Mit keressünk?

Selectați limba de afișare

„Tervezés a bölcsődében“ - módszertani segédanyag bemutatójára került sor a BBTE szatmári tagozatán

Ilonczai Gyöngyi
Ilonczai Gyöngyi
Március. 11. 2025. Kedd 10:14
„Tervezés a bölcsődében“ - módszertani segédanyag bemutatójára került sor a BBTE szatmári tagozatán

Nagy érdeklődés övezte a BBTE Szatmárnémeti kihelyezett tagozatán megrendezett könyvbemutatót, amelyen a Tervezés a bölcsődében című módszertani segédanyagot ismertették.

 

A március 10-én délután rendezett könyvbemutatóra érkezőket elsőként a tanintézmény vezetője dr. Szabó Thalmeiner Noémi, egyetemi adjunktus köszöntötte. Majd Héb Ildikó, intézményvezető és módszertanos házigazdai minőségében üdvözölte a megjelent népes hallgatóságot.

 

 

A bemutatón részt vettek az Europrint kiadó igazgatói, Derzsi Judit és Derzsi Ákos is, akitől a segédanyag szerzői csak dicsérő szavakat kaptak. Szatmáron sem ismeretlen a kiadó, amely idén immár 25 éve van a pályán, hiszen több helyi szerző munkáját adták már ki.

 

 

Ugyancsak a nagyváradi kiadó nyomdáiból került ki 2024 áprilisában dr. Pető Csilla tudományos irányító szakmai támogatásával Fekete Erika és dr. Nagy Réka munkáját „Módszertani útmutató a bölcsődei neveléshez“ címmel.

 

A mostani bemutatón dr. Pető Csilla és a nagyváradi módszertani könyv egyik szerzője, dr. Nagy Réka is jelen voltak, s üdvözölték a szatmári kollégák munkáját, hiszen akárcsak az ő kiadványuk, hiánypótló a maga nemében. A mostani kötet pedig lényegében egyfajta folytatása az övéknek, kiegészíti azt.

 

 

 

Volosin Szilvia, mentor és gyakorlati oktató a kötet létrejöttéről ejtett néhány szót. A szatmári munkacsoport meghívást kapott annak idején a nagyváradi módszertani segédanyag bemutatójára, s ekkor született meg az ötlet, hogy a szatmári pedagógusok tapasztalatait is könyv formájába adják ki. S ekkor vették fel a kapcsolatot a kiadóva is. Nagyon sokan járultak hozzá a segédanyag megjelenéséhez, ami kézzel fogható támogatást jelent ezen területen oktatók számára, s amely gyerekközpontú és egyben nyitott is, hiszen építeni lehet rá a mindennapokban.

 

 

A könyvet dr. Stark Gabriella, a BBTE szatmárnémeti kihelyezett tagozatának egyetemi adjunktusa ajánlással látta el. Az új kötet segédkezet nyújthat a kezdő pedagógusoknak. A mindennapi tevékenységekben, mind pedig a tanterv elkészítésében gyakorlati tudással vértezheti fel az oktatókat.

 

 

Maguk a szerzők pedig Kukta Annamária és Boitor Nóra módszertanokos és gyakorlatvezetők részletesen mutatták be a kötetet, amelynek elkészítésekor mindenképp figyelembe vették a kezdő pedagógusok igényeit. A könyvet két nagy részre osztották: az elsőben elméleti tudással szolgálnak, a másodikban pedig konkrét példákat adnak, a gyerekek által végezhető műveleteket, játékokat sorakoztatnak fel, amelyek alapvetően egyszerű tevékenységeket is jelenthetnek. Ez a módszertani kiadvány átfogó támogatást nyújt a kezdő bölcsődei nevelők számára, beleértve az éves és heti tervezetek, tematikus projekteket és tevékenységi terveket, de kitér a „zöld hét” és „bölcsőde másként” tervekre is. Áttekinthető táblázatok találhatók benne a foglalkozásokhoz kapcsolódó tevékenységekkel és ajánlott eszközökkel.

 

 

Dr. Szabó Thalmeiner Noémi igazgatónő véleményezte, hogy kinek ajánlott ez a szakkönyv. Kihangsúlyozta, hogy mennyire letisztult munkát kap a felhasználó, annak ellenére, hogy nagyon sok szerző dolgozott rajta. Arra is rávilágított, hogy elsősorban a kezdő pedagógusoknak jelent óriási segítséget a kötetet, amely kiindulási pont számukra, biztonságot adhat. Hiszen a bölcsődei oktatás nem egyenlő az óvodai oktatással, mások a követelmények, sokkal kreatívabb megoldásokat igényel, hogy lekösse a gyerekek figyelmét.

 

 

Derzsi Ákos, a kiadó részéről mondott elismerő szavait követően, Kukta Annamária, a módszertani segédanyag egyik szerzője mondott köszöntet a kiadónak, s kihangsúlyozta, hogy annak ellenére, hogy nagy létszámú szakember állította össze, mégis egységes, körülölel minden területet, amit a bölcsődei oktatás során figyelembe kell venni. S annak reményét fejezte ki, hogy ez a munkakapcsolat, mind a szatmári csapaton belül, mind pedig a nagyváradi kollégákkal ilyen szorosan megmarad a jövőben is.

 

A módszertani segédanyag szerzői: Szejke Ottilia, Szilágyi Noémi, Volosin Szilvia, Lieb Andrea, Geng Rozália, Boitor Nóra, Kukta Annamária, Héb Ildikó-Tünde, Pleth-Csizmár Katalin és Leiti Mónika, akik nagy tapasztalattal rendelkező óvodapedagógusok és nevelési szakemberek.