Titkos találkozón tárgyalt a HírTV-vel Borbás Marcsi: viharos időszakon van túl a legendás tévés


Először beszélt nyíltan Borbás Marcsi arról, milyen viharos körülmények között kellett elhagynia a közszolgálati médiát, illetve átigazolnia az éppen akkor induló HírTV-hez. A Prima Primissima-díjas tévést a karrierje elején, a köztévés ideje alatt besúgók figyelték, akik a politikai megnyilvánulásait jegyzetelték le. Egy idő után ezt elégelte meg és váltott.
A legendás tévés a Mandiner induló podcastjének, a Karakternek volt az első vendége: Borbás Marcsi ebben egyebek mellett arról is beszélt, érzett-e bármikor politikai nyomást a munkája során.
A műsorvezetővel, Dudás Ádámmal közösen Borbás felidézte azt a kilenc évet, amelyet a közszolgálati médiánál töltött, mielőtt a 2002-ben a HírTV-t választotta. A tévés több kormányváltást és a közszolgálati médián belüli vezetőváltást is megélt, mielőtt szakított az MTVA-val. Arra kérdésre, ez idő alatt bármikor érezte-e, hogy a politika jelen van a munkájába, azt felelte, „nagyon is”.
– Volt olyan, hogy a bemondóváróba odajött az egyik kezdő kolléganő, majd közölte, hogy figyelj, ez és ez előtt legközelebb ne beszéljünk a választásokról, merthogy ő jegyzetel. Aztán kiderült, igaz volt, amit mondott. Egyébként az addig legkedvesebb kollégámról derült ez ki – vallotta be Borbás Marcsi.
El kellett titkolnia a vallását?
Ez az 1990-es években történt. Elmondta, hogy akkortájt nem sokat foglalkozott a politikával, ám egyszer, a 2002-es országgyűlési választásokat követően behívták őt szerződésmódosításra az MTVA-hoz. Amikor bement a jogi osztályra, két pontot módosítottak a vállalkozói szerződésén.
– Az egyik az volt, hogy vallási jelképet nem viselhetek – volt egy kereszt a nyakamban –, a másik, hogy a magánéletemben is tartanom kell magamat a szerződés feltételeihez. Ekkor teljesen ledöbbentem. Nem vettem le a nyakláncot, hanem hátrahúztam a keresztet, amikor adásba kerültem – mesélte.
– Volt az a délelőtti élő magazin, amikor egyszer csak az operatőr kezdés előtt elkiabálta magát, hogy akkor most hátulról hogy mutassam a Borbást? Nekem ezek kemények voltak, tehát ezt nehezen éltem meg. Ez volt az első nagy fejbeverés, ez nagyon kemény volt, nagyon mélyre ment. Pár nappal később új főszerkesztője lett az akkor nagyon sikeres Főtérnek. Ekkor Marcsit megint behívták az MTVA-hoz.
– Az új főszerkesztő szó szerint azt mondta, most már adjak lehetőséget másnak is, és öthetente egy adást csinálhatok, a többire új műsorvezető lesz. Ekkor mondtam, hogy köszönöm szépen, én ezt nem csinálom, mert annyi eszem már akkor is volt, hogy nem teszem legitimmé ezt a döntést. Akkor nagyon elgondolkodtatott, hogy vajon mit zavar egy kereszt...?
A népszerű tévés ezután egy titkos találkozón vett részt: az éppen akkor induló HírTV-nél ajánlottak neki állást. – Pár hétre vagy hónapra rá megkerestek, egy budapesti ügyvédi irodába kellett elmennem teljes titokban. Ott tárgyaltunk arról, hogy indul egy televízió, hogy egy, a a Főtérhez hasonló műsort csinálnék-e ott, abban az induló tévében. Borbás Marcsi vállalta: felmondott a közmédiánál, ám a HírTV-s szerződését csak egy feltétellel volt hajlandó aláírni.
Egy kérésem volt, hogy politikai műsor készítésére nem kötelezhetnek. Ez kikötésem volt. Ennyire érzelmek által irányított ember nem politizálhat, ennyit az ember épeszűen el tud dönteni. Én nem tudnék politikai műsor csinálni – mondta el Marcsi.
További bulvárhírekért keresd fel a Blikk.hu oldalát.