Tényfeltáró látogatás Szatmárnémetiben a Kétoldalú együttműködés megszilárdítása a zöld átmenet területén projekt keretében


2024 szeptember 9-13. között tényfeltáró látogatásra került sor Szatmárnémetiben, amelynek célja a Szatmárnémeti Nemzetközi Repülőtér számára megújuló energiaforrásokra és energiahatékonyságra vonatkozó előzetes megvalósíthatósági tanulmány kidolgozása volt.
A tényfeltáró látogatást a Szatmár Megyei Közösségi Fejlesztési Társulás szervezte a norvég Vista Analyze AS szervezettel együttműködve, A kétoldalú együttműködés megszilárdítása a zöld átmenet területén projekt keretében. A tényfeltáró látogatás magában foglalta munkamegbeszélések és egyeztetések tartását a Szatmár Megyei Tanács, a Szatmárnémeti Nemzetközi Repülőtér, a villamosenergia szolgáltató vállalat, valamint a helyi zöldenergia-termelő és -tároló berendezések szállítóinak képviselőivel.
A tényfeltáró látogatás A kétoldalú együttműködés megszilárdítása a zöld átmenet területén projekt egyik tevékenysége, amelyet Izland, Liechtenstein és Norvégia támogatásával, a 2014-2021-es EGT pénzügyi mechanizmus keretében, a „Romániai Energia Program” részeként finanszíroznak. A projekt teljes értéke 167 800 euró, ebből 142 630 eurót az EGT Alap támogatásai tesznek ki. A kétoldalú együttműködés megszilárdítása a zöld átmenet területén projekt fő célja olyan intézkedések kidolgozása és népszerűsítése, amelyek hozzájárulnak az innovatív és méltányos zöld átmenethez Szatmár megyében a kétoldalú együttműködés révén.
A projekt megvalósításának időtartama 7 hónap, és a Szatmár Megyei Közösségi Fejlesztési Társulás partnere a norvég Vista Analyze AS szervezet. A projekt fő tevékenységei közé tartozik egy előzetes megvalósíthatósági tanulmány kidolgozása a Szatmárnémeti Nemzetközi Repülőtér számára megújuló energiaforrásokra és energiahatékonyságra vonatkozóan, valamint egy tanulmányút megszervezése Norvégiába, a Szatmár megyei közintézmények tiz képviselője számára, amely során tudás és bevált gyakorlatok átadására kerül sor az energiahatékonyság és az energiabiztonság területén. További információ a projektről itt található: https://adijudetulsatumare.ro/hu/zold-atmenet/.
Megjegyzés: Az EGT és Norvég-támogatások Izland, Liechtenstein és Norvégia hozzájárulását jelentik egy zöldebb, versenyképesebb és befogadóbb Európához. Két fő célkitűzés van: a gazdasági és társadalmi egyenlőtlenségek csökkentése Európában, valamint a donorállamok és a 15 EU-tagállam közötti kétoldalú kapcsolatok erősítése Közép-Kelet-Európában és a Balkánon. A 3 adományozó állam az Európai Gazdasági Térségről szóló megállapodás keretében szorosan együttműködik az EU-val. Az adományozó államok 3,3 milliárd eurót nyújtottak támogatási programokon keresztül 1994 és 2014 között. A 2014-2021 közötti időszakban az EGT és Norvég-támogatások értéke 1,55 milliárd euró. További információ az EGT és Norvég-támogatásokrol: www.eeagrants.org.