Mit keressünk?

Selectați limba de afișare

Tapasztalatok Németországból: a Hospitanten-program átalakította a szatmári vállalkozók életét. Újraindul az Ötletbörze is!

Ilonczai Gyöngyi
Ilonczai Gyöngyi
Június. 22. 2023. Csütörtök 12:51


Szatmári vállalkozók és német metoraik

 

Többen is a szatmári vállalkozók közül annak is köszönhetik sikerességüket, s hogy még mai napig jelen vannak a helyi gazdasági életben, hogy több mint harminc évvel ezelőtt részesei lehettek az akkor még úttörőnek számító Hospitanten nevet viselő program első generációjának, amelyet Hans Linder német vállalkozó, a Hans Lindner Alapítvány névadója és támogatója kezdeményezett. Erről, illetve a program 20-30 éves fennállásáról, valamint az ehhez szorosan kapcsolódó, s a tíz évvel ezelőtt oly sikeres Ötletbörze vállalkozói verseny újraélesztéséről beszéltünk Koczinger Tiborral, a Hans Lindner Alapítvány vezetőjével.

 

Harminc éves múltra visszatekintő Hospitanten program most új szakaszába lépett, hiszen párhuzamosan alakul és idomul a vállalkozásoknál felmerülő problémákkal. Harminc évvel ezelőtt még az volt a gond, hogy hogyan működtessen és tartson fenn egy sikeres vállalkozást valaki, ma már az jelent problémát, hogy kinek adja át ezt. A Hans Lindner Alapítvány Hospitanten programja erre is választ adhat.

 

„Az alapítvány projektje 1993-ban indult,  a társadalom számára meghatározó pontot érintett és kezdeményezett akkor Hans Linder úr, a Hans Lindner Alapítvány alapítója és támogatója. Ekkor jött az ötlet és a lehetőség, hogy helyi vállalkozók, vagy vállalkozni akarók kiutazzanak Németországba, Arnstorfba, s ott egy olyan fejlett és jól működő munkakultúrába kerüljenek, ahonnan a tapasztalatokat és a tudást ellesve, hazatérve egy működőképes vállalkozást építsenek fel. Mindenki a saját szakmájában megtalálhatta németországi mentorát, számos szakmát érintettünk akkor, kezdve a fémfeldolgozástól, a vízszerelésen keresztül, az autószervizig. Harminc évvel ezelőtt még nem voltak vállalkozást segítő kezdeményezések, állami startup-programok, csak vállalkozási kedv volt. A Hospitanten-program első generációs vállalkozóinak akkor azt is el kellett fogadniuk, hogy három hónapig egyhuzamban távol maradnak családjuktól, hiszen eddig szólt a tanulmányi út, s akkoriban még vízum kellett a Németországba utazáshoz is. Tömörített program várt mindenkire: délelőtt a mentor cégnél voltak és tanulmányozhatták annak működését, délután pedig kiegészítő programok keretében további vállalkozásokat ismerhettek meg, német nyelvkurzusra jártak, különböző tanfolyamokat végeztek, sokrétű, komplex tapasztalatot szereztek a beszerzés, az ügyfelekkel, bankkal való viselkedés, a reklám, marketing terén. Teljes struktúrát ismerhettek meg, s kialakulhatott a vállalkozói látásmód. Nagy előnynek számított, hogy mindenhol Hans Lindner úr vendégeiként kezelték a kiutazott szatmáriakat, s innen ered a program neve is, a Hospitanten, ami végül is latinul vendéget jelent. Azonban nemcsak új szemléletet, mentalitást és sikeres vállalati struktúrákat ismerhettek meg a programban részt vevők, de annak végeztével jelentős anyagi támogatásban is részesültek új vállalkozásuk létrehozásához, itt elsősorban eszközökre, felszerelésekre kell gondolni. Sokan hazatérve be is indították cégüket, de senki nem lett elmarasztalva, ha nem fogott bele. Tudomásunk van róla, hogy sokan nagyon jó, szakértő munkatársai lettek megannyi szatmári vállalkozásnak. Nem arról szólt, hogy segélyt kaptak az akkori vállalkozók, hanem tudást és tapasztalatot, mindenképpen újítónak számított ez a kezdeményezés, emellett az a kapcsolati tőke, amelyet akkor szereztek, mai napig fennmaradt.“

 

 

„Eltelt 10 év az első generáció után mi is húztunk egy mérlegelési vonalat,  az első generációnál 23 kiutazó közül 10 vállalkozott. Finomítottunk a követelményeken, s a második alkalom során, 2003-ban már nagyobb hangsúlyt kapott, hogy valóban azok utazzanak ki erre a programra, akik ténylegesen vállalkozni szeretnének. Előzetesen már tanfolyamokra kellett járniuk, s németül vagy angolul meg kellett tanulniuk, ami sokat segített a kommunikációban. Volt olyan is, akinek volt már valami kezdetleges vállalkozása, s ez a program segített, hogy ez sikeresebb legyen, s az akkori egyszemélyes vállalkozás ma már több mint száz alkalmazottal rendelkezik. A vállalkozási arány a második generációnál már sokkal jobban alakult a kiutazás utáni hazatéréskor.“

 

„Gyakorlatilag a program most is működik. Jelenleg a fiatal vállalkozók számára a Hospitanten-program legelején részt vevő cégvezetők adnak tanácsot, mentorálják őket, hiszen ők már kipróbált vállalkozók, akik képesek voltak fennmaradni 20-30 évig a piacon, vagyis bizonyítottak.“

 

 

„S miért is lényeges ez a program? Amikor az alapítvány szociálisan segít valakit, akkor csak annak az egy személynek segítünk. Viszont egy vállalkozás beindításában, s főleg sikeressé tételében való segédkezés egy folyamatot generál. Hiszen egy sikeres vállalkozás, munkahelyeket jelent, adóbefizetéseket, több sikeres vállalkozás pedig működő gazdaságot.“

 

„Újra megélénkült a Hospitanten-program, hiszen újabb kihívás elé kerültek a vállalkozások, a cégátörökítés gondja. Sok esetben problémát jelent az, hogy ki vigye tovább a sikeres vállalkozást. Ideális esetben a vállalkozó gyerekének adja át, viszont ez nem mindig alakul így. Ebben az esetben is van megoldás, amiben segíteni tudunk, ez most a program fővonala.“

 

Újraindul az Ötletbörze

 

A vállalkozás gyökerei ott vannak a gyerekekben. 2003-ban nemcsak a vállalkozói támogatási program került új szakaszába, hanem ekkor indult el útjára a népszerű Ötletbörze elnevezésű verseny, amely szorosan kapcsolódik a vállalkozói kedv támogatásához.

 

„Több mint tíz évig, évről évre zajlott a verseny, s nagyon nagy volt az érdeklődés iránta. Több száz csapat jelentkezett minden évben. Ez nemcsak egy játék volt, igazi vállalkozói szimulációs feladatokat kaptak a középiskolások. Bevontuk a Hospitanten-programunk vállalkozóit, hogy segítsék, mentorálják a diákokat. Ugyanakkor a polgármesteri hivatalt, a cégjegyzéki hivatalt, a gazdasági és ipari kamarát, bankokat vontunk be a játékba, hogy a gyerekek ezekre a helyekre elmenve reális adatokat kaphassanak és kellő figyelmet. Nagy örömünkre sok vállalkozás meg is valósult később, és ma is működik, azonban nagyon sok nem itt helyben, a helyi hatóságok kellő erkölcsi támogatásának hiányában másfelé, más megyében, vagy éppen külföldön.“

 

„Most úgy tűnik, hogy ősztől a Magyar Közgazdász Társaság patronálásában ismét újra indítjuk az Ötletbörze versenyünket.“ - tudtuk meg Koczinger Tibortól. „Ez egy ingyenes, kockázatmentes kipróbálása egy vállalkozás beindításának.“