Tizenharmadik alkalommal szervezték meg a Pünkösdrózsa Népdaléneklő Versenyt a Refiben


“A Pünkösdrózsa nemcsak verseny, hanem találkozás – találkozás egymással, a hagyományainkkal, és azzal a szépséggel, amit a zene hordoz. Legyen ez a nap a közösség erejéről, a tehetségről és a közös ünnepről szóló emlékezetes élmény mindannyiunk számára!”
2025. május 16-án került megrendezésre a 13. Pünkösdrózsa Népdaléneklő Verseny, amely minden évben nagy népszerűségnek örvend a népzene iránt érdeklődők körében.
Az eseménynek ezúttal is a Szatmárnémeti Református Gimnázium adott otthont, ahol a versenyzők meghitt, bensőséges légkörben mutathatták be tehetségüket és a magyar népdal iránti szeretetüket.
A rendezvényt Póti Eduárd, az intézmény vezetője nyitotta meg, aki köszöntőjében hangsúlyozta a hagyományok ápolásának fontosságát. A köszöntések sorát Szejke Ottilia, elemi oktatásért felelős szaktanfelügyelő folytatta, aki a népzene közösségépítő erejét emelte ki, majd Lukács Dénes is örömét fejezte ki, hogy ez a csodálatos hagyomány évről-évre helyet kap az intézményben, ezzel is éltetve zenei anyanyelvünket és magyarságtudatunkat.
A versenyre különböző korosztályokból érkeztek fellépők – előkészítő osztálytól egészen a hatodik osztályos korosztályig –, akik szebbnél szebb népdalainkat mutatták be a közönségnek és a szakmai zsűrinek.
A zsűri tagjai – tapasztalt pedagógusok – értékelték a dalválasztást, az előadásmódot, a hitelességet és a színpadi megjelenést, Higyed Gyöngyi - Református Gimnázium vallás és zene szakos tanára, Örökség díjas karnagy, a Magyar Kultúra Lovagja, Mátyás Erika - Református Gimnázium zene szakos tanára, illetve Papp Fejér Olga - az Aurel Popp Művészeti Líceum tanítója.
A verseny különlegessége volt, hogy a résztvevők nemcsak a legismertebb dalokat választották, hanem ritkábban hallott, tájegységekre jellemző népdalokat és népdalcsokrokat is előadtak, így valódi zenei utazásban lehetett része a közönségnek.
A Pünkösdrózsa népdaléneklő verseny egy különleges alkalom, amely nemcsak a zene, hanem hagyományaink és közösségünk ünnepe is. A magyar népdal olyan, mint egy élő emlékezet: énekeinkbe beleszőttük örömeinket, bánatainkat, bölcsességünket és vágyainkat. A népdal a szívből fakad – és a mai napon ez a sok-sok szív együtt dobog, hogy továbbvigyük azt a kincset, amelyet elődeink hagytak ránk.”
Külön köszönetet mondunk a pedagógusoknak, akik fáradhatatlanul dolgoznak azért, hogy ez az élő hagyomány tovább éljen a fiatal generációkban, illetve a szülőknek is, hogy támogatják gyermekeik ilyen irányú fejlődését, de legfőképp versenyzőknek érdemelnek köszönetet, hogy hangot adtak népdalnak, új életet lehelnek belé, és megmutatják, hogyan szól ma egy régi dallam, az ő csengő gyermekhangjukon keresztül.
A nap végén került sor az ünnepélyes díjátadóra, ahol minden résztvevő emléklapot kapott, a legkiemelkedőbb előadók pedig oklevélben és ajándékokban részesültek. A verseny méltó lezárása volt egy közös éneklés, ahol minden jelenlévő együtt dalolta el a "A két szál pünkösdrózsa" című népdalt – a magyar népzene egyik gyöngyszemét.
A Pünkösdrózsa Népdaléneklő Verseny ismét bebizonyította, hogy a népdal él, hat, és összehozza az embereket – kortól, lakhelytől és tudásszinttől függetlenül.
Szeretnénk köszönetet mondani támogatóinknak, akik nélkül ez a rendezvény nem jöhetett volna létre: Köszönjük a Református Gimnázium , az Esperesi Hivatal hozzájárulását, Higyed Gyöngyi zenetanárnak , aki minden veresenyzőnek ajándékot adott, továbbá a Barta Ati Kft. támogatását, a Caritas szervezet, az Aquastar támogatását, a Retro Babám könyvesbolt hozzájárulását , és a Pro Satu Mare – Szatmárért Egyesület támogatását!
Isten áldása legyen munkájukon és segítő szándékukon!
HELYEZÉSEK: Előkészítő-első osztályosok kategóriában:
I hely- Luka Panna (I. o. Rákóczi Ferenc Általános Iskola)
II hely-Bodea Gál Jákob (előkészítő osztály, Rákóczi Ferenc Általános Iskola)
II hely- Csengeri Lilla (előkészítő osztály, Református Gimnázium)
III hely- Kása Glória (I. o. Református Gimnázium)
HELYEZÉSEK: Második-harmadik osztályos kategóriában:
I hely- Tolnai Rebeka (III.o. Református Gimnázium)
II hely- Zoltán Ingrid Petra (II. o. Tasnádi Általános Iskola)
III hely-Kimpán Jozefina (II.o. Petőfi Sándor Általános Iskola, Szatmárhegy)
HELYEZÉSEK: Negyedik-ötödik osztályos kategóriában:
I hely- Marosán Vivien (IV. o. Kölcsey Ferenc Főgimnázium)
I hely- Lád Johanna (V. o. Kalazanczi Szent József Római Katolikus Liceum, Nagykároly)
II hely- Erdei Máté Bence (IV. o. Rákóczi Ferenc Általános Iskola)
II hely- Tomoiaga Tamara (IV. o. Református Gimnázium)
III hely- Őri Natasa Kiara (Rákóczi Ferenc Általános Iskola)
III hely- Vinkler Sebastian Ferenc (IV. o. Nagykárolyi Elméleti Liceum)
HELYEZÉSEK: Hatodik-hetedik osztályos kategóriában
I hely- Pecz Izabella (VI. o. Tasnádi Általános Iskola)
I hely- Volfer Flóra (VI. o. Kalazanczi Szent József, Római Katolikus Liceum, Nagykároly)
DÍCSÉRETEK:
Előkészítő-első osztálos kategóriában
Zsisku Emma- Luca (I.o. Tasnádi Általános Iskola)
Második-harmadik osztályos kategóriában
Csűrök- Király Kincső (II.o. Református Gimnázium)
Negyedik-ötödik osztályos kategóriában
Dorgo Maya (IV.o. Református Gimnázium)
KÜLÖNDÍJAK
Előkészítő-első osztályos kategóriában
Cseke Zoé - a Szatmári Református Esperesi Hivatal különdíja
Szűcs Emma-Vivien - a Retro Babám különdíja
Kin Martina - a Retro Babám könyvesbolt különdíja
Rogoza Léda - különdíj
Második-harmadik osztályos kategóriában
Csukat Kamilla-Anna –az Aquastar különdíja
Rostás Rozina- a Szatmári Református Esperesi Hivatal különdíja
Katacz Hanna- az Aquastar különdíja
Negyedik-ötödik osztályos kategóriában
Gordan Zsófia- az Aquastar különdíja
Szabó Debóra- az Aquastar különdíja
Kása Janka- az Aquastar különdíja
Kun-György Orsolya- az Aquastar különdíja
Az országos versenyen a legjobbak képviselik a megyénket, Temesvár mellett, Újszentesen, októberben.
Mekker Melinda