári reptér – derül ki a Romániai Repülőterek Egyesületének (AAR) legfrissebb tájékoztatásából. Ugyanezen forrás szerint a szatmári légikikötőben több mint 6.000 fő fordult meg az év ötödik hónapjában.
Az AAR adatai szerint az otopeni-i reptéren 1.122.749 utas fordult meg májusban, a ranglista második helyére pedig a kolozsvári Avram Iancu Nemzetközi Repülőtér került, ahonnan kicsivel több mint 240 ezer utast jelentettek az adott hónapban. A képzeletbeli dobogó harmadik helyére a jászvásári repülőtér került, ahol májusban közel 160 ezer utast fogadtak. A 100 ezer utasnál többet jegyző repterek sorában a temesvári az utolsó, ahonnan 114.523 utast jelentettek. Egyébként nem meglepő, hogy ezen légikikötőkben fordul meg a legtöbb személy, hiszen ezeket rengeteg fapados járat köti össze a világ más részeivel.
A szucsávai reptér 74 ezer, a nagyszebeni 58 ezer, a bákói 56 ezer, a craiovai pedig 47 ezer utasról számolt be, majd egy jelentős szakadékot követően érkezik a marosvásárhelyi repülőtér, ahol kicsivel több mint 15 ezren fordultak meg. A 10 ezer utas alatti szegmensben találhatjuk a nagyváradi (9.267), a konstancai (8.164), a szatmári (6.277), illetve a máramarosi (5.002) reptereket. A sereghajtók között a Băneasán található reptér 834 utassal, az aradi 98-cal és a tulcsai mindössze 4 utassal szerepel. A Pro TV információi szerint a tulcsai repülőtér 1952 óta működik, 2017-ben bezárt egy időre, majd két évvel később 12 millió eurós felújítási munkálatok kezdődtek, további 7 millió euró ráfordítással pedig egy, a schengeni elvárásoknak megfelelő terminált is építettek. Mindezek ellenére a tavalyi évben is mindösszesen 73 utas fordult meg itt.
Egyedülálló fejlesztés előtt a szatmári reptér
Ahogyan arról korábban beszámoltunk, a szatmári repülőtér is részt vesz a “Carpathian Small Aviation for sustainable development of border regions” nevű projektben, mely által városunk légikikötőjében olyan fejlesztések indulnak, melyek térségünkben egyedülálló lehetőségeket teremtenek az utazni vágyók számára.
A határon átnyúló pályázatnak köszönhetően többek között beszerzésre kerül egy, a kifutópálya karbantartására és tisztítására szolgáló többfunkciós berendezés, elkészül egy úgynevezett flight-sharing platform, új informatikai felszereléssel bővül a reptér eszközkészlete, illetve egy repülős találkozót is szervezni fognak. A projekt teljes költségvetése 1.11 millió euró, melyből 999.997-et az Európai Unió biztosít. A több mint 1 millió euróból fő kedvezményezettként a Szatmárnémeti Nemzetközi Repülőtér 446.230 eurót kap, melynek 5 százaléknyi önrészét, azaz kicsivel több mint 22 ezer eurót a Szatmár Megyei Tanács biztosított.
Mihai Pătrașcu, a szatmári légikikötő igazgatója a projekt nyitóeseményén elmondta, a program részeként megvalósuló flight-sharing rendszer célja, hogy még hozzáférhetőbbé tegyék az utazást az embereknek, függetlenül attól, hogy magán- vagy üzleti útra indulnának. Annak érdekében, hogy a kisrepülőgépek tulajdonosai és az utazni vágyók könnyedén egymásra találhassanak, egy applikációt fejlesztenek, melyen keresztül az utasok láthatják a kisgépeken elérhető szabad helyeket, az utazási költségeket pedig megoszthatják más utasokkal, akik ugyanabba az irányba tartanak.
Magyarán szólva, Pătrașcu szerint úgy kell ezt elképzelnünk, mint a népszerű telekocsi alkalmazásokat, csak nem személyautókkal, hanem repülőgépekkel, melyek a projektben résztvevő repterek (Szatmárnémeti, Nyíregyháza, Ungvár és Kassa) között közlekednek. Az igazgató szerint ez nem csak Románia, de Kelet-Európa szintjén is egyedülálló kezdeményezés.
„Ha Szatmárnémetiből el szeretnénk jutni Ungvárra, az közúton egy kb. 4-5 órás utat jelent, viszont repülőgéppel ezt kevesebb mint egy óra alatt meg lehet tenni. Ám nem csak az utazási időn, hanem a költségeken is jócskán lehet így spórolni” – hangsúlyozta az igazgató hozzátéve, hogy noha Szatmárban más megyékhez képest kevesebb kisrepülő van, ő maga már 30 olyan gépet vett lajstromba, amelyek alkalmasak lehetnek a flight-sharingre. Becslései szerint az applikáció ősz végére, legkésőbb 2023 kora tavaszra elkészül.