Tanulunk, hogy tanítani tudjunk – Akkreditált szövőképzésen vett részt a Borókagyökér Egyesület hat kézművese


Egyéves szövőképzésen vett részt a Borókagyökér Egyesület hat kézművese a megye különböző településeiről. A képzést Kövendi Edit és Kövendi Levente, a csíkszeredai Kalot Egyesület tapasztalt oktatói vezették.
„Ahhoz, hogy hitelesen tudjunk oktatni, nekünk is folyamatosan tanulnunk kell” – vallja Szejke Judit, a Borókagyökér Egyesület program-koordinátora. Mint mondta, egy rendkívül sikeres szövőképzésen vannak túl, amelyen a csíkszeredai Kalot Egyesület szervezésében vehettek részt a 2024-es év során, februártól egészen az év végéig.
A Borókagyökér Egyesület évek óta elkötelezetten oktat különböző kézműves mesterségeket, miközben nagy hangsúlyt fektet a folyamatos fejlődésre is. Céljuk, hogy évről évre megújulva, egyre magasabb színvonalú képzéseket kínáljanak a szatmári közönség számára. „Szeretnénk, ha idővel mi magunk is akkreditált képzéseket tarthatnánk többféle kézműves területen. Ehhez azonban elengedhetetlen, hogy mi magunk is fejlődjünk, hiszen csak így tudjuk hitelesen átadni a tudást. Egyesületünk égisze alatt már hosszú ideje tanítunk nemezelést és szövést is, és ennek érdekében egy jól felszerelt műhelyt is létrehoztunk” – fejtette ki Szejke Judit.
Kiemelte azt is, hogy a képzés során kiváló szakemberektől tanulhattak: „Egyéves szövőképzésen vettünk részt, amelyen hét fő kezdte meg a tanulmányokat, és hatan sikeresen el is végeztük azt. Kövendi Edit és Kövendi Levente személyében nagyszerű szakemberekkel dolgozhattunk együtt. Nemcsak jeles oktatók, hanem remek emberek is, igazi élmény volt velük a közös munka.”
A résztvevők a képzés során átfogó ismereteket szereztek a szövés-mesterségről, az alaptechnikáktól egészen a mesterség legmagasabb szintű műveléséig. Az oktatók kiemelkedő alapossággal és figyelemmel adták át tudásukat, miközben a szövés nemzetközi szaknyelvét is beépítették az oktatásba. Ennek köszönhetően a hallgatók a világ bármely pontján azonosítani tudják a különböző technikákat és mintázatokat. Emellett természetesen a magyar szakkifejezéseket is elsajátították.
A képzés fontos elemei voltak a Vászon, Sávoly, MO, Monk's belt, Huck, Barley, Overshot, Taquetè technikák elsajátítsa, illetve nagy hangsúlyt fektettek a szövési minták dokumentálására is (a felgyűjtésre). A résztvevők megtanulták, hogyan kell egy szőttes mintázatát szakszerűen rögzíteni, milyen információkat szükséges begyűjteni ahhoz, hogy egy adott alkotás később reprodukálható legyen.
„Hálásak vagyunk ezért a lehetőségért, hiszen rengeteg új tudást szereztünk, amelyet a jövőben szeretnénk mi is továbbadni a nálunk tanulóknak” – tette hozzá Szejke Judit.
A képzés megvalósulását részben a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) és a Csoóri Sándor Alap támogatása tette lehetővé.