Természetes módszerek, amelyek csökkenthetik a látásromlás rizikóját


Az életkorral összefüggő látásproblémákat leszámítva szemünk romlása, bár lehet örökletes is, általában helytelen életmódunkban gyökerezhet. A látásromlást kiváltó okok elsősorban mindennapos rossz szokásainknak köszönhetőek, valamint már meglévő egészségügyi problémáinkhoz kapcsolódnak. Káros szokásainkat elhagyva és néhány természetes módszert alkalmazva azonban sokat tehetünk látásunk épségéért, a látásproblémák megelőzéséért.
Mi okozhat látásromlást?
Anélkül, hogy észrevennénk, rengeteg ártalmatlannak tűnő szokás negatívan befolyásolhatja a látásunkat, szemünk egészségének elhanyagolása pedig hosszú távon látásromlást okozhat. Lássuk mely szokásokat érdemes minél előbb abbahagynunk, hogy a lehető legegészségesebben tartsuk szemeinket!
A túl sok képernyőidő kifejezetten káros: a hosszú órákon át tartó számítógépes munka vagy az okostelefonon való olvasás szemszárazsághoz, homályos látáshoz és egyéb egészségügyi problémákhoz vezethet.
A rossz táplálkozás is negatívan befolyásolja a látásunkat. Ha nem iszunk elég vizet, szemeink nagyobb valószínűséggel dehidratálódnak. Ez puffadt, száraz, vörös szemeket eredményez. Ahogyan a vízbevitelre, úgy a szervezetünkbe juttatott ételekre is figyelnünk kell. A szemünknek kedvező ételek közé tartoznak a luteinben gazdag leveles zöldségek, a tojás, a diófélék és a tenger gyümölcsei.
Az alváshiány is rossz következményekhez vezet. A szem fáradtsága és megerőltetése akkor jelentkezhet, ha valaki elkezd kevesebbet aludni, mint hat-nyolc óra éjszakánként.
Nemcsak a szívbetegségek és a tüdőrák adhat okot komoly aggodalomra a dohányosok számára, hanem a látásromlás is. Egyes szembetegségek négyszer nagyobb valószínűséggel alakulnak ki dohányosoknál, úgy mint az időskori makuladegeneráció, a glaukóma, a száraz szem és a szürkehályog.
A szemdörzsölés ártalmatlan szokásnak tűnhet, de valójában súlyosbodó szemproblémákhoz vezethet. Ha túl gyakran dörzsöljük szemünket, akkor a rövidlátás és a zöldhályog esélye is jobban fenyeget minket.
A fotokeratitisz a szem felszínén kialakuló napégés. De a leégett szem csak az egyik probléma, ami kialakulhat, ha nem viselünk elég hatékony napszemüveget. Ezzel ráadásul kitesszük magunkat a makuladegenerációnak, egyes ráktípusoknak és a szürkehályognak is.
Természetes módszerek látásromlás ellen
Szerencsére sokat tehetünk egészségünk megőrzése érdekében, és biztosíthatjuk, hogy a látásromlás minél tovább elkerüljön minket.
Viseljünk védőszemüveget!
A képernyőidős szemterhelés ellen digitális képernyővédővel, vagy speciális szemüveggel küzdhetünk, de érdemes figyelemmel kísérni a képernyő előtt töltött órákat is. Ha sok időt ülünk számítógépünk előtt, vagy egy dologra koncentrálunk, néha elfelejtünk pislogni, szemeink elfáradhatnak. Rendszeresen tartsunk szüneteket, nézzünk el a képernyőtől. Figyeljünk egy tárgyat a távolban, adjon szemünknek egy kis pihenőt. Emellett érdemes lassan, körülbelül tízszer pislogni, hogy segítsük szemünk természetes kenődését.
Használjunk minőségi napszemüveget!
A napszemüveg amellett, hogy divatos kiegészítő, fontos szereppel bír látásunk megőrzésében. Legfontosabb feladata, hogy megvédje szemünket a nap ultraibolya sugárzásától. Ha napszemüveget vásárolunk, keressünk olyat, amely az UV-A és az UV-B sugárzás 99-100 százalékát egyaránt blokkolja.
Állítsuk be munkaeszközeinket!
Győződjünk meg róla, hogy számítógépünk képernyője körülbelül egy karhossznyi távolságra van arcunktól. Fontos továbbá a monitor szöge is, képernyőnk közepének körülbelül 10-15 fokkal szemmagasságunk alatt kell lennie, ezt a szék magasságának állításával, vagy a monitor döntésével érhetjük el. Csökkenthetjük továbbá a tükröződést is, matt képernyőszűrő használatával, mely szinte bármilyen típusú monitorhoz, laptophoz, telefonhoz és táblagéphez elérhető.
Ügyeljünk a szemszárazságra!
Előfordulhat, hogy óvintézkedéseink ellenére is belefeledkezünk a munkába, ilyenkor hasznos, ha van nálunk műkönny vagy szemcsepp. Ezáltal ugyanis felfrissíthetjük szemünket, a luteintartalmú szemvitaminokkal pedig szemlencsénk egészségéért is sokat tehetünk. Jó módszer lehet még egy párásítót tenni abba a szobába, ahol leggyakrabban használjuk számítógépünket.
Táplálkozzunk helyesen!
A gyümölcsökben és zöldségekben gazdag étrend alapvető feltétel szemünk egészségének megőrzése szempontjából. Ennek legfőbb oka a növények karotinoid- és a luteintartalma, ezek ugyanis a nagy energiájú fénysugarak ellen nyújtanak védelmet szemünknek. Kutatások azt is kimutatták, hogy a magas Omega-3 zsírsavtartalmú halak – például lazac és tonhal – fogyasztása kifejezetten előnyös szemünk számára. Egészséges táplálkozással továbbá megfelelő mederben tarthatjuk vércukorszintünket és koleszterinszintünket is, valamint elkerülhető az elhízás, mely növeli a cukorbetegség és más szisztémás betegségek kialakulásának kockázatát, amelyek látásromláshoz vezethetnek.
Ellenőriztessük rendszeresen látásunkat!
Szemeink egészségében csak akkor lehetünk igazán biztosak, ha szemész szakorvossal átfogó szemvizsgálatot végeztetünk. Egyesek nem is tudják, hogy szemüveggel vagy kontaktlencsével jobban látnának, és számos kellemetlenségtől megkímélhetnék magukat. Ráadásul sok szembetegségnek, például a zöldhályognak vagy a makuladegenerációnak gyakran nincsenek figyelmeztető jelei. A tágított szemvizsgálat során azonban ezeket a betegségeket még korai stádiumukban felismerhetjük. Tegyünk magunkért, figyeljünk oda a látásunk egészségére, hiszen ez az egyik legnagyobb kincsünk!