Tavaly félezren váltak emberkereskedelem áldozatává. Mutatjuk, mely országokba került a legtöbb áldozat


A Szatmár Megyei Rendőrfelügyelőség szervezett bűnözés elleni osztályának munkatársai, illetve a Szervezett Bűnözés és Terrorizmus Elleni Igazgatóság (DIICOT) ügyészei néhány nappal ezelőtt tetten értek Szatmár megye területén egy 22 éves férfit, amint épp egy 32 éves nőt szeretett volna eladni 1000 euróért.
A hatóság nyomozása fényt derített rá, hogy a nőre az „adásvétel” után szexuális kizsákmányolás várt volna. A szóban forgó férfit a DIICOT ügyészei 24 órára őrizetbe vették, illetve kezdeményezték ellene a 30 napos előzetes letartóztatást is, melynek a szatmári bíróság helyt is adott, így a fiatalember jelenleg rácsok mögött ülve várja a nyomozás további alakulását.
A romániai hatóságok a 2022-es év folyamán nem kevesebb mint 500 olyan személyt azonosítottak, aki a hazai és nemzetközi emberkereskedők áldozatává vált, de számuk szerencsére folyamatosan csökken: 2019-ben még 698-an kerültek ilyen kiszolgáltatott helyzetbe, 2020-ban 596-an, 2021-ben már "csak" 505-en – tudtuk meg az Embercsempészet Elleni Országos Ügynökség legfrissebb jelentéséből.
Tévedünk azonban, ha azt hisszük, hogy az emberkereskedők csak a lányokat és nőket zsákmányolják ki, sajnos ugyanolyan veszélyben vannak a férfiak és a fiúk is. A férfiakat általában a mezőgazdaságban vagy az építőiparban kényszerítik munkára, a kisfiúkra pedig a legtöbb esetben koldulás vagy szexuális jellegű kizsákmányolás vár. Az emberkereskedők áldozatául esett lányokat és nőket ezzel szemben az esetek túlnyomó többségében szexuálisan használják ki.
Függetlenül attól azonban, hogy az áldozat férfi vagy nő, kiskorú vagy felnőtt, egy dolog biztos: az emberkereskedők olyan személyeket pécéznek ki, akik valamilyen szempontból kiszolgáltatott helyzetben, pl. egy marginalizált közösségben, rendkívül rossz anyagi körülmények között élnek.
A hatóság által gyűjtött adatok egyértelműen arra utalnak, hogy az elmúlt években a hangsúly eltolódott a nők irányába: az emberkereskedők áldozatainak 80 százaléka nőnemű, akiket aztán prostitúcióra vagy pornográfiára kényszerítenek. A tavalyi évben az ügynökség 195 olyan kiskorú lányról és 39 olyan fiúról szerzett tudomást, aki emberkereskedelem áldozata lett, a felnőttek esetében 205-61 az arány a nők „javára”.
Az áldozatokat az emberkereskedők általában hamis ígéretekkel csalják csapdába: jó munkahelyet, utazást vagy akár egy jövedelmező házasságot ígérnek nekik. Sokakat az úgynevezett „loverboy” metódussal csalnak lépre, azaz az emberkereskedő először magába bolondítja leendő áldozatát, majd a szerelem által elvakított személyt ráveszi, hogy olyan dolgokat tegyen meg érte, mely értelemszerűen egy normális kapcsolatban fel sem merülne.
Érdekes adat továbbá, hogy az áldozatok 74 százaléka már korábbról is ismerte az őt behálózó emberkereskedőt: tagja volt akár ismerősi vagy baráti körének, de többször arra is volt példa, hogy az áldozatot szomszédja vagy épp egyik rokona szervezte őt be. Azok aránya, akik teljesen ismeretlen emberek csapdájába sétáltak bele, 22 százalék. Ezzel kapcsolatban az ügynökség kiemeli, hogy az elmúlt években jelentősen megnőtt azon esetek száma, ahol az áldozatot a bűnelkövető az interneten, elsősorban közösségi oldalakon keresztül csalja lépre.
Ezekbe az országokba kerülnek a legtöbben
A Romániában becserkészett áldozatok számottevő részét nem viszik külföldre: az 500 főből 291-et itt, az országban zsákmányoltak ki – a legtöbbek, szám szerint 221-en személy szexuális kizsákmányolás áldozatává váltak. A lista második helyére Németország került, ahova a hatóság információi szerint 56 főt vittek ki, az Egyesült Királyságba 38-an kerültek, Olaszországba pedig 33-an. Vannak azonban olyan esetek is, amikor az áldozatot nem kifejezetten egy országba viszik el: a tavalyi évben volt pl. egy olyan személy is, akivel az emberkereskedők 7 államban is megfordultak.
Ezekből a megyékből származik a legtöbb áldozat
Az Emberkereskedelem Elleni Országos Ügyészség adatai szerint a tavalyi évben a legtöbb áldozat Dolj, Bákó, Galati, Konstanca és Iasi megyékből, valamint Bukarestből származott.
Szatmár megye azon megyék közé tartozik, ahol alacsony az emberkereskedők áldozatává váltak száma: 2021-ben 8 ilyen esetre derült fény, s noha a 2022-es év adatainak összesítése még nem történt meg teljes mértékben, azt már most lehet tudni, hogy az első félévben a bajba jutott személyek száma – a hivatalos források szerint – nem haladta meg a 2-t.
A bajbajutottak, vagy mindazok, akiknek ilyen személyről van tudomása, a 0800.800.678-as, ingyenesen hívható zöldszámot vagy a +4021.313.31.00-os, külföldről is tárcsázható számot hívhatják.