Tilos volt magyarul imádkozni a pénteki 89’-es megemlékezésen


Nem engedték meg a szervezők, hogy az ortodoxon kívül más felekezetek papjai is imát mondjanak az 1989-es forradalom elesett hőseiért tartott pénteki megemlékezésen Szatmárnémetiben.
1989 decemberében Romániában, a régióban egyedülálló módon vérengzések közepette számolták fel a kommunista diktatúrát. Bár leginkább a bukaresti és temesvári történésekről szokás beszélni, de Szatmárnémetiben is fegyverek dördültek, és hősök adták életüket azért, hogy ma mi szabadon élhessünk.
A pénteki nap folyamán ezerek az esett hősökre, név szerint Ciul Ioan Marinelre, Király Mihályra, Zimbru Grigorera, Sófalvi Györgyre, Sălăjan Ralucara, Szabó Antalra és Gergely Csabara emlékeztek az új központban lévő emlékműnél.
A megemlékezés ugyanakkor hagyott némi szálkát a magyar közösségben, ugyanis az esemény szervezői, a szatmári prefektura elutasította az áldozatok lelki üdvéért szánt görög- és római katolikus, valamint református imákat.
Az eset iránt a közösségi médiában Kereskényi Gábor polgármester, illetve Pataki Csaba, a megyei tanács elnöke is szót emeltek, hiszen a hősi halottak között voltak ilyen felekezetűek is.
"A szeretet és megbocsátás jegyében készülve a karácsonyi ünnepekre, az 1989-es forradalomra emlékező esemény szervezői elutasították az áldozatok lelki üdvéért szánt görög és római katolikus, valamint református imákat, annak ellenére, hogy a hősi halottak között ilyen felekezetűek is vannak.
Ciul Ioan Marinel, Zimbru Grigore és Sălăjan Raluca mellett Király Mihály, Sófalvi György, Szabó Antal és Gergely Csaba is megérdemel egy "Miatyánkot" az anyanyelvén." – fogalmazott Kereskényi.
"1989 decemberében Temesváron egy református lelkész volt az, aki hangosan kiállt a kommunista diktatúra elnyomásaival szemben. Hangja az egész országhoz elért és elhozta a változást. Ma Szatmárnémetiben közösségünk lelkészei nem kaphatnak szót, nem szólhatnak anyanyelvükön a szabadságért életüket adó forradalmárokról a nekik szentelt megemlékezésen. Ilyenkor azt érezzük, hogy hősi haláluk hiábavaló volt, és a 89 előtti eszmék még ma is felütik fejüket." – publikálta Pataki Csaba.
Szerkesztőségünk megkeresésére Kereskényi Gábor így nyilatkozott:
"Tekintettel arra, hogy a forradalom áldozatai közül hétből négyen magyarok voltak, a minimum az lenne, hogy az ő emlékükre, és az ő lelki üdvükért is imádkozzanak, azok a papok, amelyek az ő felekezeteiket képviselik. Ezt nem tette lehetővé a prefektúra, amely megemlékezést szervezte. Két évvel ezelőtt is volt egy hasonló eset, amikor ezt jeleztük, tavaly kiküszöbölték, de úgy látszik megint próbálkoznak ezzel, egyértelmű magyarellenes cselekedetről van szó, amit mindenféle képen jeleznünk kell az érintettek felé, hogy többé ne ismétlődhessen meg."